Ana Sayfa Güncel Suya Engel Yapılar Artık Yasak

Suya Engel Yapılar Artık Yasak

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan incelemeler ve araştırmalar sonucunda yürürlüğe giren “Taşkın ve Rüsubat Kontrolü Yönetmeliği” uyarında akarsu ve köprü altlarında artık yapı inşası söz konusu olmayacak. Gerçekleştirilen düzenlemeye göre akarsu yataklarında veya akarsu üzerinde yapıların ortaya çıkmasına izin verilmeyecek. Köprü altlarıyla su akışını engelleyen tüm durumlar için yönetmelik geçerli olacak. Baraj ve göller kapsam haricinde tutulurken suya engel yapılar sonucunda taşkınların oluşmasına neden olunmaması hesaplanıyor.

Akarsu Yataklarında Yapılara Son

Hemen her bölge için geçerli olan akarsu yataklarındaki yapıların inşasının da artık mümkün olmayacağı dile getiriliyor. Taşkın kontrol tesisleri ve akarsu üzerindeki köprülerin altıyla menfez içinde de olumsuz durumların yaşanmayacağı tahmin ediliyor. Yapılan planlar sonrasında yönetmelik Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş oldu. Su akış kesitinin daralmasına sebebiyet verecek inşa durumlarının olmaması da sağlanacak.

Suya Engel Yapılar Kaldırılacak

Hali hazırda çeşitli su akış kesiti üzerinde olumsuz etkiye sahip olan ve daraltma durumunu gerçekleştiren yapıların tespitine de başlanacak. Bu kapsamda yetkili belediye sorumlu tutulurken il özel idaresi tarafından yapıların kaldırılması gerçekleştirilecek. Ayrıca akarsu yataklarının tam anlamıyla korunması için çeşitli çalışmalar yapılacak. Bunların başında moloz, sanayi atıkları ya da hafriyatların dökülmesine getirilen yasak var. Akarsu yatakları özelinde hiçbir katı ve sıvı atıkların atılamayacağı da yönetmelikte var olan hususlar arasında.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

İnşaat İşçileri Sektör Hakkında Konuştu

2018 yılından bu yana daha da derinleşen ekonomik krizin, 2019 yılında da devam etmesiyle ilgili inşaat işçileri konuştu. Var olan iş durumlarının büyük oranda...