Ana Sayfa Blog Ücretsiz Revit Family İçerikleri İndirmek İçin 19 Harika İnternet Sitesi Tavsiyesi

Ücretsiz Revit Family İçerikleri İndirmek İçin 19 Harika İnternet Sitesi Tavsiyesi

Eğer inşaat alanında çalışıyorsanız, Türkçe karşılığı Yapı Bilgi Modellemesi olan BIM’i (Build Information Modelling) kullanıyor veya en azından duymuş olma olasılığınız hayli yüksek. Tasarım aşamasından yıkım aşamasına kadar yapının yaşam döngüsü sürecinde BIM büyük faydalar sağlıyor. Bu yazımızda sizlerle en yaygın kullanılan BIM programlarından birisi olan Autodest Revit’i kullanırken ücretsiz içerikler bulmanıza yardımcı olacağını düşündüğümüz 19 internet sitesinden bahsedeceğiz.

bim-nedir

(BIM ile ilgili daha detaylı bilgi için İnşaat Sektöründe Teknoloji Çağı : BIM (Yapı Bilgi Modellemesi) Nedir? yazımızı da okuyabilirsiniz.)

AutoCAD 1980’lerden tanıtıldığı zamandan bu yana birçok tasarım firması ve ofisinin faaliyetlerinin ayrılmaz bir parçası oldu. AutoCAD’ten neredeyse 20 yıl sonra tanıtılan Revit ise tasarım ve inşaat endüstrisine aşamalı bir şekilde giriş yaptı. Zamanla Revit daha fazla profesyonel hale gelerek iş akışlarına dahil olmaya başladı.

Revit’te modellerimizi oluşturmak için kaliteli içeriklere ihtiyaç duyuyoruz ve bu içerikler birde ücretsiz olursa tadından yenmez. Bu yazımızda Revit için ücretsiz “Revit Families (Revit Aileleri)” yani Revit içeriklerini bizlere ücretsiz bir şekilde sunan siteleri listeleyeceğiz. Gelin beraber göz atalım.

1. RevitCity

RevitCity, sadece ücretsiz Revit ailelerini indirebileceğiniz bir yer değil, aynı zamanda aklınıza takılan sorularınızı sorabileceğiniz ve başka insanlara yardım edebileceğiniz, aynı zamanda kendi ürettiğiniz içerikleri diğer insanlarla paylaşarak aradığınız içerikleri de kolayca bulabileceğiniz harika bir sitedir.

2. RBI Su Isıtıcıları

Mestek Şirketi, tasarım yapan insanlar için ücretsiz indirmeleri ve kullanmaları amacıyla bir BIM kütüphanesi oluşturdu. Sitedeki nesneler Autodesk Revit MEP.RFA biçiminde bulunuyor ve .ZIP dosyası olarak depolanıyor. Nesnelerin düzgün çalışabilmesi için kullanırken  .RFA dosyası ile birlikte .TXT dosyasını da kaydetmeyi unutmayın.

3. BIM Object (Türkçe)

bim-objects

BIMObject, BIM nesneleri için dünyanın en büyük ve en hızlı büyüyen dijital içerik yönetim sistemlerinden biridir. Web sitesine göre şuan da 61,756 ürün ailesi, 377,550 parametrik BIM nesnesi ve 62,520,160 içerik indirebilirsiniz ve içerik sayısı sürekli artmaya devam ediyor.

4. Smart BIM Library

Revit ailelerini paylaşmak için oluşturulmuş oldukça kolay ve kapsamlı bir site. Sitede 20,000’in üzerinde indirilmeye ve kullanılmaya hazır içerik bulunuyor.

5. CAD Forum

CAD Forum, 13.000’den fazla bloktan oluşan bir CAD / BIM içerik kütüphanesine sahiptir. Ayrıca, AutoCAD , Revit  ve Inventor gibi programlar için soru sorup aynı zamanda sorulan sorulara cevap verebileceğiniz bir site olma özelliği taşıyor.

6. Modlar

Modlar, projelerinizle kullanmak için üreticiye özel geniş bir ürün koleksiyonuna sahip. Sadece oturum açarak tamamen ücretsiz olan siteye üye olarak istediğiniz içeriklere kolayca erişebilirsiniz.

7. SpecifiedBy (İngiltere)

Bu site, çok çeşitli ürün kategorilerine sahip olan ve üreticiye özel içerik bulmak için mükemmel bir kaynak. “ İngiltere’deki en büyük BIM içeriği kütüphanesine” sahip olduklarını iddia ediyorlar ve sitede filtreleme seçenekleri sayesinde aradığınızı bulmak gerçekten çok kolay.

8. ARCAT

ARCAT, CAD ve BIM içerikleri için çok fazla fayda sağlamaktadır. Tamamen ücretsiz, hiçbir kayıt istemeyen, betondan kirlilik kontrol sistemine kadar her şeye sahip olan bir web sitesidir.

9. CAD Notes

Edwin Prakoso tarafından AutoCAD, Microstation ve Revit ile ilgili birçok içeriğe sahip çok faydalı bir site. Sitede Revit ‘te kullanılmak için oluşturulan ürünlerin dışında Revit kullanıcılarına yönelik rehber niteliği taşıyan makaleler de yer alıyor.

10. Autodesk Seek

Autodesk Seek, Autodesk ‘in birçok özel alanda detaylı şekilde hazırlanmış büyük kütüphanelerinden birisidir. Kullanıcılar, 66.000’den fazla ticari ve konut inşaat ürünü için ürün özelliklerini hızlıca bulabilir ve ücretsiz olarak kullanabilir.

11. The National BIM Library

- Advertisement -

Ulusal Bim Kütüphanesi, başlıca BIM ürünleriyle uyumlu olan genel BIM bileşenlerini indirmek için ücretsiz bir koleksiyon sunuyor.

12. Bimstore

Bimestore, kullanıcılara Revit, Microstation ve ArchiCAD formatlarında geniş bir BIM içerik kütüphanesi sunar. İçerik indirmek ücretsizdir. Önce siteye kaydolmanız gerekir. İçerik oluşturma konusunda site içerisinde mükemmel bir rehberlere sahiptirler.

13. TurboSquid


Bu site daha çok ücretli bileşenleri sunmaktadır ancak az miktarda da ücretsiz ürün bulunmaktadır. TurboSquihasve, bileşenlerin minimum standartları karşılamasını sağlayan bir Revit sertifika sistemidir. Ürünleri modellemek için harcayacağınız zaman ile sitedeki fiyatları karşılaştırın.

14. BIM Catalogs

BIM Catalogs, Üreticiye özel içerik bulmak için harika bir yer, ancak üreticiyi bilmeden sitede gezinmek ve ürünleri bulmak biraz zor. Yine de kesinlikle bir göz atmaya değer.

15. Polantis

Bu site çok çeşitli 3B içerik sunuyor, ancak Revit ailelerinin çoğu “gerçek” Revit ailesi değil, yani diğer 3B programlarda yaratılmışlar ve sadece Revit Ailesi dosyası olarak alınmış ve kaydedilmişler. Görselleştirme amacıyla içerik bulmak için gerçekten çok iyi bir site.

16. BIMbox

bimbox
İngiltere’den bir başka harika site olan BIMbox ’ın içerisinde ücretsiz indirmeye açık halde harika içerikler mevcut. İçeriklerin çoğu iç mekanlara (Kanepeler, Tablolar, Raflar vb. ) yönelik ve sitede çok iyi bir şekilde sunulmuş durumda. Üstelik bu sitede ki Çoğu Revit içeriği, IFC (BIM uygulamaları için geçerli olan dosya formatı) uyumludur.

17. Familit

RFA dosyaları, Revit Family Manager içerisinde kullanılarak bir projeye yüklenebilen veya harici olarak kaydedilebilen family (aile) dosyalarıdır. Şu anda familit.com içerisinde, İngilizce, Almanca ve Fransızca dillerinde yaklaşık 18.000 ücretsiz Family (Aile) içeriği sunulmaktadır.

18. RubySketch

- Advertisement -

Bu site çok fazla SketchUp içeriğine ve aynı zamanda bir sürü Revit ailesine sahip.Özellikle Mekanik ve Sıhhi Tesisat armatürleri ile çok çeşitli içerikler bu sitede tamamen ücretsiz olarak mevcut.

19. BIMetica

BIMetica, Büyük miktarda Revit içeriği mevcut olan başka bir BIM kütüphanesi. Orjinali İspanyolca olan bu sitede, Ücretsiz olarak Revit Family içeriklerine ulaşabilirsiniz ancak tek sorun, arama yaparken bazı kategorilerin boş olması bazen can sıkıcı olabiliyor.

Kaynaklar:

www.arch2o.com

www.revitiq.com

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Temmuz 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

1 YORUM

  1. Hocam,
    revit mep öğrenmeye çalışıyorum ama maalesef üzerinde çalışacak örnek mimari vd. çalışma bulamıyorum.
    konu ile ilgili önerebileceğiniz kaynak var mıdır?
    Yardımcı olabileceğinizi umarım. Teşekkürler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Ahşap Çatılar, Yapılarda Neden Tercih Edilmektedir?

Çatılar, yapı sistemlerinin en üst kısmında yer alan elemanlardır. Bu elemanlarda kullanılan yapı malzemesi de genellikle ahşaptır. Biz de bu yazımızda ahşap malzemesinin kullanılma...

Aksaray’da inşaatta meydana gelen çökme nedeniyle 2 kişi enkaz altında kaldı.

Aksaray’da inşaatta meydana gelen çökme nedeniyle 2 kişi enkaz altında kaldı.Aksaray'da inşaatta meydana gelen çökme nedeniyle 2 kişi enkaz altında kaldı.Olay, Taşpazar Mahallesi Ebulfeyz...

İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın yüzde 71’i tamamlandı

İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın yüzde 71’i tamamlandı Türkiye’nin ilk insansız hızlı metrosu olan ve 120/km saat hız ile seyir edilebilecek İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın inşaat...

Endüstriyel İzolasyon

Endüstriyel İzolasyon Ortamların belirli etkenlerden ve zararlı maddelerden arındırılması, daha istenilen duruma getirilmesi anlamına gelen izolasyon, evlerde isteğe bağlı olsa da, endüstriyel işletmelerde endüstriyel izolasyon...

SON YORUMLAR