18 Ocak 2020
Ana Sayfa Güncel Altın Zeybek göleti su tutmaya başladı

Altın Zeybek göleti su tutmaya başladı

Doğu Biga Madencilik tarafından yapımı üstlenilen Altın Zeybek-2 göletinin yapımı tamamlandı. Yöre köylerinin içme ve kullanma suyu ihtiyacı ile Kumarlar havzasında sulama ihtiyacını karşılayacak olan gölet su tutmaya başladı.

- Reklam-

Doğu Biga Madencilik’in planlama ve proje çalışmalarını tamamladığı ve Devlet Su işleri (DSİ) ile imzalamış olduğu protokol ile yapımına başlanan 3 milyon 8 bin metreküp su tutma kapasitesine sahip Altınzeybek-2 Göleti’nde inşaat süreci tamamlandı. Son düzenlemeleri yapılan gölet, su tutmaya başladı. Göletin su sağlayacağı Kumarlar, Kirazlı, Cazgirler, Yukarışapçı köylerinin isale hatları da yine Doğu Biga Madencilik tarafından yapıldı. Devlet Su İşleri ile yapılan protokole göre, Altınzeybek-2 göleti öncelikli olarak civar köylere içme ve kullanma suyu temininde kullanılacak. İkinci sırada ise ziraî maksatlı sulama gelecek. 3 bin 500 dönümden fazla tarım arazisinde sulu tarıma geçileceğinden bölgede büyük gelir artışı olacak. Şirketin göletten su kullanım hakkı ise üçüncü sırada yer alıyor. Maden projesinin tamamlanmasının ardından ise gölet tamamen yörenin kullanımına bırakılacak. Kumarlar köyünde çok ciddi olarak gelir artışı sağlayacağı öngörülen gölet, aynı zamanda bölgenin yaklaşık 50 yıllık su ihtiyacını da karşılayacak şekilde planlandı. Gölet projesi ile birlikte, Doğu Biga Madencilik’in yörede yaptığı alt yapı (gölet, yol, enerji nakil hattı gibi) yatırımlarının tutarı 63 milyon 500 bin liraya ulaştı.

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
Sanal Şantiye
Sanal Şantiyehttps://sanalsantiye.com
Sitemiz 2009 yılında sektörel geleceği takip etmek ve internet üzerinden inşaat sektörüne katkıda bulunmak için kuruldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here