Yusufeli Barajı inşaatı sebebiyle Yusufeli ilçesinde altyapı düzenlemelerine gidilmişti. Bölge Müdürlüğünce, baraj inşaatı düzenlemeleri için, yol çalışmalarıyla yerleşim yerleri ve köyler arasında daha rahat ulaşım yapılması amaçlandı. Baraj inşaatı süresince yaşanacak ulaşım aksaklıkları için proje bitimine kadar sabırlı olunması gerekiyor.

Yusufeli Barajı İnşaatı İçin Önemli Düzenlemeler

Yapılan baraj inşaatında 1 milyon metreküp kazı yapılmıştır. Henüz yapılan kazı çalışmaları %14 oranında tamamlanmıştır, süreç hala devam etmektedir. Proje kapsamında alt yapı için yapılan bazı yeniliklerin elektrik hatları, yol, kaldırım, çevre düzenlemesi, atık su ve yağmursuyu gibi önemli düzenlemeler olduğu belirtiliyor.

Proje Bölge Halkını Heyecanlandırıyor

Yusufeli barajı ve HES projesinde, baraj gövde beton döküm işlemleri devam etmektedir. Yusufeli Çift eğrilikli beton kemerler kategorisinde yükseklik bakımından en yüksek bina olarak, Dünya’da üçüncü, Türkiye’de ise birinci şekilde anılacak proje bölge halkını heyecanlandırıyor. Bölge kalkınması anlamında yepyeni bir sayfa açacak olan proje, ülke ekonomisine sağlayacağı pozitif değer inşaatın tamamlanması adına ayrı bir çaba sarf etmeye sebep oluyor.  Baraj işlemlerinin sonuna gelindiğinde ise yüksekliğinin 275 metre olacağı belirtildi. Tesisin kurulu gücü 558 MW,  yıl içinde enerji üretiminde ise 1 milyar 888milyon KWH/ enerji üretimi bekleniyor. Bu proje tamamlandığında elektrik üretimi konusunda Dünya da sayılı projeler arasına girecek ve ülke ekonomisine oldukça yüksek oranda değer sağlayacaktır.

Bu içeriğimi puanlar mısın?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here