Ana Sayfa Güncel Haberler 1915 Çanakkale Köprüsünün aeroelastik modeli rüzgar testinden geçti

1915 Çanakkale Köprüsünün aeroelastik modeli rüzgar testinden geçti

Toplam uzunluğu 2023 metre olan, orta açıklığı 770’er metre olan olan, 365 metrelik ve 680 metrelik yaklaşım viyadükleri ile beraber toplamda 4608 metre olması öngörülen 1915 Çanakkale Boğaz Köprüsünün tabliyeleri ve kuleleri dahil aeroelastik modelinin rüzgar testi sözcü’de yer alan habere göre Çin’de gerçekleştirildi.

Tamamlandığında Dünyanın En Büyük orta açıklıklı asma köprüsü ünvanına sahip olacak olan 1915 Çanakkale Boğaz köprüsünün rüzgar tünel testi için Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan ve 1915 Çanakkale Köprüsü ihalesini alan Daelim-Limak-SK-Yapı merkezi firma yetkililerinde yer aldığı heyet Çin Halk Cumhuriyeti’nin Chengu şehrinde bulunan Southwet Jiatong Üniversitesi laboratuvarında rüzgar testine eşlik etti. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan da burada açıklamalarda bulundu.

görsel: İHA

Southwet Jiatong Üniversite’nin Rüzgar Mühendisliği Araştırma Merkezi dünyanın en büyük rüzgar tünel laboratuvarına sahip olduğunu bildiren Turhan, “Dünyanın en büyük açıklıklı asma köprüsünü Türkiye’nin Çanakkale Boğazı’nda “1915 Çanakkale” adıyla inşa ediyoruz. Bu projenin inşaatında görev alan özel sektör müteahhit firmalarımızın temsilcileri de aramızda bulunuyorlar. Bu projeyi planlandığı süre içerisinde inşa edip hizmete açmayı hedefllendiğini” belirtti.

1915 Çanakkale Köprüsünün önemli aşamalarından birinin de rüzgar tünel testi olduğunu bildiren Ulaştırma Bakanı “1915 Çanakkale Köprüsünün önemli aşamalarından biride bu projenin rüzgar tünel testleri oluşturuyor. Bu güne bu proje ile ilgili 3 adet “Rüzgar Tünel Testi” yapıldı. İlki Kanada’da diğer ikisi Danimarka’da gerçekleştirdi. Bugün burada 4 aylık çalışma sürecinden sonra rüzgar tünel testinin yapılmasına şahitlik edeceğiz. Bu projenin şekillenmesinde yapılacağı testlerin sonucundaki veriler bize önemli bir veri oluşturacak. Çanakkale Köprüsü Türk ve Çin hakları arasında bir gönül köprüsü olacaktır. Yeni bir başlangıç oluşturacak. Daha çok iş ve projelerde beraber çalışma fırsatı yakalayacağız.”

görsel: İHA

Rüzgar Testi Nasıl Yapıldı?

Southwet Jiatong Üniversitesi laboratuvarında gerçekleşen teste, düzgün ve türbülanslı akımda, saniyede 20 metre yani saatte 72 kilometre, saniyede 45,4 metre yani saatte 162 kilometre ve saniyede 83 metre yani saatte 299 kilometre rüzgar hızlarında kule ve tabliyelerinin servis koşullarındaki davranışlarına ilişkin test başarıyla tamamlandı.

Dr. Emir Öngüner Rüzgar testinin hesaplarının nasıl bir modele indirgendiğini linkedin hesabından aşağıdaki açıklama ile paylaştı:

1915 Çanakkale Köprüsü’nün azami 54 km/h’ye ulaşabilen Çin’deki rüzgar tünelinde test edildiği 300 km/h’lik hızın (83m/s) nasıl elde edildiği Türkiye’deki gazetelerde anlatılmadığından birçok kişinin aklının karıştığını farkettim. Aşağıdaki kısa hesapta birimsizleştirilmiş Froude sayısı üzerinden ölçeklendirme metodu ile bu rakamın nasıl elde edildiğini görebilirsiniz. Özet olarak, 1:190 ölçekli köprü modelinin 22m test uzunluğundaki bir tünelde 1:1 ölçek için 300 km/h denginde bir hızda test edilmesi için düzeneğin 6m/s (22km/h) hızında çalıştırılması gerekmektedir.

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6447804887525793792
https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6447804887525793792

1915 Çanakkale Köprü projesi kapsamında hangi imalatlar yapılacak?

             1 adet Asma Köprü, 2 adet Yaklaşım Viyadüğü, 4 adet Betonarme Viyadük, 10 adet Alt Geçit Köprüsü, 33 adet Üst Geçit Köprüsü, 6 adet Köprü, 43 adet Alt Geçit, 115 adet çeşitli ebatlarda Menfez, 12 adet Kavşak (Devlet Yolu üzerindeki Kavşaklar Dahil), 4 adet Otoyol Hizmet Tesisi, 2 adet Bakım İşletme Merkezi, 6 adet Ücret Toplama İstasyonu inşa edilecektir.

Kaynak: İHA, Sözcü, kgm.gov.tr

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Eylül 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


REVIT Architecture Eğitimi - 50 TL Satın Al


Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 36.99 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
İnş.Müh.Mustafa AKSU
İnş.Müh.Mustafa AKSUhttps://www.sanalsantiye.com
Sanal Şantiye'nin kurucusu - İnşaat Mühendisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Yapıda Oluşan Deprem Kuvvetini Kafanızda Canlandırın

(Yazı inşaat mühendisleri için yazılmıştır)Bir dizayn yapıyorsunuz, ama dizayn ettiğiniz binadaki esas kuvvet olan deprem kuvvetini bilmiyorsunuz. Gel gelelim inşaat mühendisi olarak dizayn ettiğiniz...

Gezen Küçük Evler: Küçük Ölçekli Mimaride Esneklik ve Hareketlilik

Gezen Küçük Evler: Küçük Ölçekli Mimaride Esneklik ve Hareketlilik Tekerleğin nerede ve ne zaman icat edildiği tam olarak belli değil, ancak tekerleğin tarihi üzerine bir...

Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelikte Yürütmenin Durdurulması Kararı Verildi!

"Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelik"in bilimsel ve teknik gereklere ve kamu yararına aykırı bir kısım maddelerinin iptali istemiyle açılan davada Danıştay tarafından yürütmenin durdurulmasına karar...

İMO: Yapı Denetim Faaliyeti Yürüten Meslektaşımıza Yapılan Saldırıyı Kınıyoruz!

İMO:Yapı Denetim Faaliyeti Yürüten Meslektaşımıza Yapılan Saldırıyı Kınıyoruz! 15 Eylül 2020 tarihinde Yapı Denetim Firmasında görev yapmakta olan bir İnşaat mühendisi, Ankara Mamak`ta yaptığı...

SON YORUMLAR

• Yeni REVIT STRUCTURE Eğitimi 41.99₺! Son gün 30 Eylül! ⇒KAYDOL
+