Yapıların sağlamlığını etkileyen en önemli etken dış etkilerdir. Bunların da en başında suyun zararlı etkileri gelir. İlk başlarda çok önemsenmeyen bu etkilerin zararları yapıların ilk on yıl içerisinde %60 oranında ömrünü tüketmesine sebep olabilir.

Sadece binaların ömrünü tüketmek ile kalmayıp kullanan kişilerinde yaşam kalitesini de düşürür. Rutubetin ve nemin ne kadar can sıkıcı olduğunu yaşayanlar çok iyi bilirler.

İnşaat teknolojileri bu gibi zararlardan korunmak İçin su izolasyonu alanında oldukça geniş çözümler geliştirmiştir. Her türden soruna farklı çözümler sunan bu sistemlerin Yapılar kurulurken yapılması çok önemlidir.

Su izolasyonu yapılırken ise üç ana saç ayağına önem verilmelidir

1) Uygulama yapılacak zeminin hazırlanması çok önemlidir. Zemindeki segregasyonlar mutlaka tamir edilmelidir. Bu hem sarfiyatı düşürür hem de uygulanacak malzemenin tam performans ile çalışmasını sağlar

2) Doğru seçilmiş malzeme uzman bir uygulamacı tarafından uygulanmalıdır.

Soruna yönelik uygun malzeme seçimine dikkat edilmelidir. Binanın temelinde yapılan su izolasyonu malzemesi ile çatısında kullanılan malzeme farklıdır.

3) Yapılan uygulamanın korunması ise en hayati önemi sahiptir. Çok iyi hazırlanmış zemine dünyanın en iyi malzemesini de kullanabilirsiniz. Fakat bu uygulamayı yeterli korumayla muhafaza etmezseniz mekanik etkilerle göreceği zarar yapılan tüm yatırımların ve verilen tüm emeklerin boşa çıkmasına neden olabilir.

Yapılan izolasyon sadece binayı sudan korumak ile kalmaz toprak altından bina içine yayılan kanserojen radon gazını da engelleyebilir. Ülkemizde henüz yeni öğrenilmeye başlayan bu kanserojen gazın etkileri hala araştırılıyor ve ülkemizdeki radon gazı haritası çıkartılıyor.

Eğer başta yapılmamış veya yapılmış ama bir sızıntı var ise bunun için de alternatif olarak negatif yönlü çözümler geliştirilmiştir. Pek tercih edilmemesi gereken bir durum olsa dahi yaşanan sorunlara iyi çözümler gelişmiştir.

Su izolasyonu konusunda bir çok ayrıntı vardır Genel başlıklar ile toparladığımız su izolasyonu için daha detaylı bilgi için doğan izolasyon sayfasını ziyaret edebilir. Danışmanlık da alabilirsiniz. Doğan izolasyon ailesi olarak su izolasyonu ve epoksi zemin kaplamada uzman ekip ve uzun yılların tecrübesiyle sizlere hizmet veriyoruz.

Su izolasyonu eksiz ve eksiksiz yapıldığında nihai amacına ulaşan sistemlerdir. Sudan sebepler probleminiz olmasın.

Bu içeriğimi puanlar mısın?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here