Ana Sayfa Blog TASARIMDA İKİ ALTERNATİF

TASARIMDA İKİ ALTERNATİF

- Reklam-

 

Betonarme bir yapının taşıyıcı sistemini iki şekilde tasarlayabilirsiniz:

Birinci alternatif, yapınin 5 birimlik bir yatay kuvvete dayanmasi, ancak kuvvet arttığında dayanımin aniden kaybolması yapinin ve çökmesi,

- Reklam-

İkinci alternatif, yapınin 2 birimlik bir yatay kuvvete dayanması, ancak kuvvet arttıginda, kirişlerin çatlaması, hasarlarin olusmasi, binanin kullanilamayacak hale gelebilmesi.

Bu iki alternatiften birini seçmek mümkün. Birinde 5 birimlik yatay kuvvete bina dayanabiliyor ama binanin hasar almasinı goremiyorsunuz, aniden göçüyor. Diger alternatifte ise bina 2 birimlik yatay kuvvete dayanabilmesine ragmen, hasari gözlemleyebiliyorsunuz, kirislerin çatlamasinı seyredebiliyorsunuz, donatinin aktıģını hissedebiliyorsunuz. Tabiri caizse binada hasar olusmasinı gözlerinizle izleyebiliyorsunuz.

Binanın dayanimı tabiki önemli. Ancak dayanım ne olursa olsun, bina aniden göçmemeli. Aniden göçme demek, can kaybi anlamına gelir ki telafisi yoktur. Bu yuzden tasarimlar nerede yapilirsa yapılsın, hangi bina türü icin olursa olsun, mutlaka zamanla yavaş yavaş göçen sistemler tercih edilmelidir. 5 birim yatay yüke dayanıp, sonrasinda aniden göçebilecek bina tasarlanacagina; 2 birim yatay yuke dayanan(dayanim) ama yapinin göcmesi yavaş yavaş olan, seyredilebilen bina daha makbuldür.

Ahmet CELIKKOLLU
Insaat Muhendisi
ESKISEHIR

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri (Şubat 2020'ye özel)-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al
MSPROJECT Eğitimi - 50 TL Satın Al
REVIT Eğitimi - 50 TL Satın Al
İnş.Müh.Ahmet Çelikkollu
İnş.Müh.Ahmet Çelikkollu
İnşaat Mühendisi - Eskişehir

2 YORUM

  1. inşaat mühendisi 2.sınıf öğrencisiyim yazdiğiniz yazıları begenerek okuyorum iyi işler yapan sizler iyiki varsınız bu makalenizle ilgili sorum şu 5 birim yatay yüke dayanımı secersek yüksek depreme karsı daha iyi olmazmı süneklik konusunda zayıf olsada sonuc olarak 5e kadar sünek gibi kabul etmiş oluyoruz 2 yi seçmis olsak 2nin üzerindede sünek davraniş gostermiyor anladiğim kadarıyla yani 3 birimlik yatay yukte yapı çökmüşmü olacak böyleyse 5 i almak en doğrusu olmazmı?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Van’da deprem bölgesi havadan görüntülendi

Van’ın Başkale ilçesine bağlı Özpınar Mahallesi'nde depremin izleri havadan görüntülendi. İran’ın Hoy kentinde meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremle birlikte can ve mal kaybının yaşandığı Özpınar...