Ana Sayfa Güncel Haberler 2018 Yılı Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği Kontenjanları

2018 Yılı Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği Kontenjanları

Ösym tarafından dün yayımlanan tercih klavuzuna göre üniversiteler 2018-2019 eğitim dönemi İnşaat Mühendisliği bölümü için 12.662, Mimarlık bölümü için 8.624 kontenjan belirledi. Bu sayı devlet, özel ve vakıf üniversitelerinin bu yıl bu bölümlere alacağı toplam öğrenci sayısıdır.

İnşaat mühendisleri için bir hesap yaparsak;

Bu sene mezun olan bir inşaat mühendisliği öğrencisi, İnşaat Mühendisleri Odası’na (İMO) kayıt yaptırdığı takdirde yaklaşık 150.000’ler civarında bir sicil numarası almaktadır. Açılan kontenjanlar göz önünde bulundurulduğunda, her yıl ortalama 10.000 civarında inşaat mühendisi mezun olmaktadır. Yani bu yıl inşaat mühendisliğini okuyacak olan bir öğrenci, 2022 yılında mezun olduğunda İMO’ya kayıt yaptırdığı zaman 190.000’lerde bir sicil numarası alacaktır.

Tabi bu yaptığımız ortalama hesaplamada Yapı Öğretmenliği, Askeri Okullar, diğer bölümlerden gelip sınavla inşaat mühendisliği haklarına sahip olan, dikey geçiş ve diğer ülkelerden gelen mühendislerle, vefat eden mühendislerin sayısı dahil değildir. Bunu da belirtelim.

ÖSYM tarafından yayımlanan 2018 yılı inşaat mühendisliği ve mimarlık kontenjanlarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kaynak: insapedia.com

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Çermikkale Barajı 139 bin 420 dekar tarım alanını sulayacak

Diyarbakır Çermikkale Barajı’nın tamamlanmasının ardından 139 bin 420 dekar alanı sulayacağı bildirildi. Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Diyarbakır’a yapılan...