Ana Sayfa Güncel Haberler 2018 İnşaat Mühendisliği URAP Üniversite Sıralaması

2018 İnşaat Mühendisliği URAP Üniversite Sıralaması

Pek çok kurum ve kuruluş her sene farklı kriterleri göz önünde bulundurarak üniversite sıralaması yapıyor ve bunu kamuoyuna duyuruyor. Türkiye’de de üniversite sıralaması yapan farklı kaynaklar mevcut ve sıralama açısından en güvenilir olanlardan bir tanesi de her sene güncellenen ve akademik performansı kriter olarak gözeten URAP (University Ranking by Academic Performance).

URAP Üniversite Sıralaması

ODTÜ Enformatik Enstitüsü URAP Laboratuvarı tarafından belirlenen bu sıralamanın yapılma amacı ise hem Türkiye hem de dünya genelindeki üniversitelerin iyi ve geliştirilmesi gereken yanlarının belirlenmesine yardımcı olmak. URAP sayesinde sadece inşaat mühendisliği değil, ekonomi, mimarlık, matematik, moleküler biyoloji ve genetik gibi toplamda 61 farklı bilim alanının sıralaması belirleniyor. Yapılan son çalışma ise 12 Haziran 2018 tarihinde kamuoyuna duyuruldu. Biz bu yazımızda inşaat mühendisliği sıralamalarına odaklanacağız. Fakat diğer alanları da merak eden okuyucularımız yazının devamında bulunan linke tıklayabilirler.  

Üniversitelerin sıralamalarını vermeden önce URAP Laboratuvarı tarafından yapılan bu sıralama için göz önünde bulundurulan kriterlere bir göz atalım. İlk olarak üniversite bünyesinde çalışan öğretim görevlilerinin ve öğrencilerin yayınlamış olduğu makalelerin çok büyük ölçüde önem taşıdığını söyleyebiliriz. Makaleler değerlendirilirken de dünya çapında en güvenilir kaynaklardan biri olan InCites verileri dikkate alınıyor. Belirlenen alanlar için ilgili üniversitelerin son 5 yılda yayınladığı bütün dokümanlar inceleniyor.

Eğer dokümanların yazar sayısı 1000’den fazlaysa bu dokümanlar değerlendirilmeye katılmıyor. Değerlendirilmeye katılan dokümanların o alanda yarattığı etki ve uluslararası iş birliği oranı sıralamalar belirlenirken ölçüt olarak kullanılıyor.

Gelelim sıralama sonuçlarına. URAP sonuçlarına göre 61 alanın 24’ünde dünya birincisi olan ABD, dünya çapında kaliteli bir eğitim verdiğini tekrar ispatlamış oldu. Türkiye için de toplam 41 Türk üniversitesinin belirlenen 61 alanın 29’unda sıralamaya girebildiğini söyleyebiliyoruz. Türk üniversiteleri için tıp ve mühendislik alanlarının sıralamada en fazla yer alan alanlar olduğunu görüyoruz. ODTÜ 19, İTÜ 15 ve İ. D. Bilkent Üniversitesi 13 alanla sıralamaya girerek bu araştırmada ilk üçte yer alıyor. İnşaat mühendisliği için belirlenen ayrıntılı sıralamayı ise aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

Üniversite

Dünya Sıralaması

Türkiye Sıralaması

İstanbul Teknik Üniversitesi

136

1

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

228

2

Yıldız Teknik Üniversitesi

308

3

Boğaziçi Üniversitesi

359

4

Karadeniz Teknik Üniversitesi

371

5

Gaziantep Üniversitesi

387

6

Referans

URAP 2017-2018 Dünya Alan Sıralaması Bildirisi, 2018, < http://tr.urapcenter.org/2017/2017-2018_DUNYA_ALAN_SIRALAMASI_RAPORU_13_Haziran_2018.pdf >

İnş.Müh.İrem Özden
İnş.Müh.İrem Özden
TU München - Ulaştırma Sistemleri (Yüksek Lisans Öğrencisi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Mahalle yolundaki çökme tünel inşaatını durdurdu

Gümüşhane’nin Torul ilçesine bağlı Budak köyünün Dikmeler Mahallesi yolunda çökme meydana geldi. Suyu kesilen sondaj kuyusunun çökmesi sonucu gerçekleştiği tahmin edilen olay üzerine Kürtün...