Ana Sayfa Kütüphane Yapı İşletmesi Yapı İçin Arsa Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Yapı İçin Arsa Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Herhangi bir yapıya karar verdikten sonra yapılacak ilk iş,o yapı için elverişli bir arsa bulmaktır.

Yapılacak bir yapının oturacağı arazi parçasına arsa denir. Arsa seçimi çok önemli bir iştir. Zira her yapı gelişigüzel her yerde yapılamaz veya yapılsa bile yararlı olamaz.

Arsa seçiminde dikkat edilmesi gerekli hususları şöyle özetleyebiliriz:

1.) Arsanın jeolojik konumu: Arazide kayma olup olmadığı ,zeminin temele elverişli olup olmadığı , yeraltı su durumu incelenir. Bunlar yapılacak yapının özelliklerine uygun değilse bu arsadan vazgeçilmesi yerinde olur. Ancak yapının kesinlikle o arsa üzerinde yapılması gerekiyorsa, o takdirde zeminde gerekli sağlamlaştırma işleri yapmak gerekir. Bu durumun normal maliyeti bir hayli arttırmaya neden olacağı kuşkusuzdur.

2.) Özellikle fabrika yerleri için civardaki ham madde ve yolların durumu önemlidir. Kullanılacak ham madde yakından ve kolayca temin edilebilmeli; taşıma, yükleme ve boşaltma bakımından kolaylık ve ucuzluk sağlayacak bir yer olmalıdır. Ayrıca kullanılacak su ve elektriğin yakınlığı, üretilen maddenin pazarlara kolay ve ucuz bedelle taşınması imkanlarının düşünülmesi gerekir.

3.) Bir eğlence binası, mağaza veya ticarethane, kütüphane otel gibi binaların halkın kolayca gidip gelebileceği yerlerde olmalı , giriş çıkış yerlerinin ve trafik durumunun göz önünde tutulması lazımdır.

4.) Askeri tesisler, havaalanı , deniz üsleri gibi çok özel durumu olan yapılar için uygun arsaları seçmek daha önemli olup , savunma konusu da işin içine girer.

5.) En basit yapıların bile kendi özelliklerine uygun arsaların aranıp bulunması lazımdır . Hatta o yerin hava koşulları yağmur ,sel ,rüzgar ,tipi durumlarında yapılacak yapının şekline göre rol oynayan çok mühim faktörlerdir.

Özellikle atalarımızın “Yüksek Yerde Yatanı Yel, Alçak Yerde Konaklayanı Sel Alır” şeklindeki çok kıymetli öğütlerini arsa ararken daima hatırda bulundurmalıyız. Zira dere yatağında bina yapan yapan kimsenin er ya da geç birgün sel sularının evini yıkmasından yakınacağı kesindir.

 

KAYNAK: YAPI İŞLETMESİ ŞANTİYE TEKNİĞİ MALİYET HESAPLARI,KERİM SUNGUROĞLU

 

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Temmuz 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
Avatar
Halil İbrahim Başıbütün
İnşaat mühendisi adayı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Malatya’daki deprem Elazığ’da hissedildi

Malatya’da meydana gelen 5.2 büyüklüğündeki deprem Elazığ’da da şiddetli hissedildi.Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığından alınan bilgiye göre, merkez üsttü Malatya’nın...

Asmolen Döşeme Sistemlerin Deprem Davranışları

Bu yazımızda, son yıllarda kullanımı oldukça yaygınlaşan asmolen döşeme sistemlerin deprem karşısındaki davranışını inceleyeceğiz. Yazıya başlamadan önce asmolen döşemeyi kısaca hatırlayalım. Asmolen Döşeme Birbirine paralel dişlerin...

5 katlı binanın iki balkonu çöktü, facianın eşiğinden dönüldü

5 katlı binanın iki balkonu çöktü, facianın eşiğinden dönüldü Küçükçekmece'de binanın balkonunun çökme anı kamerada Küçükçekmece’de cadde üzerindeki 5 katlı bir binanın 3. ve 2. katındaki...

1915 Çanakkale Köprüsü’nde itme-sürme metodu uygulandı

1915 Çanakkale Köprüsü’nde itme-sürme metodu uygulandı 1915 Çanakkale Köprüsü inşaatında itme-sürme tekniği kullanıldı. Avrupa’da 1960’lı yılların başında kullanılmaya başlanan itme-sürme yöntemi Türkiye’de de genellikle köprü...

SON YORUMLAR