Çin’in Ulusal Enerji Kuruluşu tarafından açıklanan rakamlara göre, Çin 2016 yılı sonu itibari ile dünyada kurulu en büyük güneş enerjisi üreticisi oldu.

Dünya’nın en kalabalık nüfusuna sahip ve Dünya’nın en büyük ekonomisi olmak yolunda ilerleyen Çin, geçtiğimiz yıl içerisinde hava kirliliğinden dolayı turuncu alarm vermişti. Ancak bununla birlikte Çin’in Ulusal Enerji Kuruluşu’nun açıkladığı veriler bunun tersine oldu. Açıklanan rakamlara göre, Çin 2016 yılında güneş enerjisi üretimini neredeyse iki katına çıkartmış gibi duruyor. Yıl sonu itibari ile 77.42 gigawatt enerji üretimine ulaştığını açıklayarak bunun bir dünya rekoru olduğunu belirtti.

Bu rakam bir dünya rekoru olarak görünse de Çin için oldukça düşük bir rakam olarak göze çarpıyor. Nüfusa oranlandığında bu rakam devede kulak tabirine uyuyor diyebiliriz. Çin 2020 yılına kadar kurulu güneş enerjisi kapasitesini 110 gigawattın üstüne çıkartmayı hedefliyor.

Çin ile birlikte başta Amerika, Almanya gibi ülkeleri de güneş enerjisi sektöründe ilerledikleri bilinmekte. Ülkemizde ise yeni gelişmekte olan bu sektörde oldukça geri kalmış gibi görünüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here