Ana Sayfa Güncel Yenilenebilir Enerji Yeni Bir Rekor Almanya’ dan Geldi

Yenilenebilir Enerji Yeni Bir Rekor Almanya’ dan Geldi

Sanayisi ve teknolojisi ile Avrupa’nın öncüsü olan Almanya, yenilenebilir enerji kaynaklarının bu zamana kadar en yüksek aylık oranını alarak rekor kırdı. Enerji sektörü ile Almanya öncü olmaya devam ederken rol model almaya da başlıyor. Fraunhofer Enstitüsü Mart ayı verilerine göre elektrik üretimindeki payı yüzde 54,3 oldu ve böylece en yüksek orana ulaştı. Kömürden aldığı pay ise yüzde 25’in altına düştü.

En Yüksek Yenilenebilir Enerji

Almanya’nın Güneş Enerjisi Santralleri (GES) pay oranı yüzde 7,3 olurken, Rüzgar Enerjisi Santralleri (RES) ile ilgili verilerin sonucunda ise geçtiğimiz ay elektrik üretimi yüzde 34,2 oranını tek başına sağladı. Yeşil Ekonomi’ de verilen habere göre; 2018 yılının Mayıs ayına bakıldığında Almanya elektrik üretimindeki yenilebilir kaynaklı enerji payı yüzde 48,4 ile en yüksek orana sahipti. 2018 yılı Mart ayında ise yüzde 38,7 oranındaydı. Rüzgar enerjisinin pay oranı ise yüzde 21,6 iken güneş enerjisinin payı da bu üretimle yüzde 6 oranında gerçekleşmişti.

Kömür ve Nükleer Pay Oranları Düştü

Almanya’nın 2018 yılının Mart ayında elektrik üretimi yenilebilir enerjinin artan pay ile kömürün payı yüzde 38,7 oranındaydı. Bu yıl Mart ayında ise bu oran yüzde 24,4’ a düştü. Nükleer enerji santrallerinin payı ise 2018 Mart ayında yüzde 13,9 oranından 2019 Mart ayına bakıldığında yüzde 12,2 oranında geriledi.

 

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Beton dökümünde KATKI MADDESİ önemi!

BETON DÖKÜMÜNDE BETON KATKISI ÖNEMİ !  Betonun üretim aşamasındayken ya da beton dökümünden önce transmiksere betonun özelliklerini geliştirme amacıyla ilave edilen maddelere Beton Katkısı denir. Katkı...