Ana Sayfa Güncel Haberler Santiago Calatrava'dan Dubai'ye Özel Tasarım

Santiago Calatrava’dan Dubai’ye Özel Tasarım

Santiago Calatrava, Dubai Körfezi Limanı’nda dünyanın en uzun kulesini tasarladı.

Calatrava tarafından Dubai’de tasarlanan seyir kulesinin tasarımı, geleneksel İslam mimarisini çağdaş tasarım, mühendislik ve sürdürülebilirlik teknikleriyle buluşturuyor. Üç kamusal seyir platformu bulunacak kulede aynı amanda bir kafe, çeşitli etkinlik mekanlarının yanı sıra kuleden ayrılarak cephesinde hareket eden dinamik balkonlar da yer alacak. Strüktürün en tepesinde “Zirve Odası” adı verilen, 360 derecelik bir kent manzarası sunan seyir platformu bulunacak.

Kule, gün içinde kent siluetindeki ince uzun formuyla dikkat çekerken gece de çeşitli ışık gösterilerine sahne olacak. Yapıda, su toplama sistemi yüksek verimli bir soğutma sistemi kurulacak. Bitkilendirme ve entegre gölgeleme sistemi güneşten korunma sağlarken yapıyı daha verimli hale getirecek.
Kentin yeni kamusal mekanı olarak lanse edilen kulenin zemin katında, mağazalar, müze, eğitim tesisleri ve iç mekan oditoryumu bulunduran bir merkezi plaza yer alacak. Yeşil koridorlar yaya ulaşımını sağlarken Dubai Körfezi Limanı’na da erişimi sağlayacak.
Kule inşaatının 2020’de Dubai’de düzenlenecek olan EXPO’ya kadar tamamlanması öngörülüyor.

İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnşaat Yüksek Mühendisi / İSG Uzmanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

TBDY 2018’e göre Kolonlarda Uygulanan Değişimler

TBDY 2018’e göre Kolonlarda Uygulanan Değişimler 2007 DBYBHY ile TBDY2018 arasındaki dikkat çeken değişikliklerden biri de kolonlarda meydana geldi. Göze çarpan büyük değişiklik kolon filizlerindeki...