Ana Sayfa Blog Ulaşımda Yenilenebilir Enerji Güneş Enerjisi

Ulaşımda Yenilenebilir Enerji Güneş Enerjisi

Ulaşımda Yenilenebilir Enerji Güneş Enerjisi

Dünya geliştikçe enerji kaynaklarına ihtiyacı da ona oranla artmakta. Fosil yakıtların artık dünyanın enerji ihtiyacını gideremediği bu yüzyılda yenilenebilir enerji kaynakları ile ek enerji ihtiyacı giderilmekte bunların başını güneş enerjisi çekmektedir.

Örneğin Çin şimdiden dünyada satılan tüm güneş panellerinin dörtte üçünü satıyor. Rüzgar türbini üretim endüstrisi ise dünyanın en büyüklerinden. Fas, 6 bin dönüme yayılan ve 1,1 milyon kişiye elektrik sağlayacak Ouarzazate Güneş Enerjisi Santrali’ni Sahra Çölüne kuruyor.

Güney Kore’de Otoban’ın ortasına yapılan güneş panelleri hem bisiklet sürücülerini güneşten yağmurdan korurken hem de kışın yollarda oluşacak buzlanmayı önleyecek. Bildiğiniz gibi Tesla Motors şirketinin ürettiği elektrikli araçlarla artık elektriğin ulaşımda tamamen hayatımıza girdiğini söyleyebiliriz. İngiltere elektrikli araçları kablosuz şarj edebilecek yol projesi üzerinde çalışıyorlar. Çin’de 2 km yola güneş panelleri döşenmiş üzerine şeffaf asfalt serilerek güneşten enerji sağlamayı ileri seviyeye tasımıslardır. Bu sayede sokak aralarına bile yapılabilecek paneller ile enerjiyi taşımamıza gerek kalmadan en yakın ihtiyaç noktalarına iletmemize olanak sağlandı.

Peki dünyada bu gelişmeler olurken Türkiye Güneş Enerjisi platformunda hangi konumda?

Tekno Ray Solar’ın Konya Kızören’de bulunan toplamda 430 bin m2 alana yapılacak ve yıllık 30.730.000 KWh enerji üreterek Türkiye’nin en büyük güneş enerji santrali. Konya Cihanbeyli’de 200 bin m2 alana yapılacak  yıllık 20.000.000 kwh enerji üretilecek. Konya Altıntekin’de 185bin m2 alana yıllık ortalama 14.154.000 kwh enerji uretilecek vb. projeler.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İstanbul’un su kaynaklarından biri olan Büyükçekmece gölü üzerine Türkiye’nin ilk yüzer güneş enerji sistemi kuruldu. Bu sistemde 960 adet ve 260w gücünde güneş panelleri kullanıldı.Kullanılan malzemeler uzun süre dayanabilmesi için korozyona dayanıklı seçildi.

Bozanyan A.Ş’nin yapmış olduğu elektrikli otobüs sayesinde sıfır emüsyon ve %100 elektrikli 650kwh batarya ile 450km gidebilmektedir. Bu da şehiriçinde ve dışında benzine oranla daha avantajlı olmaktadır.

Türkiye’nin yerli olarak ürettiği araç TM 480’in menzilinin 400 kilometre ve  100 kilometrede 10 liralık elektrik harcıyor.

Dünya’daki gelişmelere baktığımız zaman Türkiye’nin biraz daha katedeceği mesafe olduğunu rahatlıkla söylebiliriz fakat hiçbir şey için geç kalınmadığını görmekteyiz.

Türkiye’nin onlarca yerine şarj istasyonları kurularak ihtiyaçlar giderilmeye çalışılmıştır.

 

 

 

 

İnşaat Mühendisi

Emre ERDEN

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Temmuz 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

İnsansız sualtı aracı geliştirdiler yarışmada finale yükseldiler.

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin oluşturduğu “ASÜ DYNAMIC” takımı, geliştirdiği İnsansız Sualtı Aracı (İSAA) ile Havacılık, Uzay ve Teknoloji...

Stadyumlarda Yapılan En Büyük 5 İyileştirme Projesi

Dünya üzerinde gelişen teknolojik imkanlara bağlı olarak futbola olan ilgi son derece artmış durumda, bu durum doğal olarak futbol kulüplerinin kendi stadyum ve tesislerini...

Mesleki Terimler Sözlüğü #B

Bu serimizde daha önceden instagram hesabımız üzerinden yayınlamış olduğumuz İngilizce mesleki terimler sözlüğü kısmını derleyip burada toplu bir şekilde sizinle paylaşacağız.Bu bölümde Türkçe karşılığı...

Uzay mimarisinde en iyi fikirler

Uzay mimarisinde en iyi fikirler Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Teknik Üniversitesi işbirliğinde, ‘uzay mimarlığı ve dış gezegen şehirciliği’ konularını ele alan toplam 30 bin...

SON YORUMLAR