Ana Sayfa Güncel Tapu Harcı ve Konutta KDV İndiriminin Kalıcılığı Gündemde!

Tapu Harcı ve Konutta KDV İndiriminin Kalıcılığı Gündemde!

Tapu harcı ve konutta KDV indiriminin kalıcı olması için, Türkiye’deki tüm emlak müşavirleri federasyon başkanları ile ATO yönetim kurulunun başkanı Gürsel Baran ATO Congresium’da bir araya gelerek konuyu gündeme aldı.

AA’nın yayınladığı habere göre; Gayrimenkul sektöründe oluşan sorunların konu alındığı toplantıda konuşan Gürsel Baran, Ankara’da inşaat ve gayrimenkulün ekonomik olarak büyük bir pay kapsadığına değindi.

İnşaat Sektörü Gayrisafi Milli Hasılada yüzde 30’luk Payı Oluşturuyor

Baran, inşaat sektörünü yakından takip ettiğini ve komiteleri izleyip çözüm ürettiğini vurguladı. İnşaat sektörünün Gayrisafi Milli Hasıla’daki payının yüzde 7 – 8 olduğunu belirtildi. Ancak etkileşimde olduğu diğer sektörlerle birlikte bu payın yüzde 30 seviyelerine ulaştığını bu yüzden de inşaat sektörünün ekonomide oluşturduğu payın çok önemli olduğundan bahsetti.

Gayrimenkuller Gerçek Değerinden Fiyatlandırılacak

Gayrimenkul ticaretinin ele alındığı toplantıda, taşınmazların gerçek olan değerleri üzerinden satılmasına ilişkin yapılacak düzenleme olması gerektiği belirtildi. Bu düzenlemeden etkilenebilecek üyeler için yapılması gereken hazırlıklar konuşuldu. Gerçek değer üzerinden satışlar başladığında yapılan ilk satışların vergiden muaf tutulmasının önemli olduğunun altını çizdi.

Tapu Harç İndiriminin Sürekliliği

Toplantıda belirtilen açıklamalara göre taşınmazın satışı durumunda gerçek değer üzerinden gerçekleşmesi ile tapu harçlarının tutarları da yüksek meblağlara ulaşacağı konusu vurgulandı. Konut satışında uygulanan, 31 Mart tarihine kadar geçerli olan KDV harç indiriminin sürekliliğinin olması konusunda önemliliği konuşuldu. Ayrıca konut satışlarında değer tespiti durumunda sorumlu olan emlak danışmanlarına yetki verilmesi gerekliliği eklendi.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

BIM Convention Of Eskişehir 2019

Mimarlar Odası Eskişehir Şubesi olarak Prota Altar A.Ş. ana sponsorluğunda ve diğer paydaşlarımızla organize ettiğimiz "ESKİŞEHİR BIM KONGRESİ 2019" 16 Kasım 2019 Cumartesi günü...