AutoCAD Bak Dosyası Nedir? Nasıl Açılır?

0

AutoCAD dwg dosyalarınızın yanında beliren bak uzantılı dosyanın ne işe yaradığını ve bak dosyalarını nasıl dwg formatına çevireceğinizi açıklayalım.

Backup (.bak) yani Yedek Dosyaları:

Çizimlerinizin yedek dosyaları genel olarak dwg dosyanızı her kaydettiğinizde AutoCAD tarafından otomatik olarak oluşturulur. AutoCAD’inizin varsayılan ayarlarında .bak dosyanız, dwg dosyanız ile aynı isimle ve aynı dizinde oluşur. (cizim1.dwg, cizim1.bak gibi..) AutoCAD tarafından otomatik oluşturulan bu .bak dosyaları ile son kayıttan bir önceki kaydınızı kurtarabilirsiniz.

Yani saat 12:30 da dwg dosyanızın ilk kaydını aldınız, saat 12:45’de 2. defa kayıt ettiniz, daha sonra elinizdeki .dwg dosyası bozuldu, silindi. Aynı dizinde, aynı isimde bulunan .bak dosyasını geri getirdiğinizde saat 12:30 da kaydettiğiniz çizim yedeklerinize ulaşırsınız. Bu yüzden çizimlerinizi sık sık kaydetmekte yarar var.

Bak dosyalarını nasıl dwg formatına çevirebilirim?

Bunu yapmak oldukça kolay. Yapmanız gereken tek şey cizim1.bak uzantılı dosyanızın uzantısını silerek, cizim1.dwg yapmak.

Kaydettiğim dwg lerin bak dosyası oluşmuyor ne yapmalıyım?

AutoCAD ekranınızın komut satırına ISAVEBAK yazıp entera basarak programınızın bak dosyası oluşturup oluşturmadığını kontrol edebilirsiniz.

ISAVEBAK 1 komutu bak uzantılı dosya oluşmasına izin verir,

ISAVEBAK 0 komutu ise bak uzantılı dosya oluşmasını engeller.

Son olarak bak dosyayı oluşumunu engellemenizi tavsiye etmiyoruz.

Mustafa AKSU – sanalsantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here