Ana Sayfa Kütüphane Deprem Sismik İzolatör Nedir? Sismik İzolatör Sistemleri

Sismik İzolatör Nedir? Sismik İzolatör Sistemleri

Sismik izolatör sistemleri, yapıya gelen deprem, rüzgar vb. yüklerin azaltılmasına yarayan sistemdir. Başta Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere Türkiye, Hindistan, Fransa, Yunanistan, Dubai ve daha birçok ülkede uygulanmaktadır.

Sismik izolatör bizlere daha yeni bir teknoloji gibi gelse de temelleri 25-30 yıl önceye dayanmaktadır. Ülkemizde sismik izolasyon sistemleri diğer ülkelere göre daha az gelişmiştir. Bunun sebebi eğitiminin olmaması ve sayısı az olan uzman firmalar tarafından yapılabilmesidir.

Sismik izolasyonu olmayan yapı kendi ağırlığının 1/10’u kadar yatay yük taşıyabilir. Eğer bu değerden daha fazla bir yük gelirse yapıda kalıcı deformasyonlar oluşur ve kolon-kiriş birleşim noktalarında kırılmalar başlar.

Ancak sismik izolasyonu olan yapılar ise bu değerlerin çok üstüne çıkabilir. Çünkü sismik izolatörler gelen yatay yükü azaltır.

Sismik izolatörler kurşun çekirdekli izolatörler, yüksek sönümlü izolatörler ve sürtünme tipi sismik izolatörler olarak üç çeşide ayrılır.

Kurşun çekirdekli izolatörler

Yuvarlak veya dikdörtgen şekildeki çelik ve kauçuk plakalar birbirlerine entegre edilir ve ortasına kurşun çekirdek yerleştirilir. Kurşun çekirdeği enerjiyi sönümlemeye yarar ve %20 ila %30 arasında sönümleme yapar.

Düşük sönümlü izolatörler

Sismik izolasyon sistemi teknolojisinde bu izolatör çeşidi ilk üretilen izolatörlerdendir. Genel olarak tek başlarına kullanılamazlar ve sönümlemeye yarayan damper ile birlikte kullanılırlar.

Yüksek sönümlü izolatörler

Bu izolatör çeşidi ek bir takviyeye gerek duymadan tek başına sönümleme yapabildiği için düşük sönümlü izolatörlerin yerine kullanılmaya başlanmıştır. Yaklaşık %15 sönüm yapabilir.

Bu izolatörlerin tarihi binaların korunması, can güvenliği, minimum bakım, onarım maaliyetlerini minimuma indirmesi, iş kaybının önlenmesi vb. gibi avantajları vardır.

 Sismik izolasyon sistemine güzel bir örnek olan bu videoyu sizlerle paylaşıyorum J

SanalŞantiye

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Mayıs 2020) -

 

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 25 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


 

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
Avatar
Uğur Gener
Pamukkale Üniversitesi İnşaat Mühendisliği

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Yeşilköy ve Hadımköy hastaneleri açılıyor

Yeşilköy ve Hadımköy hastaneleri açılıyor Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yarın İstanbul’da iki hastane daha hizmete açılıyor. Yeşilköy Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi'nin...

İstanbul Havalimanı belgesel oldu

İstanbul Havalimanı belgesel oldu Dünyanın en büyük havalimanlarından birisi olan İstanbul Havalimanı’nın belgeseli yapıldı. Belgeselde İstanbul Havalimanı’nın fikir aşamasından tam kapasite ile operasyona başladığı döneme...

Türkiye’nin en yüksek barajı 205 metreye ulaştı

Türkiye'nin en yüksek barajı 205 metreye ulaştı Tamamlandığında gövde yüksekliği bakımından Türkiye'nin en yüksek, dünyanın ise üçüncü barajı olacak olan Yusufeli Barajı'nın gövde yüksekliği 205...

Denizli kentinde yaya akımlarının analizi – Makale

Denizli kentinde belirli noktalardaki yaya akımlarının analizi Özet Yayalar, şehir planlamasında dikkate alınması gereken önemli paydaşlardan biridir. Ancak yaya akımları, yaya geçitlerinin ve yaya kaldırımlarının tasarımında...

SON YORUMLAR