Ana Sayfa Güncel Türk Müteahhitlerin Umudu: İhracat

Türk Müteahhitlerin Umudu: İhracat

İnşaat sektörü, hemen her anlamda büyük bir durgunluk yaşaması müteahhitlerin ihracata yönelmesine neden oldu. Başta AB ülkeleri olmak üzere ABD’de de küçük ya da orta ölçekli projelerin yapımları için kollar sıvandı. Bunların yanı sıra, savaşın tesirinin giderek azaldığı Irak’ta Türk müteahhitlerin hedefleri arasında. Hali hazırda 26 Milyar Dolar seviyelerine çıkan iş yapma durumlarının DEAŞ sonrasında artması da bekleniyor.

Irak’ta Türk Müteahhitleri

Türk inşaatının öne çıkan firmalarını temsil eden Türkiye Müteahhitler Birliği(TMB) ile Irak Müteahhitler Federasyonu arasında işbirliği imzalanması da gelecek için umut veriyor. İş birliği çerçevesinde Irak’ta artık tam olarak güvenliğin sağlandığının belirtilmesi de uzun vadeli yatırımları mümkün kılıyor. Hızlı bir şekilde yeniden yapım sürecine giren Irak’tan önemli düzeyde bir pay alma hedefinde olan Türk müteahhitlerin kazançlarının ne derece olacağı ilerleyen yıllarda görülecek.

İki taraf içinde oldukça kazançlı olan iş birliği çerçevesinde yol ve köprülerin yapılacağı vurgulanırken çeşitli inşaatlarda maddi güçle ilgili gözüküyor. Altyapı özelinde 88 Milyar Dolar tutarına ulaşması hedeflenen projeler için Türkiye’nin 5 Milyar Dolar seviyesinde kredi kolaylığı sunacağı da gelen bilgiler arasında. Ayrıca Kara yolu ve hava yolu ulaşımlarının sağlanabilir olması, okul ve konut inşaatlarıyla elektrik santralleri de altyapı yatırımları arasında bulunuyor. Türk müteahhitlerin hızlı bir şekilde Irak’ın altyapısına dair yapacağı projelerin önemli bir gelir kapısı olacağı şimdiden dile getiriliyor.

 

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Eylül’de Konut Satışları %15.4 Arttı

Türkiye genelinde konut satışları Eylül ayında %15,4 oranında arttı, ipotekli konut satışları yıllık bazda % 410,2 oranında arttı. Türkiye genelinde konut satışları Eylül ayında bir...