More

  Ana Sayfa İnşaat Mühendisliği Yapı Malzemeleri Sentetik Örtü Tipi Su Yalıtım Sistemleri Hangi Şartlar Altında Hangi Alanlarda Uygulanabilir?

  Sentetik Örtü Tipi Su Yalıtım Sistemleri Hangi Şartlar Altında Hangi Alanlarda Uygulanabilir?

  Sentetik Örtü Tipi Su Yalıtım Sistemleri Hangi Şartlar Altında Uygulanabilir?

  İlgili sistemlerin hangi şartlar altında, yapıların hangi bölümlerine uygulanabileceğini ilk adımda “Binalarda Su Yalıtım Yönetmeliği” çerçevesinde incelemek doğru olacaktır. İlgili yönetmeliğe göre örtü tipi su yalıtım sistemleri, ki sentetik örtü tipi su yalıtım sistemleri bu gruba dahildir, toprak ile temas eden ve özellikle basınçlı su etkisine maruz kalan yatay ve düşey yüzeylerde (perde duvar, parapet,döşeme, temel vb.), toprak üzerinde kalan ancak su ile temas etme riski bulunan yatay ve düşey yüzeylerde (döşeme, teras çatı, eğimli çatı vb.), arıtma kuyularının, su depolarının ve havuzların yatay ve düşey yüzeylerinde genel anlamda kullanıma uygundur.

  Toprak Altında Kalan Yüzeylerin Basınçlı Su Etkisi Altında Kalıyor Olarak Kabul Edilmesinin Şartları Nelerdir?

  Bu kabul için dikkate alınması gereken ilk şart, temel ve perdelerin mevsimsel olarak en yüksek yeraltı su seviyesinin altında bulunmasıdır. Eğer temel ve perdeler mevsimsel olarak en yüksek yeraltı su seviyesinin üzerinde bulunuyorsa, drenaj sisteminin bulunmaması, zeminin geçirgenlik katsayısının (k) 10‾⁴ m/s’den küçük olması ve suyun geçici süre ile birikme yapması durumunda da basınçlı su etkisinin olacağı kabul edilmelidir.

  Ayrıca, yüksekliğin 51,50 metreyi aştığı binaların veya kapalı kullanım alanı 10.000 m2’den daha fazla olan bodrumlu yapıların da, basınçlı su etkisi altında kalacağı kabul edilmelidir.

  Sentetik örtü tipi yalıtım sistemlerinin hangi alanlarda ve şartlarda uygulanabileceği konusundaki kararınızı vermeden önce diğer kriterleri de dikkatle incelemek gerekir. Kullanılacak su yalıtım malzemesinin maruz kalacağı hidrostatik basınç altında su geçirimsizliğini koruyabilmesi çok önemli bir kriterdir. Ayrıca, binada oluşabilecek hareketlerden kaynaklı etkileri karşılayabilecek mekanik özelliklere sahip olması gerekmektedir. Uygulanacağı alanlarda maruz kalacağı kimyasallara ve gazlara karşı dayanıklı olması da karar verilmeden önce dikkat edilmesi gereken kriterler arasındadır.

  Sentetik Örtü Tipi Su Yalıtım Sistemleri Hangi Alanlarda Uygulanabilir?

  Sistemlerin UV dayanımına sahip olan tipleri üzeri açık kalacak alanlarda kullanım için uygundur. Bu sistemlerin rüzgar yüküne karşı dayanımını artırmak için seçilecek örtü tipine göre mekanik tespit veya tam yapıştırma yöntemlerinin kullanılması gerekmektedir.

  - Advertisement -

  Ürünlerin birçoğunun bitki köklerine karşı yüksek dayanımlı olması, bu sistemlerin yeşil çatılardaki kullanımını yaygınlaştırmaktadır.

  İlgili sistemlerinin alt yüzeye yapıştırılmadan uygulanabilmelerinden ve yüksek mekanik değelerle sahip  olmalarından dolayı, çoğunlukla şehir içerisindeki yapılarda karşılaşılan tek yüz perde sistemlerinin su yalıtımında kullanımları oldukça yaygındır. Son yıllarda tanıştığımız ve taze betona aderans sağlayan “proof” tipi sentetik örtülerin de bu detaylarda kullanımı her geçen gün artmaktadır.

   

  Sistemlerin, uygulandıkları yüzeylerden genellikle ayrı çalışma özelliklerinden dolayı, yüzeylerin su yalıtımı yapılabilmesi için baz standartları sağlamaları yeterli olacaktır. Ayrıca, ürünlerin yüksek mekanik değerleri sayesinde, uygulandıkları yüzeylerin boyutsal kararlılık özelliklerinin statik anlamda kabul edilebilir seviyede olması yeterlidir. Uygulama alanının boyutlarının büyüklüğü de bu sistemin seçimi aşamasında büyük bir önem taşımayacaktır.

  Ek yeri yapıştırma yöntemlerinin hızlı olması, bu sistemlerin uygulanmasının kolay olduğu anlamına gelmemektedir. Uygulama yapılacak alanlardaki detaylar (köşeler, kaideler, tesisat geçişleri, penetrasyonlar vb.) karar aşamasında hassas bir şekilde incelenmelidir. Bu detayların üstesinden gelmek için gerekli işçilik kalitesinin ve aksesuarların sağlanabileceğinden emin olunmalıdır.

  Bu kriterlerin haricinde, geçmiş uygulama tecrübeleri, üretici tavsiyeleri, uygulamanın yapılacağı alanların fiziksel durumları ve uygulamanın yapılacağı mevsim şartları gibi etkenler de karar verme aşamasında büyük bir önem taşımaktadır.

  Bloga e-posta ile abone ol

  Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

  Diğer 12.555 aboneye katılın

  – Sanal Şantiye’ye Özel İndirimli Eğitimler (Kasım 2020) –

  – Mühendis Akademi Eğitimleri –

  → TBDY 2018’e göre SAP2000 Eğitimi – 60 TL Satın Al


  → TBDY 2018’e göre ETABS Eğitimi – 52.99 TL Satın Al


  → TEKLA STRUCTURES Eğitimi – 52.99 TL Satın Al


  → MSPROJECT Eğitimi – 60 TL Satın Al


  → REVIT Architecture Eğitimi – 45.99 TL Satın Al


  → Revit Structure Eğitimi – 52.99 TL Satın Al


  → Sta4CAD Eğitimi – 45.99 TL Satın Al

  ⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi – 40 TL Satın Al


  ⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci (Metraj Eğitimi) – 36.99 TL Satın Al


  ⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi – 36.99 TL Satın Al


  ⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi – 50 TL Satın Al


  ⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi – 60 TL Satın Al


  ⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi – 40 TL Satın Al


  *Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  ABONE OL

  HAFTANIN İÇERİKLERİ

  Sehatek ile Enerjinizi Verimli Kullanın!

  Sehatek ile Enerjinizi Verimli Kullanın ! 21. yüz yılda endüstrileşmenin lokomotifi hiç şüphesiz enerjidir ve özellikle ülkemizdeki endüstriyel işletmeler için başat maliyetlerin başında enerji gelir...

  Depremler, Yapılar Ve Sosyal Konular Üzerine Bazı Değerlendirmeler

  Bendeniz, 20 yıllık inşaat mühendisiyim. Hem meslek hayatımda, hem de öncesinde üniversite hayatımda, yaşadığım tecrübelerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Yazımda depremle ve yapılarla, sosyal bazı...

  ALES Nedir? ALES Puanı Ne İşe Yarar?

  Başlıktan da anlaşılacağı üzere bu yazıda ALES sınavı hakkında genel bilgiler vermeyi düşünüyorum. Başka bir yazıda ise kendi Ales tecrübelerimden  bahsedeceğim. Şimdiden, Ales'e girecek herkese...

  Mimari Tasarımın Deprem Dayanımına Etkisi

  Bu yazımızda depreme dayanıklı bir yapının nasıl yapılması gerektiğini, mimari tasarım evresinde yapılan yanlış ve eksiklikleri ve dikkat edilmesi gerekenleri inceleyeceğiz. Binalar genellikle düşey kuvvetleri...

  SON YORUMLAR