Şantiye Mühendislerinin Kariyeri

Şantiye Mühendislerinin Kariyeri, bu sitede yazdığım ilk yazı. Bundan sonra  bu sitede zaman zaman hem teknik bilgi, hem tecrübe hem de yorumlarımı yayımlayacağım. Ancak benim yazdığım her şey tam doğru anlamına gelmiyor. Yazdığım yazılar sadece kendi doğru bildiklerimin bir yansıması. Yazılarım yorumlanıyorsa, üzerinde düşünme gerektiriyorsa, okuyucu bir kelime dahi hafızasında yer ediyorsa amacına ulaşmış demektir.

İnşaat Fakültesini bitirdikten sonra  çoğu mühendisin yolu bir şantiyeden geçer. Daha sonra farklı alanlara yönelim olabildiği gibi bazı mühendislerde meslek hayatlarını şantiyelerde tamamlarlar.İnşaat Mühendisliğinde belli bir yere gelmek isteyenler, iyi kötü bir kariyer yapmak isteyenler Şantiyecilikten uzak durmalıdır. Şantiye için sürekli  bir mühendis gerekli midir buda ayrı bir konu. Sabaha kadar tartışabiliriz bunu. Halen şantiyede çalışan arkadaşlar darılmasın ancak , proje  yapmak zor olduğu için, yüksek teknik bilgi gerektirdiği için, yazılım kullanmak gerektirdiği için mühendisler şantiyeye yönelmekte. İşin doğrusu acıda olsa bu. Aslına bakarsanız şantiyecilik hayat şartları anlamında da oldukça zor. Siz bakmayın şantiye  mühendislerinin şantiyenin pisliklerini övdüklerine. Neymiş ateşte közde çay pişecekmiş, arazide yemek yenecekmiş, o pisliklerinde ayrı bir tadı varmış, kış aylarında şantiyede içilen çayın tadı hiçbir yerde yokmuş falan dediklerine. Bunlar hikayeden ibaret. Yıllarım şantiyede geçti ve çok ta tatlı gelmedi bana . Dolayısıyla şantiye mühendislerinin kendilerini iyi hissetmek için bu tür yollara başvurduklarını düşünüyorum. Şantiye mühendisleri her zaman proje üreten mühendislerden birkaç adım geridedir.Bu adımlarda buyuk adımlardır. Bilmemiz gereken proje üretemeyen kişilerin şantiyeci olduğu gerçeğidir. İnşaat Mühendislerinin şantiyeyi bir geçiş yeri olarak görmeleri kendi gelecekleri için önemlidir. Şantiyeci bir mühendisin geleceği yoktur. Bunun bilinmesi gereklidir.

 

Ahmet ÇELİKKOLLU

İnşaat Mühendisi

ESKİŞEHİR

0541 9 7 3 0 1 5 1

Şantiye Mühendislerinin Kariyeri
3 (60%) 2 oy

10 YORUM

 1. Yer yer doğru yer yer yanlış yerler var yazınızda. Şantiyeci mühendisin geleceği yoktur diye bahsetmişsiniz. Ben şantiye tecrübesi yeterince olmayan ne bir kısım şefi nede proje müdürü gördüm. Ayrıca yüksek bütçeli proje üretemeyen projecinin cad programları bilen meslek liseliden farkı yoktur. İnsanlar seçmekte özgürler tabi ki ama sizin yazdıgınız yazının tam tersini bende yazabilirim. Şu anda Sweco adına Bingöl de bir projenin koordinatörlüğünü yapmaktayım ve hiç bu güne kadar statik proje üretmedim ama 3 tane büyük proje yönettim proje müdürü olarak. Daha önce 5 projede de kısım şefliklerim oldu. Dünyada hep yöneten insana ihtiyaç vardır! En zor iş insanı yönetmektir.

 2. Hadi ordan!! ben santiyeciyim, etabs ,xsteel sta4cad, idecad ,Autocad, sketchup ,3dsmax ileri Excel, vray render motoru biliyor ve uretiyorum ,senin şantiyede pislik dedigin seylere senin tipan zoru yemedigin için güzel değil diyorsun, AYRİCA NE DEMEK URETEN MUHENDİS URETMEYEN MUHENDİS Mİ VAR ,proje mühendisi dediğin adamın çizdiği en kallavi projeden bile bin tane hata çıkarırım ben santiyede ,bitirme tezim statik çözüm cad yazilimlarini excelde cozmekti, çözüm yaptıkları programın arka planını bilmeden mal gibi mimari projeyi import edip çözüm düğmesine basan adam zaten santiyeci olmaz, binlerce insanın hayatı bu santiye ve böyle bi yazı ne bu siteye nede bir inşaat mühendisine yakismiyor…

 3. Şantiyeci ve projeci bir ekip olmalı. Yapıyı istedigin kadar iyi tasarla, yerinde bu uygulanmıyorsa sonuc kötü bir yapı olur. Evet burada sabaha kadar tartışabiliriz. Ancak ofisinde bilgisayarı olmayıp yılda 50 proje yapan adam var. Ayrıca şantiyede olup, C30 un ne anlama bilmedigini veya donatı detaylarını yaptirmayan adamlar var.

 4. yer yer doğru sonlara doğru yanlış bir yazı bence kişi mühendis olduğunu unutmasın olaylara bu şekilde yaklaştığı sürece ofis şantiye fark etmez bence.

 5. Anladığım kadarıyla arkadaşımız şantiyeden pek memnun kalmamış ve beklentileri karşılanmamış olabilirmi acaba? Ayrıca eğer statikçi olmak istersen şantiyedeki hataları doğru olarak projeye yansıtmak durumundasın.Sende şantiyecilik hayatın boyunca hiç demedinmiki bu projeyi yapan kişi burasını şöyle yapsaydı iyi olurdu demişliğin vardır. Yani bana göre önce şantiye sonra istersen statiker istersen proje müdürü olabilirsin.Ama Şantiyeyi gömedende EZBER STATİKÇİ olursun. Buda sorunlara çözüm bulmakta zorlnaırsın .

 6. Şantiyeyi kolaycılık olarak gören arkadaşlar:
  1. Ofis mühendisinin çalışma saatleri belirlidir (08.00-17.00 ya da 09.00-18.00). Şantiye mühendisinin mesai saati yoktur (iş olduğu sürece mesai vardır)
  2. Ofis mühendisinin en kötü ihtimal haftada 1 gün izni vardır. Şantiye mühendisinin en iyi ihtimal iki haftada 1 gün izni olur, o gün de şantiye çalıştığı için telefonu susmak bilmez.
  3. Ofis mühendisi resmi ve dini bayramlarda izinlidir. Şantiye mühendisi resmi tatillerde çalışır dini bayramlarda nöbetleşe tatile çıkarlar.
  Bu maddeler uzar gider. Şantiye mühendisi için şantiyecilik yaşam tarzıdır. Şantiye mühendisi dışarıdan görüldüğü gibi beyaz baret takmış kalfa değildir. Bu nedenle:
  1- Şantiye mühendisi proje ofisinde çizilen ve adına mimari uygulama projesi dedikleri avandan bozma projeyi betonarme,mekanik ve elektrik ile karşılaştırıp, oturup inceleyip(çakıştırıp) gerekli düzeltmeleri yapmak mecburiyetindedir.
  2- Eğer devlet ihalesi ise bir de oturup bu değişikliklerle alakalı gerekçe raporu hazırlamak ve bunu şantiye dedikleri yerin adam-saatten ve metrajdan ibaret olduğunu sanan devletteki mühendislere anlatmak mecburiyetindedir.
  2- Şantiye mühendisi ihale alınırken çıkartılan ve hayatında şantiye görmemiş mühendislerin çıkarttığı yarım yamalak metrajı düzeltip ihtiyaç olunan malzeme tedarikiyle uğraşmak durumundadır.
  3- Bu ve buna benzer sıralanabilecek bir çok işi yaparken sahada imalat devam ettiği için mesai saatleri dışında bu işleri yapmak mecburiyetindedir.
  Her ne kadar dışarıdan bakıldığında program yönünden kıt olduğu düşünülse de 5 yıllık bir şantiye mühendisi excel, autocad, primavera(yada ms project) ve en az 1 adet yapı analiz programı bilir.

 7. 7 senelik aktif meslek hayatımda, hem maddi hem de mesleki tatmin anlamında saha ağırlıklı işlerde daha mutlu oldum. Şu anda 4bin m2 lik bir projenin şantiye şefliğini yapıyorum. Uygulama esnasında öyle hatalar buluyoruz ki, hayrete düşüyoruz( en kötüsü de mimari ile statik hiç bir zaman tutumlu değildir). Mühendisliğin dizayn kısmı bana göre de daha itibarlı olmalıdır ancak ülkemizde bu itibar şantiye bilmeyen deneyimsiz meslektaşlarımız tarafından zayıflatılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here