Ana Sayfa Kütüphane İnşaat Programları AutoCAD Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

AutoCAD Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

AutoCAD nedir?

AutoCAD, CAD’in, yani Computer Aided Design (Bilgisayar Destekli Tasarım) ‘ın PC tarafından yapılabilir hale gelmesinde öncü rol oynayan Autodesk firmasının bir tasarım ürünüdür. Autocad 1990’ların başında piyasayı domine etmeye başlamış bir CAD çözümüdür. 2019 versiyonu an itibariyle en güncel versiyon olup, öğrenci sürümünü Autodesk’in sitesine ücretsiz olarak üye olup, ücretsiz bir şekilde yükleyebilirsiniz. Burada önemli olan 32 bit ya da 64 bit olarak sisteminize uygun olan programı ve güncel sürümü yüklemenizdir.

AutoCAD kayıt ve indirme ekranı

PC ya da laptopunuzda AutoCAD ’i çalıştırmak için en az 6 gb ram ve 2.6 GHz işlemci hızınız olmalı ve SSD taktırmanızı sistem hızı ve işleyişi açısından öneriyorum.

AutoCAD ’i kimler kullanır? 

Genel olarak mimarlar ve inşaat mühendisleri, makine mühendisleri, makine teknik ressamları, elektrik-elektronik mühendisleri ve endüstri mühendisleri tarafından kullanılmaktadır.

Autocad’de hazır bloklar ve tefrişler oluşturulmuş olup, benim eğitimimde bunları hazır kaynaklar olarak Udemy’den indirme şansınız olacaktır. Autocad bilhassa 2 boyutlu modellemede çok gelişmiş bir program olup, proses planlama mühendislerinin çeşitli diyagramlar, akış şemaları oluşturmasında, alan hesaplamaları yapabildikleri layoutlar oluşturmasında, mimar ve inşaat mühendislerinin her türlü okul, hastane, konut projeleri  çizmesinde, makine teknik ressamlarının imalat resimleri oluşturmasında, makine mühendislerinin yaptıkları tasarımları resme dökmesinde, elektrik-elektronik mühendislerinin ise entegre devre ve devre kartları tasarlamasında kullandıkları yapısal fonksiyonlara sahiptir.

AutoCAD Ekran görüntüsü

AutoCAD ‘de 3 boyutlu tasarım

AutoCAD ’de 3 boyut da bulunmaktadır ancak Siemens NX ve Catia programları parametrik 3 boyutlu modellemede AutoCAD’e göre daha gelişmiş programlardır, ancak Autodesk firması AutoCAD ’in 3 boyutta zayıf olduğunu gördüğü için, 3 boyutta kuvvetli bir program olarak Inventor isimli programı çıkarmışlardır, Inventor ise özellikle makine elemanlarının modellemesinde oldukça pratik ve güçlü bir CAD programı olmuştur.

AutoCAD 2 boyut çizimlerinde, taramalar ve renklendirmeler yapılabildiği için, doğrudan görselleştirme imkanları da kullanıcıya sunulmaktadır. Autodesk’in 360 derece çözümleriyle birlikte, cloud ortamında da çalışmalar ve diğer modüller ile entegrasyon yapılarak kullanıcı deneyimi, diğer kullanıcılardan interaktif destek alma adına gelişmeler görülmüştür. Aynı zamanda mobil cihazlara yönelik de AutoCAD application geliştirilmiş olup, 360 derece çözümle birlikte PC ile entegrasyon sağlanabilmektedir.

AutoCAD dünyanın en köklü tasarım programlarından birisi olup, ismini bu kadar popüler yapan şeylerden biri MEB ve üniversitelerdeki yaygın kullanımıdır. Teknik resim derslerinin vazgeçilmezi olan AutoCAD programında, katman ayarları (layer properties) konusu ayrı bir önem teşekkül etmektedir, çünkü çizgi kalınlıkları, çizgi tipleri ve çizgi görselleştirmeleri, gerek teknik resim standartlarına uygunluk, gerekse de yapıyı birbirinden ayırt edilebilir hale getirme adına önemli bir görsel rol oynamaktadır.

Bu ürün senelerdir kullanılmakta olduğundan, kullanıcılar bugüne dek çizdiği ve tecrübe ettiği çok çeşitli çizimleri (örneğin sandalye, masa, oturma grubu, merdiven, tesisat vb.) ‘tefriş’ adı verilen hazır çizim blokları ile internette çeşitli forumlarda vs.’’tefriş kütüphaneleri’’ ismiyle paylaşılmıştır.

Tefriş örnekleri

AutoCAD’in ayrıca electrical bölümü bulunmaktadır ve autocad kullanıcılarına bu modülü ve ayrıca E-plan programını elektrik-elektronik işleri için önermekteyim.

İmalat toleranslarının da girilebildiği bu programda, çeşitli makrolar çalıştırma şansınız da bulunmaktadır ve en sık kullanılan autocad kısayollarına da aşağıdaki siteden ulaşabilirsiniz:

https://defkey.com/tr/autocad-klavye-kisayollari

Online AutoCAD kursu nereden alabilirim? 

AutoCAD eğitimini Udemy’de sadece 25 TL’den verdiğim eğitim serisini Sanal Şantiye de ayın belirli günlerinde indirimli olarak yayına çıkmaktayım, bundan faydalanmak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

AutoCAD 2019 Eğitimi Sanal Şantiye’ye özel indirimli fiyatıyla 25 TL! Sınırlı sayıda olan eğitimi kaçırmayın! 

Eğitimi Satın Almak için tıklayın

 

Sevgilerimle..

@lp Hocanız..

Ayrıca Sanal Şantiyedeki AutoCAD ile ilgili içeriklere aşağıdan ulaşabilirsiniz:

Autocad Öğrenci Sürümü Nasıl İndirilir? (Adım Adım Anlatım)

AutoCAD Kısayolları

AutoCAD Komutları ve Detaylı Olarak Tanımları

AutoCAD Ders Notları-Mustafa ÖZTİMUR

AutoCAD Eğitim Notları – Ali Alan

 

İnş.Müh.Mustafa AKSU
İnş.Müh.Mustafa AKSUhttps://www.sanalsantiye.com
Sanal Şantiye'nin kurucusu, İnşaat Mühendisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Çatıda Elektrik Üretip Dağıtım Şirketlerine Satıyor

Kocaeli’nin önemli ilçelerinden Darıca’da evinin çatısında elektrik üretip dağıtım şirketlerine satan mühendis Kerem Çilli, kazancını bu şekilde sağlıyor. 2017 mezunu olan elektrik ve elektronik...