Ana Sayfa Güncel Trabzon Araklı’da Sel Felaketinde Tarihi TaşKöprü

Trabzon Araklı’da Sel Felaketinde Tarihi TaşKöprü

- Reklam-

Trabzon’un Aralıklı ilçesinde geçtiğimiz günlerde yaşanan sel felaketinde tarihi Çamlıktepe kemer Taşköprü dikkatleri çekti. Sel sularının çekilmesiyle birlikte ortaya çıkan durumda köprünün hiçbir şekilde hasar almadığı öğrenildi. Toplamda 8 vatandaşın hayatını kaybettiği sel taşkınlarında 11 bina yıkılmış ve 14 binada yüksek derecede hasar almıştı.

Çamlıktepe Kemer Taşköprü Yerinde Duruyor

Etkili olan sağanak yağışlarla birlikte var olan santrallerin etkisiyle şiddeti artan sel sonrasında birçok alan kullanılamaz duruma geldi. Çamlıktepe ve Yeşilyurt mahallerinde ise heyelan sonrasında Karadere taşmıştı. Ev ve iş yerlerinin sular altında kalmasının yanı sıra bazı köyler boşaltıldı. Sele kapılan 10 kişi kaybolurken sonrasında da 8 kişinin cansız bedenine ulaşılmıştı. Ancak selin çok etkili olduğu bölgede bulunan asırlık Çamlıktepe kemer Taşköprü hiçbir zarar almadı. Yıllar önce köylülerin birlikte topladıkları paralarla yapımı gerçekleştirilen tarihi köprünün hali hazırda kullanımı aynı şekilde devam ediyor. Bazı yeni köprülerin yıkıldığı bilinen facia bölgesinde böyle bir durumun yaşanması ise dikkatleri çekti.

Trabzon Araklı’da Sel Felaketinde Tarihi TaşKöprü

Hiçbir Felakette Yıkılmaz

- Reklam-

Dedeleri tarafından taşlarla köprünün inşa edilme sürecini anlatan Mustafa Kır, beton ve demir kullanılmadan yapılan taş köprünün ayakta kalmasına çok şaşırdıklarını dile getirdi. Şimdiki mühendisler tarafından yapılan birçok yapının zarar gördüğünü ifade ederken taş köprünün yerinde durmasıyla ilgili herkesin merak içinde olduğunu kaydetti. Birçok büyük felaketin yaşandığı bölgede zor şartlar altında yapılan köprü ulaşımda da kullanılıyor.

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri (Şubat 2020'ye özel)-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al
MSPROJECT Eğitimi - 50 TL Satın Al
REVIT Eğitimi - 50 TL Satın Al
Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

“Yeni Mezun Mühendis İstihdam Projesi” başladı

"Diplomam var, iş ararken tecrübe soruluyor" diye yakınan genç mühendislere Adana’da önemli bir fırsat kapısı aralandı. "Yeni Mezun Mühendis İstihdam Projesi" kapsamında genç mühendisler...