Ana Sayfa Güncel  Uzmanlardan Fay Yasası teklifine destek  

 Uzmanlardan Fay Yasası teklifine destek  

Uzmanlardan Fay Yasası teklifine destek  

Pamukkale Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Barış Semiz:
– “Daha sağlıklı kentleşme sağlanacağını düşünüyoruz”

Denizli Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı ve Pamukkale Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Barış Semiz, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından gündeme getirilen ve çalışmalarına başlanıp çok yakında Meclis’e sunulması planlanan Fay Yasası teklifine destek verdi.

Semiz, “Yasa geçtiğinde bunun bir rantlaşmaya dönüşmemesini, daha sağlıklı bir kentler inşa edilmesini bekliyoruz” dedi.
Denizli Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı ve Pamukkale Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Barış Semiz, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun gündeme getirdiği, Denizli’nin de içerisinde bulunduğu 18 ilde, fay hatları üzerinde bulunan 100 bin binanın taşınmasını içeren Fay Yasası hakkında açıklamalarda bulundu. Fay yasasını, Jeoloji Mühendisleri Odası olarak desteklediklerini belirten Semiz, “Fayların olduğu alanlarda tampon bölgelerin oluşturulmasını ve buralarda yapılanmalara izin verilmemesini öneriyoruz” diye konuştu.

“Zararı engelleyecek şekilde güncellenebilir”

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) tarafından 2012 yılından bu yana yapılan çalışmalar sonucunda yaklaşık 5.5 büyüklüğünde depremlerde etki yapabilecek 486 adet fay türü ve fay segmenti tespit edildiğini dile getiren Semiz, “Odamızın da dillendirdiği bu fay yasasında bu fayların olduğu alanlarda tampon bölgelerin oluşturulmasını öneriyoruz. Bu tampon bölge alanlarının içerisinde yapılaşmaya izin verilmemesi, kentsel dönüşümün yapılacağı alanlar olarak da özellikle buralardan başlanılmasını öneriyoruz. Fay yasası tek başına bir fayın oluşturduğu bir şey değil. Faya bağlı olarak gelişebilecek kaya düşmesi, heyelan, sel ve bunlarla etkili afete maruz kalan bölgelerdeki zararları engelleyecek şekilde güncellenebilir” ifadelerini kullandı.

“Denizli’nin tümünde sıkıntı var”

Denizli özelinde belli bir bölgede sıkıntının olduğunu söylemenin yanlış olduğunu belirten Doç. Dr. Semiz, “Denizli’nin tümünde bu sıkıntı var. Kentin ana merkezinde bulunduğumuz kampüsün güneyinden geçen büyük bir fay hattı olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunun devamında Honaz’da büyük ve aktif bir fayın olduğunu biliyoruz. Buna bağlı olarak Denizli’nin kuzeyinde Pamukkale fayının varlığını biliyoruz. Bu bölgeler aktif bölgeler ve bu ana faylara bağlı olarak havza içerisinde de tespit edilmiş belli faylarda var” şeklinde konuştu.

“Daha sağlıklı bir kentleşme sağlayacağını düşünüyoruz”

Son yıllarda yapılan imar esas çalışmalarında ve ya imara açılacak alanlarda fayların tespit edilmesi için çalışmalar yapıldığını dile getiren Semiz, “Fayların aktifliği ve en son deprem üretme zamanları konusunda da çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmaların önem kazanmasıyla bu bölgelerdeki yapılacak yeni yapılaşmalarda daha sağlıklı bir kentleşme sağlayacağını düşünüyoruz. Fay Yasası geçtiğinde bunun bir rantlaşmaya dönüşmemesini beklemekteyiz. Binalar, rantlaşmadan, daha sağlıklı, daha sağlam zeminli yerlere taşınmalı” dedi.
[kaynak]

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Eylül 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


REVIT Architecture Eğitimi - 50 TL Satın Al


Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 36.99 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
Avatar
Sanal Şantiyehttps://sanalsantiye.com
Sitemiz 2009 yılında sektörel geleceği takip etmek ve internet üzerinden inşaat sektörüne katkıda bulunmak için kuruldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Bir Mühendis Gözüyle Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii, Osmanlı dönemi mimarisini yansıtan en ihtişamlı mühendislik yapılarından biridir. Biz de bu yazımızda Mimar Sinan’ın “kalfalık eserim” diye bahsettiği bu muhteşem yapıyı...

İnşaat işçilerinden ilginç kum taşıma yöntemi

Ankara'da bir apartmanın çatı katına kum çıkartmakta zorlanan inşaat işçileri, çareyi makaraya sardıkları halatı otomobille çekmekte buldu.4 katlı apartmanın çatısına kum çıkartmakta zorluk çeken...

Gayrimenkul Yatırımcısına Vergi Zorunluluğu Geliyor

Gayrimenkul Yatırımcısına Vergi Zorunluluğu Geliyor Türkiye’de yapılan anketlerde yatırımlarınızı hangi alana yaparsınız sorusu sorulduğunda ilk cevaplar hep gayrimenkul alırım üzerine olmaktadır. Bu anketlerde şunu bize...

Düşey Doğrultudaki Yapı Düzensizlikleri

Yapı düzensizlikleri, yaşadığımız son depremlerde hasarlara sebep olan en temel sebeplerden biridir. Biz de bu yazımızda bu düzensizliklerden düşey doğrultuda yer alanları incelemeye çalışacağız.Mimari...

SON YORUMLAR