Ana Sayfa Güncel Haberler Suyu Süzen Kaldırımlar

Suyu Süzen Kaldırımlar

Suyu süzen kaldırımlar, günümüzde sokaklar su geçirmeyen kaldırımlar ile örülü vaziyette. Bu sebepten ötürü beton, fırtına gibi şiddetli yağış durumlarında çıkan suyu aşırı emiyor. Sonuç olarak ani sel baskınları ile karşı karşıya kalıyoruz. Soruna çözüm Kopenhag, Danimarka’dan geliyor. Danimarkalı mimarlık firması Tredje Natur, Climate Tiles isimli modüler bir parke sistemi geliştirmiş. Bu yeni tip modüler parke sistemi, iklim değişikliği ile artan yağışların neden olduğu taşkınların azaltılmasına yardımcı olmayı vaat ediyor.

Sistem nasıl çalışıyor?

Normal bir kaldırım taşını andıran bu sistem, yağmur suyunu biriktirmek ve dağıtmak üzere geliştirilmiş. Küçük gözenekler sayesinde parkelerin üstüne gelen su yatay olarak bağlanmış kanallara aktarılıyor. Ünite gerektiriyorsa suyu depolayabilir, geciktirebilir, yönünü değiştirebilir.

Şekil 1- Teknik dizayn

Sistem, toplanan bu suyu yakınlarda bulunan geçirgen bölgelere aktarıyor; bahçe, park gibi.. Böylece geçirgen bölge tarafından su emiliyor.

Bu parke sistemi, bazı şehirlerin rekor yağışları kaydettiği bir zamanda, kanalizasyondaki stresi azaltarak mevcut drenaj sistemlerine ek olarak hizmet vermektedir.

Projenin müdürü Jeppe Ecklon, “İklim korumasının sadece gizli bir teknoloji olmadığını, aynı zamanda şehrin gizli bağlantılarını anladığımız ve daha iyi bir yaşam kalitesi sunacağımız günlük alanlarımızın iyileştirilmesinde herkesin katkısı olabileceğini göstermek istiyoruz.”diyor.

Faydaları neler?

-Yağmur suyunu biriktiriyor.

Yollar, kaldırımlar insanları birleştirir fakat suyu geçirmez. Gözenekli yüzeyler sokakların yağmur sularıyla başa çıkmasını sağlayacaktır.

Suyu aktararak çevredeki bitkileri besliyor.

Bitkiler şehirler için pek çok avantaj sunuyor; estetik bir görünüm, sağlıklı bir çevre ve hayvanlar için doğal bir yaşam alanı. Bunu yaparken de olası sel sularını emiyor.

-Sudaki atık maddeleri uzaklaştırıyor.

Çatıdan gelebilecek kış dönemlerinde yüksek miktarda tuz içerebilecek kireçli sular kaldırımlara yönlendirilir. Doğrudan kanalizasyona aktarıldığı için, bitkilere de en kaliteli su sunulmuş ve atıklar da uzaklaştırılmış olur.

Şekil 2- Çatılardan gelen suyun kaldırımlara aktarımı.

Şekil 3- Toplanan suyun geçirgen alanlara aktarımı.

Peki ne zaman piyasaya sürülecek?

- Advertisement -

Climate Tiles, Danimarka Pazar Geliştirme Fonu tarafından destekleniyor ve daha fazla gelişme için eş finansmanda 145.000 $ (120.000 £) alacak. İlkbahar 2017’den 2018’e kadar, Kopenhag Belediyesi ile birlikte seçilen bir konum olan 22-24 numaralı Heimdalsgade’de test için hazırlanmıştır.

Tredje Natur, 2018’in sonlarına kadar Climate Tiles’ı piyasaya sunmayı umuyor. Daha testler tamamlanmadan pek çok alıcı bu sistem için kuyruğa girdi.

Şekil 4- Heimdalsgade’de test için oluşturulan alanın görünümü.

Meraklısına 😊

Çeviri yaparak yazıyı derlediğim Tredje Natur’un sitesinden konu ile ilgili röportaja erişebilir ve daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Eylül 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


REVIT Architecture Eğitimi - 50 TL Satın Al


Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 36.99 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

SourceDeezen

ABONELİK

 
İnş.Müh.Kardelen DURSUN
İnş.Müh.Kardelen DURSUN
Medeniyeti inşa etme yolunda hevesli, yeni mezun, 22 yaşında bir inşaat mühendisi..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Bir Mühendis Gözüyle Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii, Osmanlı dönemi mimarisini yansıtan en ihtişamlı mühendislik yapılarından biridir. Biz de bu yazımızda Mimar Sinan’ın “kalfalık eserim” diye bahsettiği bu muhteşem yapıyı...

İnşaat işçilerinden ilginç kum taşıma yöntemi

Ankara'da bir apartmanın çatı katına kum çıkartmakta zorlanan inşaat işçileri, çareyi makaraya sardıkları halatı otomobille çekmekte buldu.4 katlı apartmanın çatısına kum çıkartmakta zorluk çeken...

Gayrimenkul Yatırımcısına Vergi Zorunluluğu Geliyor

Gayrimenkul Yatırımcısına Vergi Zorunluluğu Geliyor Türkiye’de yapılan anketlerde yatırımlarınızı hangi alana yaparsınız sorusu sorulduğunda ilk cevaplar hep gayrimenkul alırım üzerine olmaktadır. Bu anketlerde şunu bize...

Düşey Doğrultudaki Yapı Düzensizlikleri

Yapı düzensizlikleri, yaşadığımız son depremlerde hasarlara sebep olan en temel sebeplerden biridir. Biz de bu yazımızda bu düzensizliklerden düşey doğrultuda yer alanları incelemeye çalışacağız.Mimari...

SON YORUMLAR