Ana Sayfa Blog Verimli Bir Staj İçin 10 Altın Kural!

Verimli Bir Staj İçin 10 Altın Kural!

Staj… Kendi tabirimle birçoğumuzun  zorunluluk olarak gördüğü, gerekli evrakları yetkili kişiye imzalattığımızda staj yaptığımızı sandığımız, ücret almadığımızdan bitse de gitsek havasında gidip geldiğimiz şantiye veya ofislere yabancı kaldığımız bir nevi mesleğe adaptasyon kursudur.

Çok kötümser bir tanımlama yaptım galiba. Aslında yaptığım tanım arkadaşlar arasında konuşulan naylon stajdır. İlk kez yapacakların yeni yeni duymaya başladıkları ve çevresinden çokça işitecekleri bu tabirden yukarıda kendimce bahsetmeye çalıştım.

Peki bizler gerçek manada staj yapabilmek için neler yapmalıyız? Sizler için verimli bir stajın ipuçlarına 10 maddede toparladım. Gelin birlikte inceleyelim…

KENDİNİZE GÜVENİN

Kesinlikle sorumluluk almaktan kaçmayın. Gerekirse kendiniz görev isteyin. Hata yapabilirsiniz,bundan korkmayın.  Sorumluluk almak kendinize olan güveninizi de arttıracaktır.

CİDDİ OLUN

Stajınızı yaparken gerçekten o işi yapıyormuş gibi işi sahiplenin. Hiç bir zaman ben zaten stajyerim düşüncesinde olmayın. Yaptığınız işe saygı duyduğunuzu işverenlerinize ve çalışma arkadaşlarınıza gösterin.

İŞİ ÖĞRENMEYE ÇALIŞIN

Stajı laf olsun diye değil de bir ömür boyu yapacağınız mesleğe ısınmak için yaptığınızı unutmayın. Gerçek anlamda işi öğrenmeye çalışın. Mezun olduğunuzda stajda öğrendiklerinizin önemini daha iyi anlayacaksınız.

ŞİRKETİ ARAŞTIRIN

Arkadaşlar staj yapacağınız şirketi çevrenizden, internetten, yaptığı işlerden vb. araştırın. Şirket hakkında bilgi sahibi olmak sizin için faydalı olacaktır.

SORU SORUN

Stajınız boyunca çekinmeden  soru sorun. Çünkü mezun olup işe girdiğinizde her şeyi bu kadar rahat soramayabilirsiniz. Ancak staj boyunca kimse size \’\’Bunu niye soruyorsun\’\’ demez. Ayrıca soru sormanız sizin işe gerçekten sarıldığınızı gösterir ve diğer stajyerlerin arasından sivrilmenizi sağlayabilir.

ÇALIŞMA SAATLERİNE UYUN

Stajınız boyunca şirketin çalışma saatlerine göre hareket edin. İşe zamanında gelmeyi alışkanlık haline getirin bu size iş hayatınız için kolaylık sağlayacaktır. Önemli mazeretiniz olmadıkça işe gitmemezlik etmeyin.

NOT ALIN

Muhakkak yanınızda not defteri ve kalem bulundurun. Bu gereksiz demeyip sık sık notlar alın. Bu size staj defterinizi yazarken kolaylık sağlayacaktır.

SÜREKLİ TELEFONLA UĞRAŞMAYIN

Elinizde telefon sürekli sosyal medyada takılmayın. Davranışlarınızı gerçekten o şirketin bir çalışanıymış gibi belirleyin. Sürekli elinde telefonla dolaşmak karşınızdakilerde olumsuz bir görüş oluşturur.

PARAYI DERT ETMEYİN

Eğer staj ücreti almıyorsanız bunu dert etmeyin. Parayı ileride nasıl olsa kazanacaksınız ancak staj boyunca öğrendiğiniz bilgileri, edindiğiniz tecrübeleri parayla satın alamayacaksınız.

YEMEĞE İŞ ARKADAŞLARINIZLA GİDİN

Şirketteki çalışanlarla birlikte vakit geçirin. Onlarla birlikte yemeğe gidin. Bu kişilerin ileride gerçekten iş arkadaşınız olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Çatıda Elektrik Üretip Dağıtım Şirketlerine Satıyor

Kocaeli’nin önemli ilçelerinden Darıca’da evinin çatısında elektrik üretip dağıtım şirketlerine satan mühendis Kerem Çilli, kazancını bu şekilde sağlıyor. 2017 mezunu olan elektrik ve elektronik...