Ana Sayfa Güncel Haberler 3 Katlı Tüp Tünel İstanbul'un İki Yakasını Birleştirecek

3 Katlı Tüp Tünel İstanbul’un İki Yakasını Birleştirecek

Geçen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı “100 Günlük İcraat Programı”nda dünyanın ilk 3 katlı tüp tüneli de vardı. Açıklanan tünel için yakın zamanda ihaleye çıkılacağı belirtiliyor. Peki tünelin güzergahı neresi olacak ve tüneli günde kaç kişi kullanacak? Bu soruların cevapları ve daha fazlası haberimizde.

Yap-İşlet-Devret Modeli İle Yapılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 100 günlük hedefleri arasına koyduğu 3 katlı tüp tünel kısa zaman sonra ihaleye çıkacak.

Hepimizin bildiği ve İstanbulluların en çok dertlendiği konuların başında trafik sorunu geliyor. Bu sorun yetmezmiş gibi buna ek olarak da trafiğe çıkan araç sayısı her geçen gün artıyor. Durum böyle olunca da trafik sorununu çözmek için yeni projeler geliştirilmek zorunda ve geliştiriyor. Daha önce yapılan Maramaray ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden sonra trafik sorununa çözüm olması umuduyla geliştirilen projelerden sonuncusu ise3 katlı tüp tünel projesi. Tüneli hem raylı sistem hem de araçlar kullanacak. Orta katını tamamen metronun kullanacağı tünelin alt ve üst katlarını ise araçlar kullanacak.

3 Katlı Tüp Tünel Nereden Geçecek?

3 katlı tüp tünel 15 Temmuz Şehitler Köprüsü aksının ihtiyacı olan metro tüneli ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü aksının ihtiyaç duyduğu karayolu tüneli ile birleşecek. 9 metro hattı ile entegre edilecek olan tünel, diğer metro hatları ile tek tünel olup boğazın altından geçiş sağlayacak.

Tünelin raylı sisteminin Avrupa Yakası ayağı ise İncirli’den başlayacak ve o hat önce Mecidiyeköy’e gidecek. Ardından da Rumeli Hisarı’na ulaşacak. Ordan tünele girilecek ve Anadolu Yakası’nda Söğütlüçeşme’ye ulaşılacak. Tünelin araçları taşıyacak olan kısmı Hasdal’dan başlayacak. Rumeli Hisarı’ndan tünele girip karşıya geçecek ve Anadolu Yakası’nda Çamlık’ta TEM’e bağlanacak.

3 Katlı Tüp Tünel Günde 6.5 Milyon Yolcu Ağırlayacak

Raylı sisteminin hem Kadıköy-Kartal hattına hem de Marmaray’a entegre edileceği 3 katlı tüp tünel, 34 kilometrelik hat uzunluğuyla üzerinde 14 istasyon bulunduracak. Ayrıca günde 6.5 milyon yolcuyu ağırlanması beklenen tünelin raylı sistemi sayesinde Söğütlüçeşme’den İncirli’ye seyahat süresini 40 dakikaya indirmesi tahmin ediliyor.

Kaynak: CNN Türk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

YAPEX Restorasyon Koruma ve Kültür Mirası Fuarı açılıyor

Tarihi Kentler Birliği desteği ve ÇEKÜL Vakfı İşbirliği ile düzenlenen YAPEX Restorasyon Koruma ve Kültür Mirası Fuarı ve İş Platformu yarın açılıyor. ''Antalya Nekropol Alanı...