Ana Sayfa Güncel Yabancıya Konut Satışları Rekorla Başladı

Yabancıya Konut Satışları Rekorla Başladı

TÜİK verilerine göre 2019 yılında yabancı konut satışları, önemli barajlar daha ilk ayda aşıldı. Anadolu Ajansı haberine göre 2019 yılının Ocak ayında toplamda 3 bin 168 adet konutun yabancıya satışı gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre kıyas edildiğinde %82’lik bir artış görülürken en yüksek satışla tarihi bir başarıya imza atıldığı da ortaya çıktı. 2018 yılının ocak ayında yalnızca 1742 konut satışı yapılabilmişti.

2018 Verileri de Başarılı

TÜİK tarafından 2018 yılının toplam verileri de açıklandı. Buna göre yabancılara konut satışında lider şehir İstanbul oldu. 2018 yılında İstanbul’da var olan 14 bin 270 konut yabancılar tarafından satın alındı. Ocak 2019’da ise gerçekleştirilen konut satışının bin 361 olduğu görüldü. Böylelikle daha ilk ay satışlarıyla geçen yılın toplam satışının üstüne çıkılacağı da net bir şekilde ortaya kondu. Yabancılar tarafından konutların alındığı ikinci il konumundaki Antalya’da ise 601 konutun satışı gerçekleştirildi. Bunun ardından 182 konutla Ankara gelirken Bursa, Yalova ve Sakarya şehirlerinde de yabancıların konut satın aldıkları görüldü.

Geçen yılla yapılan oran kıyaslamalarında ise en büyük artışın sahibi Sakarya oldu. Toplamda 135 konut satışı gerçekleştirilen Sakarya’da önceki yıllara göre %165 oranında bir artış bulunuyor.

Konut Satışlarında İlk Sırada Iraklılar Var

Türkiye’de konut satın alan yabancıların uyrukları da ne yansıdı. Buna göre 2018 yılında satış işlemleri bittikten sonra 8 bin 205 konutun yeni sahibi Iraklıklar oldu. Ocak 2019’da ise 605 konutun daha alımını Iraklıklar gerçekleştirdi. 2018 yılı verilerine göre ocak ayında yapılan konut sayısı 272 idi. Iraklılar haricinde 305 konut İranlılar tarafından alınırken Ruslar ve Afganlar tarafından da konut alma sayıları giderek artıyor.

Suudi Satışlarında Azalma Dikkat Çekti

Çeşitli siyasi durumlardan dolayı Suudiler tarafından satın alınan taşınmazlarda azalma görülürken, İranlılar ise çok daha fazla konut alımı gerçekleştirdi. Orta Doğu ve Körfez ülkeleri vatandaşları tarafından cazip görülen Türkiye’nin konut satışlarında yıl hedefi ise 50 bin olarak belirlendi. Bununla birlikte 12-14 Mart 2019 tarihlerinde Irak’ta gerçekleştirilecek büyük çaplı fuarda Türkiye’de var olan konut projelerinin tanıtımlarının gerçekleştirileceği de öğrenildi.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

20. Yapısal Çelik Günü | 20 Kasım 2019’da

  20. Yapısal Çelik Günü Konuları Çelik Yapılar Sektör Verileri, Çelik Yapı Sektörünün Yerli Sanayideki Yeri Mimarlar Çelik Yapılar Üzerine Söz Söylüyor, Gündemdeki Çelik Projelerimiz Sektör...