Ana Sayfa Blog Verimli Bir Staj İçin 10 Altın Kural!

Verimli Bir Staj İçin 10 Altın Kural!

Staj… Kendi tabirimle birçoğumuzun  zorunluluk olarak gördüğü, gerekli evrakları yetkili kişiye imzalattığımızda staj yaptığımızı sandığımız, ücret almadığımızdan bitse de gitsek havasında gidip geldiğimiz şantiye veya ofislere yabancı kaldığımız bir nevi mesleğe adaptasyon kursudur.

Çok kötümser bir tanımlama yaptım galiba. Aslında yaptığım tanım arkadaşlar arasında konuşulan naylon stajdır. İlk kez yapacakların yeni yeni duymaya başladıkları ve çevresinden çokça işitecekleri bu tabirden yukarıda kendimce bahsetmeye çalıştım.

Peki bizler gerçek manada staj yapabilmek için neler yapmalıyız? Sizler için verimli bir stajın ipuçlarına 10 maddede toparladım. Gelin birlikte inceleyelim…

KENDİNİZE GÜVENİN

Kesinlikle sorumluluk almaktan kaçmayın. Gerekirse kendiniz görev isteyin. Hata yapabilirsiniz,bundan korkmayın.  Sorumluluk almak kendinize olan güveninizi de arttıracaktır.

CİDDİ OLUN

Stajınızı yaparken gerçekten o işi yapıyormuş gibi işi sahiplenin. Hiç bir zaman ben zaten stajyerim düşüncesinde olmayın. Yaptığınız işe saygı duyduğunuzu işverenlerinize ve çalışma arkadaşlarınıza gösterin.

İŞİ ÖĞRENMEYE ÇALIŞIN

Stajı laf olsun diye değil de bir ömür boyu yapacağınız mesleğe ısınmak için yaptığınızı unutmayın. Gerçek anlamda işi öğrenmeye çalışın. Mezun olduğunuzda stajda öğrendiklerinizin önemini daha iyi anlayacaksınız.

ŞİRKETİ ARAŞTIRIN

Arkadaşlar staj yapacağınız şirketi çevrenizden, internetten, yaptığı işlerden vb. araştırın. Şirket hakkında bilgi sahibi olmak sizin için faydalı olacaktır.

SORU SORUN

Stajınız boyunca çekinmeden  soru sorun. Çünkü mezun olup işe girdiğinizde her şeyi bu kadar rahat soramayabilirsiniz. Ancak staj boyunca kimse size \’\’Bunu niye soruyorsun\’\’ demez. Ayrıca soru sormanız sizin işe gerçekten sarıldığınızı gösterir ve diğer stajyerlerin arasından sivrilmenizi sağlayabilir.

ÇALIŞMA SAATLERİNE UYUN

Stajınız boyunca şirketin çalışma saatlerine göre hareket edin. İşe zamanında gelmeyi alışkanlık haline getirin bu size iş hayatınız için kolaylık sağlayacaktır. Önemli mazeretiniz olmadıkça işe gitmemezlik etmeyin.

NOT ALIN

Muhakkak yanınızda not defteri ve kalem bulundurun. Bu gereksiz demeyip sık sık notlar alın. Bu size staj defterinizi yazarken kolaylık sağlayacaktır.

SÜREKLİ TELEFONLA UĞRAŞMAYIN

- Advertisement -

Elinizde telefon sürekli sosyal medyada takılmayın. Davranışlarınızı gerçekten o şirketin bir çalışanıymış gibi belirleyin. Sürekli elinde telefonla dolaşmak karşınızdakilerde olumsuz bir görüş oluşturur.

PARAYI DERT ETMEYİN

Eğer staj ücreti almıyorsanız bunu dert etmeyin. Parayı ileride nasıl olsa kazanacaksınız ancak staj boyunca öğrendiğiniz bilgileri, edindiğiniz tecrübeleri parayla satın alamayacaksınız.

YEMEĞE İŞ ARKADAŞLARINIZLA GİDİN

Şirketteki çalışanlarla birlikte vakit geçirin. Onlarla birlikte yemeğe gidin. Bu kişilerin ileride gerçekten iş arkadaşınız olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Temmuz 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Endüstriyel İzolasyon

Endüstriyel İzolasyon Ortamların belirli etkenlerden ve zararlı maddelerden arındırılması, daha istenilen duruma getirilmesi anlamına gelen izolasyon, evlerde isteğe bağlı olsa da, endüstriyel işletmelerde endüstriyel izolasyon...

İBB’den deprem raporu! İşte en riskli 9 ilçe

İBB'den deprem raporu! İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve 39 ilçedeki olası deprem kayıpları ile hasarlarını ortaya koyan "İstanbul Olası Deprem Kayıp Tahminlerinin Güncellenmesi Projesi...

Çöken merdivenin altında kalan işçi yaralandı

Aydın'ın Efeler ilçesindeki bir inşaatta çöken merdivenin altında kalan işçi yaralandı.Olay, Fatih Mahallesi 1101 sokakta yapımı süren bir inşaatta meydana geldi. Edinilen bilgiye göre,...

 Çukurova Bölgesel Havalimanı havadan görüntülendi

 Çukurova Bölgesel Havalimanı havadan görüntülendi - Mersin'in Tarsus ilçesinde inşa edilen ve tamamlandığında 30 milyon yolcu kapasitesi ile Türkiye'nin ikinci büyük havalimanı olacak Çukurova Bölgesel...

SON YORUMLAR