Bilgisiz ve zararlı mühendis arkadaş bu yazı sana, iyi oku.
Bilgisizliginizin bedelini sadece sen odüyorsan bilgisiz olma hakkın var. Bu bilgisizliğin cezasinı sadece sen çekiyorsan bilgisiz olma hakkın var. Bu şartlarda, bilgisiz olduğunuz için size meslekdaslarinız dahil, kimse en ufak bir laf söyleyemez. Zaten soyletmeyin. Çatır çatır hakkınızı savunun, bilgisizim kardeşim sana ne deyin, bilgisizim ama zararim kendime sana ne deyin. Seni ilgilendirmez deyin…

Ancaaak,

Bilgisizliğiniz birilerine en ufak bir zarar veriyorsa, zerre kadar zarar veriyorsa iş değişir. O zaman her türlü kötü elestiriye açık olacaksın, aşagılanmayı göze alacaksın, kötü insan demelerine kızmayacaksin, mümkünse mühendislik yapmayacaksın.

Şimdi bu yazıyı birkaç yüz kişi okuyacak. Ama eminim okuyan herkes kendi üstüne alınmayacak. Hep kendini karşi taraftan düsünecek. Ama iyi düşünün, alinmanız gerekiyorsa da, alınin kardeşim, herhangi bir sakincası yok.

Okuyucularin işini biraz daha kolaylaştirayım, Baskasina zarari dokunan bilgisiz mühendis tanımıni yapayim.

Yeni yapilmış bir yapıda, kirişin birisine bir tane donati eksik atılmış diye, performans analizi isterim diye tutturuyorsanız, açık konuşayim siz zararli ve bilgisiz bir mühendissiniz.

Ben 150 cm’den daha uzun konsola izin vermem diyorsanız, siz bilgisiz ve zararli bir mühendissiniz.

Inşaasi bitmiş betonarme bir binadaki bir kolona, fazladan 100 kg normal kuvvet geliyor diye, analiz tekrari isterseniz, siz bilgisiz ve zararli bir mühendissiniz.

Sürekli çizimlerdeki kalem kalınliklari ile ugrasiyorsaniz, başkada bir şeye bakmiyorsanız siz bilgisiz ve zararli bir muhendissiniz.

Makamınizi bugun git, yarin gel demek için yani egonuzu tatmin etmek için kullanıyorsaniz, siz bilgisiz ve zararli bir mühendissiniz.

Mevcut betonarme bir bina için, performans analizi yeterli guvenligi saglamasina rağmen, bu binada 20cm lik kiriş var, yonetmelige uymuyor derseniz, siz bilgisiz ve zararli bir muhendissiniz.

Bir birlesim bolgesinde, kesme sınır değeri 37.50 ton iken, hesapta 37.51 çıkmıs, git üniversiteden uygunluk raporu al derseniz, siz bilgisiz ve zararli bir muhendissiniz.

Vb.vb.vb.vb.vb.

Herkesin bilgisiz muhendis olma hakki var. Ancak, hic kimsenin başkalari uzerinde ego tatmin etme hakkı yok, başkasına zarar verme hakkı yok.Kendi bilgisizligi yüzünden canım projeleri kuş’a çevirmeye hiç hakkı yok.

Eğer zararli mühendisseniz, hem kendinize, hem millete bir iyilik yapın. Bırakin bu mesleği, millete de makam, mevki kullanarak eziyet çektirmeyin…

Ahmet CELIKKOLLU
İnsaat Muhendisi
ESKISEHIR

Bu içeriğimi puanlar mısın?

4 YORUM

  1. Türkiyede zararlı bilgisiz kalitesiz sadece egosu yüksek mühendis çok fazla var.Sadece inşaat mühendisleri de deil…Türkiyede geri kalınmışlık yapısızlığın en büyük sebebi mühendislerdir.Allahtan bir Mimar sinanımız varmış o kadar..

  2. Senden daha kıdemli rütbeli ve bilgili bi mühendis demekki üzerine gelmiş burda saçma sapan sallamışsın yönetmelige aykırı iş yaparsan iskan alamazsın maliyet zararı veren bi mühendis olursun daha zararlı yani pratik çözüm üretebilen mühendis gerçek mühendistir nokta

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here