Ana Sayfa Güncel Haberler 7 Soruda İmar Barışı

7 Soruda İmar Barışı

İmar barışı yasa tasarısının Meclis’e sunulmasında sonra bu yasanın hangi yapıları kapsadığı ve detayları merak konusu oldu. Sizler için bu tasarıyı inceledik ve yasanın nasıl işleyeceğini 7 maddede özetledik.

1.) Hangi Yapılar İmar Barışından Faydalanacak?

31 Aralık 2017 tarihinden önce ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı olarak yapılmış yapılar imar barışına başvurabilecek ve Yapı Kayıt Belgesi alacak.

2.) İmar Barışının Vatandaşa Ne Faydası Var?

İmar barışı kapsamında, iskansız yapılar kayıt altına alınarak iskan verilecek. Su, elektrik ve doğalgaz bağlanabilecek. Yıkım kararları ile tahsil edilemeyen idari para cezaları iptal edilecek.

3.) İmar Barışı İle Kat Mülkiyeti Alınabilecek mi?

Yapı Kayıt Belgesi ve maliklerin yarısının muvafakatinin bulunması halinde cins değişikliği ve kat mülkiyeti tesis edilebilir.

4.) İmar Barışı İçin Vatandaş Ne Zaman ve Nereye Başvurabilecek?

Vatandaşlar imar barışı için, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve yetkilendireceği kuruluşlara başvurabilecekler. İmar barışı için son başvuru günü 31 Aralık 2018 olarak belirlenmiş olup, bu tarihe kadar vatandaşlar başvuru yapılabilecekler. Bakanlar Kurulu’nun bu süreyi 1 yıl uzatma hakkı olacak.

5.) Vatandaş Ne Kadar Ödeme Yapacak?

Yapılan tespit sonucunda arsa emlak değeri ile yapı yaklaşık maliyeti toplamı üzerinden yüzde 3 oranında kayıt bedeli alınacak. 100 metrekarelik bir ev için ödenecek tutar 2 bin 250 liradan başlayacak. Lüks konut tipinde Yapı Kayıt Belgesi alma bedeli 5 bin liraya kadar çıkacak.

6.) İmar Barışı Sonrası Alınacak Yapı Kayıt Belgesi Ne Zamana Kadar Geçerli Olacak?

Yapı Kayıt Belgesi, yapının yeniden yapılmasına veya kentsel dönüşüm uygulamasına kadar geçerli olacak.

7.) Bina Hazine Arazisi Üzerindeyse Ne Olacak?

Hazine’ye ait taşınmazlar üzerine inşa edilmiş olması halinde, bu taşınmazlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na tahsis edilecek. Bakanlık tarafından rayiç bedel üzerinden doğrudan satılacak. Bu durumda elde edilen gelirler bu maddenin ikinci fıkrasına göre genel bütçeye gelir olarak kaydedilecek.

 

Kaynak: Trt Haber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Dolmuş Taksinin İcadı

Aşçı Halit ve dolmuş taksinin icadı; 1929 yılında dünya genelinde ekonomik kriz patlak verir ve krizin etkileri Türkiye’de de hissedilir. Dükkanlar bir bir kepenk...