Tekla Structures Numbering -Pozlandırma- Ayarları

  0
  1696

  Tekla Structures eski adıyla X-Steel programında modelleme tamamlandıktan sonra çizimlerin hazırlanmasından önce pozlandırma yapmak gereklidir. Ancak pozlandırma dikkat gerektiren bir komuttur. Özellikle proje tamamlandıktan sonra imalat ve montaj aşamasında projede yapılacak revizyonların dikkatli şekilde pozlandırma yapılması gerekir. Çünkü doğru yapılmayan pozlandırma tüm projenin pozlarının değişmesine neden olabilir. Pozların tekrar ilk hallerine getirmek zaman ve emek harcamaya neden olur. 

  Pozlandırma ayarlarının anlatıldığı ve görsellerin verildiği bu makalede Tekla Structures programının versiyon 21.1 ‘i kullanılmıştır.

  Tekla Structures Numbering Nasıl Yapılır? 

  Üst menüden Drawings&Reports menüsünden Numbering seçeneği pozlandırma için kullanılır. Pozlandırma yapmadan önce Numbering Settings menüsü ile pozlandırma ayarı mutlaka yapılmalıdır.

  Şekil 1: Tekla Structures Numbering Menüsü

  Number Series of Selected Objects: Seçili parçaları pozlandırır. 

  Number Modified Objects: Değiştirilmiş parçaları pozlandırır. 

  Numbering Settings… : Pozlandırma ayarları menüsünü açar. 

  Tekla Structures Numbering Ayarları 

  Üst menüden Drawings&Reports>Numbering Settings…” ile açılan menü ile pozlandırma ayarları yapılabilir. 

  Şekil 2 : Tekla Structures Numbering Settings Menüsü
  AyarTanım
  Renumber all Tüm parçalar yeni poz alır. Eski poz bilgileri silinir. 
  Re-use old numbers Tekla Structures silinen pozları yeniden kullanır. Bu pozlar yeni veya değiştirilmiş parçalara atanabilir. 
  Check for standard parts Eğer model standart-part olarak ayrılırsa Tekla Structures aktüel model ile parçaları kıyaslar. Eğer bir parça standart-part model ile özdeş ise Tekla Structures aktüel modeldeki parçanın pozuna standart-part modelindeki pozu verir. 
  Compare to old Parça, daha önceki pozlandırmada bulunan parça ile aynı ise aynı pozu alır. 
  Take new number Parça, daha önceki pozlandırmada bulunan bir parça ile aynı olsa bile yeni poz alır. 
  Keep number if possible Parça değiştirilince mümkün ise aynı pozu korur. Değiştirilen bu parça modeldeki başka pozlu bir parçaya benzese dahi aynı pozu korumaya devam eder.  

  Örnek: Elimizde A/1 ve A/2 pozlu iki farklı parça olsun. A/2 parçası üzerinde bir değişiklik yapalım ve bu parça artık A/1 parçasının aynısı olsun. Keep number if possible seçeneği açık ise pozlandırma yapıldıktan sonra değiştirilen parçanın pozu A/1 olarak değişmez A/2 olarak kalır. 

  Synchronize with master model (save-numbering-save) Multi-User modellerde bu ayar kullanılabilir. Bu ayar açık ise pozlandırma yaparken Tekla Structures ana modeli sırasıyla kaydeder,pozlandırır,kaydeder. Bu sayede diğer kullanıcılar çalışmaya devam ederler. 
  Automatic cloning Eğer bir assembly’deki ana parça değişirse ve[kkstarratings] bu nedenle yeni assembly pozu aldıysa, mevcut assembly çizimi otomatik olarak başka bir poza atanır. 

  Eğer değiştirilen bir parça henüz çizimi hazırlanmamış bir assembly’e taşınırsa, orijinal çizim değiştirilen parçadaki değişikliği yansıtmak için çizim otomatik olarak klonlanır. 

  Holes Deliklerin yeri, çapı ve adeti pozlandırmaya etki eder. 
  Part name Parça isimleri pozlandırmaya etki eder. 
  Beam orientation Kirişlerin yönü pozlandırmaya etki eder. 
  Column orientation Kolonların yönü pozlandırmaya etki eder. 
  Reinforcing bars Donatılar pozlandırmaya etki eder. 
  Embedded objects Embedded objects(gömülü nesneler) pozlandırmaya etki eder. 
  Surface treatment Surface treatment(yüzey işleme) pozlandırmaya etki eder. 
  Welds Kaynaklar pozlandırmaya etki eder. 
  Tolerance Parçaların ölçüleri arasındaki fark girilen değerlerden küçük ise aynı pozu alır. 

   

  Numbering Önerileri 

  • Numbering yapmadan önce modelinizi kaydedin. Pozlandırma sonuçlarını istenildiği gibi yapılamadığı durumlarda modeli kaydetmeden çıkıp tekrar girip deneyin. “Save as” alarak çalışmak daha sağlıklı olacaktır. 
  • Modeli oluştururken imalat, montaj veya eleman tiplerine göre farklı pozlar verin. Örneğin kolonlar için “KL”, kirişler için “KR” pozu kullanılabilir. Bu şekilde kolonlarda yapacağınız değişiklik sadece kolonları, kirişlerde yapacağınız değişikler sadece kirişleri etkiler. 
  • Modelleme yaparken sadece ana parçaların ayarlarına Assembly pozu verin. Diğer kaynatılacak parçalara herhangi bir assembly pozu vermeyin. Bu şekilde kaynatılmamış unutulmuş parçaları listelerdeki pozlarından bulabilirsiniz. 
  • Numbering ayarlarında “Renumber all” seçeneği seçili ise üst menüden sadece değişen parçaları veya sadece seçili parçaları polandırma yap komutu verirseniz dahi tüm modeli yeniden pozlandırır. 
  • Model klasöründe bulunan “numberingresults.txt” ve “numberinghistory.txt” dosyalarından pozlandırma sonuçlarına ve pozlandırma geçmişine bakabilirsiniz. 

  Kaynak: 1

  Miraç Pehlivanoğlu

  İnşaat Mühendisi

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here