Ana Sayfa Güncel Haberler Yeni Dönem; Tapu Senetlerinde Brüt ve Net Yüzölçümü

Yeni Dönem; Tapu Senetlerinde Brüt ve Net Yüzölçümü

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün yeni düzenlemesine göre, bağımsız bölümlerinin brüt ve net yüzölçümü bilgilerinin yer alması zorunluluğu getirilmiştir. Bu zorunluluk 01 Ocak tarihi itibariyle Kat irtifak ve mülkiyeti dahilindeki mimari projelerde geçerlidir. 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren brüt ve net yüzölçümü bulunmayan projelerin tapu işlemlerinin yapılmayacağı Genel müdürlük tarafından bildirildi. 28 Aralık 2018 tarihinde Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Tapu Dairesi Başkanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı merkez birimlerine ve Bölge Müdürlüklerine yazı gönderildi. Yazıda belirtilen ilgili düzenlemenin faaliyete geçirilmesiydi. Bu düzenleme ile birlikte tapu senelerinde değişikliğe gidildi.

 

Tapu Senetlerinde Yeni Bölüm Açıldı

Proje aşamasında alınan yüz ölçümü bilgileri, tapu işlemleri gerçekleştirilirken tapu senetlerinde açılan yeni bölümde yer alacak. Böylelikle tapuda da yeni bir döneme girilerek mimari projelerin brüt ve net proje metrekareleri tapu senetlerinde yer alacak.

‘Arsa Payı Değere Göre Paylaştırılmalı’

Mustafa Hakan Özelmacıklı (Altın Emlak Genel Müdürü) konu ile ilgili açıklamada bulundu. Özelmacıklı, arsa paylarının, projenin bağımsız bölümlerine tahsis edilen ortak mülkiyet payı olduğu dile getirirken, bu payın bazen metrekare olarak bazen de eşit olarak paylaştırıldığını söyledi. Bu arsa paylarının bağımsız bölümlerinin büyüklük ve konum özelliklerine göre hesaplanmış olan değerleri ile orantılı olarak paylaştırılması gerektiğini belirtti. Ayrıca bu şekilde yapılmaması durumunda ilgili mahkemeler aracılığı ile yeniden düzenlenmesini talep edebileceklerini söyledi.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Binalar Kaç Büyüklüğündeki Depreme Karşı Tasarlanıyor?

Bu yazının belli bölümlerini sıradan bir vatandaş anlayabilirken, belli bölümlerini ise sadece teknik elemanlar anlayabilecek. Teknik elemanlardan kastım, mühendisler ve mimarlar. Bu yazıda, çoğu mimar/mühendislerin...