Ana Sayfa Güncel Son Verilere Göre İnşaatta İstihdam Daralması

Son Verilere Göre İnşaatta İstihdam Daralması

Son yıllarda yaşanan sıkıntılara paralel olarak inşaatta istihdam daralması da verilerle ortaya çıktı. TÜİK tarafından açıklanan son verilerde işsiz sayısının sektör bazında 706 bin kişiye ulaştığı gözlemlendi. İstihdam edilen kişi sayısında da en yüksek düşüş yaşayan sektör inşaat oldu.

TOBB Kayıtlarına Göre İnşaatta İstihdam Daralması

Ülkenin kalkınmasında ekonominin lokomotifi olarak ifade edilen inşaat sektörüne ilişkin istihdam rakamları ortaya çıktı. İnşaatta alarm zilleri çalıyor yorumları yapılırken veriler ilerisi için hiç de parlak görünmüyor. Ekonomik büyüme açısından büyük öneme sahip inşaatta 2019 yılının ilk çeyreğinde %10,9’luk bir daralma bulunuyor. Bununla birlikte 2019 yılının ilk beş ayında ise TOBB kayıtlarına göre 2 bin 820 inşaat şirketi kapanmış durumda. İnşaatta istihdam daralması tüm sektörler arasında en fazla dikkati çekmeyi 2019 yılında da devam etti.

İnşaat Sektöründe İşsizlik Tırmanıyor

Toplamda tüm sektörler bazında işsizlik artışı son verilerle 4 Milyon 202 bin kişiye yükseldi. Bir yıllık dönemde 1 Milyon 116 bin kişilik artış olurken inşaatta ise 296 bin kişi işsiz hale geldi. Bir yıllık periyotta işsiz kalan her dört kişiden bir tanesinin inşaat sektöründe çalışıyor olması da sektör çerçevesinde olumsuzluğu gözler önüne seriyor. Bununla birlikte Nisan 2018 verisinde 410 bin kişi işsiz olurken 2019 yılının yeni veri raporunda bu sayı 706 bin seviyesine çıktı. İstihdam payında da büyük azalmalar görülürken en büyük düşüş yaşayan sektör olmada ilk sırada geliyor. İstihdamda payın en çok azaldığı sektör %1,7 ile inşaat olurken yeni yatırımların yapılmadığı da biliniyor. Projelerin durma aşamasına geldiği ve yeni projeler için uygun koşulların beklendiği de biliniyor.

 

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Çermikkale Barajı 139 bin 420 dekar tarım alanını sulayacak

Diyarbakır Çermikkale Barajı’nın tamamlanmasının ardından 139 bin 420 dekar alanı sulayacağı bildirildi. Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Diyarbakır’a yapılan...