Ana Sayfa Güncel Haberler Neslimiz Tükenmesin Diye, Yenilenebilir Enerji

Neslimiz Tükenmesin Diye, Yenilenebilir Enerji

Yenilenebilir enerji denildiğinde akla yeşil ve çevre dostu enerji üretimi geliyor. Aslında tam tanımı, sürekli devam eden doğal süreçlerdeki var olan enerji akışından elde edilen enerjidir. Yenilenebilir enerjide kaynaklar güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, jeotermal enerji, hidrolik enerjisi, biyokütle enerjisi ve hidrojen enerjisi olarak sıralanabilir.

Çin, Dünya’nın en nüfus olarak en kalabalık ülkesi, bununla birlikte dünyanın en büyük sanayi ve üretim devletlerinin başında geliyor. Geçtiğimiz yıllarda hava kirliliği ile büyük mücadeleler vermesi Çin’i alternatif ve çevreci enerji kaynaklarına yöneltti.

2016 Yılında Çin, Dünya üzerinde güneş enerjisine dayalı santralleri ile en büyük kurulu güce ulaştı. Çin gezegenimizde Güneşin Patronu oldu. Yine çok yakın biz zamanda deniz üzerine kurduğu güneş tarlaları ile, yüzen güneş enerjisi santralleri ile yenilenebilir enerjisine yenilerini eklemiş oldu.

Yeni devreye aldıkları güneş enerjisi santralleri ise oldukça başarılı bir tasarıma sahip. Çin Setti uzaydan görünüyor mu bilemiyoruz ama Panda şeklinde güneş enerjisi santralinin görülme olasılığı oldukça yüksek. 248 dönümlük bu dev panda için Birleşmiş Milletler Kalkınma Ajansı (UNDP) ile çalışan Çin, Datong şehrinde saatte 3.2 milyar kilowattlık enerji üreten bir güneş çiftliği kurdu. Yakın bir zamanda nesilleri tükenmek üzere olan ve Çin’in simgelerinden sevimli canlılar Pandaların neslinin devamlılığını büyük çabalar ile sağlanmıştı. Çin, genç nesle güneş enerjisi bilinci aşılamak isteği ile  yaptığı panda koreografili santral ile insanlık neslinin devamlılığına bir nebze olsa katkı sağlamış ve şekilli bir mesaj vermiş oldu.

İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnşaat Yüksek Mühendisi / İSG Uzmanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Her Şeye Baştan Başlamış Olsanız Bile Başarıya İnanmanız Gereken Sebep

Öncelikle, herkese merhabalar. Her şeye baştan başlamış olsanız bile başarıya inanmanız gereken sebep nedir? Bu yazıda herkesin kendinden bir şeyler bulacağına inandığım cümleler paylaşmaktayım....