Karadeniz’in önemli kentlerinden Rize’de yapımı büyük oranda tamamlayan lojmanların bulunduğu yer ile ilgili dikkat çeken bir haber Cumhuriyet’te yayınlandı. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nde görevli personeller için yapılan lojmanların bulunduğu alanın dere yatağı olduğu ortaya çıktı. Başta çevreciler olmak üzere çeşitli kesimlerden tepkiler gelirken dere yataklarının imara açılmasının hayret verici boyutlarda olduğu da dile getiriliyor.

6 küçük derenin yer aldığı yatağın tam ortasında gerçekleştirilen konut projesinde 24 bloğun tamamlandığı belirtilirken lojmanın 31 bloktan oluşacağı ifade edildi. Büyük bir kısmı tamamlanan “toplu konut yerleşkesi” projesinin neden dere yatağında olduğu soruları ise şu an itibariyle yanıtsız kalmış gibi görülüyor.

Dere Yatağı Projesi

Yapılan plan çerçevesinde inşaatlar sürerken Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı tarafından işlemlerin yapıldığı ileri sürülüyor. Buna göre üniversite çalışanları için bölgenin bir yaşam merkezi haline getirileceği de iddialar arasında. 40 adet dairenin 2+1 ve 420 dairenin ise 3+” olarak planlandığı konut projesinde toplam 480 daire bulunacak. Ayrıca 1 blokta var olacak 28 daire ise misafirhane olarak kullanıma açılacak. 16 araçlık otoparkların her blok içinde ayrı olarak yer alacağı da projede mevcut.

TEMA Vakfı Uyarıları Ciddiye Alınmadı

Hemen her yıl aşırı yağışlardan dolayı sel taşkınlarının olduğu dere yataklarında böyle bir projenin yapılmasını sakıncalı bulan TEMA Vakfı Rize Temsilcisi Ahmet Ali Kork ise çok büyük felaketlerin olabileceğini de sözlerine ekliyor. Uyarıların dikkate alınmamasının sonucu olarak dere yataklarının imara açılmasına çevrecilerde şiddetli karşı çıkarken ilerleyen günlerde neler olacağı ise büyük merak konusu.

Üniversite Personelinin Lojmanları Dere Yatağında
5 (100%) 1 oy

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here