Ana Sayfa Güncel Stonehenge Anıtı 'nı İnşa Edenler Anadolu'dan Gelmiş!

Stonehenge Anıtı ‘nı İnşa Edenler Anadolu’dan Gelmiş!

İngiltere’nin başkenti Londra’da uzmanlar tarafından yapılan çeşitli DNA araştırmalarında ilgi çekici sonuçlar ortaya çıktı. Buna göre Neolitik Çağ döneminde yaşayan kişilerinden alınan örneklerle gerçekleştirilen çalışmalarda kökenler Anadolu’dan gelenlere ait çıktı.

Neolitik Çağ’da İngiltere’de bulunan kimselerin İber Yarımadası üzerinden geldikleri saptanırken Anadolu kökenli olduklarının açıklanması da bir hayli ilgi çekici karşılandı. Bilimsel bir araştırma olan Doğa Ekolojisi ve Evrim sonucunda ortaya çıkan verilere göre göç eden insanların Avrupa’ya tarımı getirdiği de ifade ediliyor. Çünkü göç öncesinde Avrupa’da yalnızca toplayıcılık ve avcılık yapıldığı bilindiği de araştırmaların belirttikleri bir husus. İzledikleri yol ise Tuna Nehri’ni takip ve Akdeniz üzerinden Batı’ya geçiş olarak tahmin ediliyor.

Çeşitli Anıtlar Neolitik Döneme Ait

Tarımla birlikte çeşitli dev kayalarla yapılan anıtların varlığı da aynı dönemle ilişkili. Bundan hareketle araştırmalarda rol oynayan bilim insanları, Stonehenge Anıtı ’nın bu gelenekten geldiğini söylüyor. Milattan önce 4000 yılında gelen halkın DNA analizleri sonucunda bir karışıklık olmadığı da açıklanırken hali hazırda Londra’nın en büyük anıtı da bir temsil. Anadolu’dan gelen insanlara ait olan Wiltshire bölgesinde yer alan Stonehenge anıtı ile ilgili çeşitli çalışmalar çok uzun yıllardır yapılıyordu. En bilinen anıt olarak tanımlanan yapı Londra’nın 130 kilometre batısında bulunurken her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret ediliyor. Milattan önce 6.000’de başlayan büyük Anadolu göçüyle gelenlerin yaptığı ifade edildiği gibi aynı zamanda birçok farklı amaç doğrultusunda kullanılabildiği da tahmin ediliyor. Geometri, meteoroloji, astroloji ve geometri gibi bilimlerle ilişkilendirilmesinin yanı sıra, pagan kültürü de söz konusu.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Ağaçların Üzerinde Bir Yol

Bu yol gerçekten çok güzel bir mimariye sahip. Camp Adventure adlı inanılmaz ve yaratıcı bir şekilde tasarlanmış doğa yürüyüş yolu ve gözlemevi, Danimarka'nın Kopenhag şehrinde,...