Ana Sayfa Blog Zararlı Mühendisler

Zararlı Mühendisler

Bilgisiz ve zararlı mühendis arkadaş bu yazı sana, iyi oku.

Bilgisizliğinizin bedelini sadece sen ödüyorsan bilgisiz olma hakkın var. Bu bilgisizliğin cezasını sadece sen çekiyorsan bilgisiz olma hakkın var. Bu şartlarda, bilgisiz olduğunuz için size meslektaşlarınız dahil, kimse en ufak bir laf söyleyemez. Zaten söyletmeyin. Çatır çatır hakkınızı savunun, bilgisizim kardeşim sana ne deyin, bilgisizim ama zararım kendime sana ne deyin. Seni ilgilendirmez deyin…

Ancaaak,

Bilgisizliğiniz birilerine en ufak bir zarar veriyorsa, zerre kadar zarar veriyorsa iş değişir. O zaman her türlü kötü elestiriye açık olacaksın, aşagılanmayı göze alacaksın, kötü insan demelerine kızmayacaksin, mümkünse mühendislik yapmayacaksın.

Şimdi bu yazıyı birkaç yüz kişi okuyacak. Ama eminim okuyan herkes kendi üstüne alınmayacak. Hep kendini karşi taraftan düsünecek. Ama iyi düşünün, alinmanız gerekiyorsa da, alınin kardeşim, herhangi bir sakincası yok.

Okuyucularin işini biraz daha kolaylaştirayım, Baskasina zarari dokunan bilgisiz mühendis tanımıni yapayim.

Yeni yapilmış bir yapıda, kirişin birisine bir tane donati eksik atılmış diye, performans analizi isterim diye tutturuyorsanız, açık konuşayim siz zararli ve bilgisiz bir mühendissiniz.

Ben 150 cm’den daha uzun konsola izin vermem diyorsanız, siz bilgisiz ve zararli bir mühendissiniz.

- Reklam-

Inşaasi bitmiş betonarme bir binadaki bir kolona, fazladan 100 kg normal kuvvet geliyor diye, analiz tekrari isterseniz, siz bilgisiz ve zararli bir mühendissiniz.

Sürekli çizimlerdeki kalem kalınliklari ile ugrasiyorsaniz, başkada bir şeye bakmiyorsanız siz bilgisiz ve zararli bir muhendissiniz.

Makamınizi bugun git, yarin gel demek için yani egonuzu tatmin etmek için kullanıyorsaniz, siz bilgisiz ve zararli bir mühendissiniz.

Mevcut betonarme bir bina için, performans analizi yeterli guvenligi saglamasina rağmen, bu binada 20cm lik kiriş var, yonetmelige uymuyor derseniz, siz bilgisiz ve zararli bir muhendissiniz.

Bir birlesim bolgesinde, kesme sınır değeri 37.50 ton iken, hesapta 37.51 çıkmıs, git üniversiteden uygunluk raporu al derseniz, siz bilgisiz ve zararli bir muhendissiniz.

Vb.vb.vb.vb.vb.

Herkesin bilgisiz muhendis olma hakki var. Ancak, hic kimsenin başkalari uzerinde ego tatmin etme hakkı yok, başkasına zarar verme hakkı yok.Kendi bilgisizligi yüzünden canım projeleri kuş’a çevirmeye hiç hakkı yok.

Eğer zararli mühendisseniz, hem kendinize, hem millete bir iyilik yapın. Bırakin bu mesleği, millete de makam, mevki kullanarak eziyet çektirmeyin…

Ahmet CELIKKOLLU
İnsaat Muhendisi
ESKISEHIR

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Mart 2020) -

SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al
Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
MSPROJECT Eğitimi - 50 TL Satın Al
REVIT Eğitimi - 50 TL Satın Al
İnş.Müh.Ahmet Çelikkollu
İnş.Müh.Ahmet Çelikkollu
İnşaat Mühendisi - Eskişehir

6 YORUM

  1. Türkiyede zararlı bilgisiz kalitesiz sadece egosu yüksek mühendis çok fazla var.Sadece inşaat mühendisleri de deil…Türkiyede geri kalınmışlık yapısızlığın en büyük sebebi mühendislerdir.Allahtan bir Mimar sinanımız varmış o kadar..

    • Ahmet bey bu yazının fikir ve bilgi veren tek bir noktası dahi yok esasen siz burada bilimden uzak ve sadece egolu bir tavır ile yaşadığınız problemi bizlere aktarmış oldunuz.Uslubu yazı daki tavri begenemedim

  2. Senden daha kıdemli rütbeli ve bilgili bi mühendis demekki üzerine gelmiş burda saçma sapan sallamışsın yönetmelige aykırı iş yaparsan iskan alamazsın maliyet zararı veren bi mühendis olursun daha zararlı yani pratik çözüm üretebilen mühendis gerçek mühendistir nokta

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

İç Mimarlık Nedir? İç Mimari – Dekorasyon Fikirleri

0
İç mimarlık dünya üzerinde 'iç mekan' sınırları içinde tüm tasarımları yapan meslek dalıdır. Sizlere denenmiş dekorasyon fikirleri vermek istiyorum size ama ilk önce iç mimar...