Ana Sayfa Güncel UNESCO Koruma Alanında 5 Katlı Binaya İzin

UNESCO Koruma Alanında 5 Katlı Binaya İzin

Karçal Dağı eteklerinde bulunan Machael olarak da bilinen Gürcistan sınırındaki köyde koruma alanındaki yere yapı izni çıktı. Artvin’in Borçka ilçesinde bulunan UNESCO tarafından “İnsan ve Biyosfer Programı” kapsamında bugüne kadar korunan alanda yapılan 5 katlı binanın devlet iznine sahip olduğu belirtildi. Kamu binası olarak kullanılacak yapıyla ilgili ise Artvin Valiliği izni bulunması tartışmaları da beraberinde getirdi.

UNESCO Koruma Alanında 5 Katlı Binaya İzin

Valilik Bütçesiyle Yasaklı Bölgede Lojman

Doğal güzellikler arasında bulunmasının yanı sıra UNESCO tarafından koruma alanı içerisinde olmasına karar verilmiş bölümde yapılanlar pes artık dedirtti. Yurttaşların tepkili olduğu olayla ilgili ise bugüne kadar atılmış herhangi bir adım bulunmuyor. Her ne kadar iç hukuk üzerinden şikayetler iletilse de izinli yapının yıkılması söz konusu olmayacaktır. Biyorezerv alanı olduğu bilinmesine karşı hukuki bir zeminin olmadığını söyleyen Kemal Özdoğan, bölgedeki yapıların büyük çoğunluğunun bu şekilde gerçekleştirildiğinin de altını çiziyor. Valilik bütçesiyle gerçekleştirilen yapının Milli Eğitim Bakanlığı tarafından lojman olarak kullanılacağı da gelen bilgiler arasında. Bununla birlikte bölgede buna benzer okul, pansiyon, karakol bulunduğu ifade edilirken doğanın hiçe sayıldığı da yurttaşların ortak kanaati.

Valilik Sessiz Kaldı

İl Özel İdaresi ile birlikte devlet eliyle gerçekleşen bu olumsuz durumların karşısında durmanın zor olduğunu anlatan Özdoğan, yasaklı alanlarda yapılan çalışmaların durmasının gerektiğini söyledi. Köy ve çevre halkının tepkilerine karşı Valilik tarafından herhangi bir açıklama ise yapılmadı.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Çatıda Elektrik Üretip Dağıtım Şirketlerine Satıyor

Kocaeli’nin önemli ilçelerinden Darıca’da evinin çatısında elektrik üretip dağıtım şirketlerine satan mühendis Kerem Çilli, kazancını bu şekilde sağlıyor. 2017 mezunu olan elektrik ve elektronik...