Ana Sayfa Güncel Haberler Avrasya Tüneli'nde 920 metreye ulaşıldı!

Avrasya Tüneli’nde 920 metreye ulaşıldı!

Kazlıçeşme ile Göztepe arasını 15 dakikaya indirmesi öngörülen Avrasya Tüneli Projesi’nde (İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi) 920 metreye ulaşıldığı ve depreme karşı dayanıklılığı artıracak sismik contaların monte edildiği bildirildi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Asya ve Avrupa kıtalarını ilk kez deniz tabanının altından kara yolu tüneliyle birleştirecek Avrasya Tüneli Projesi’nde çalışmaları yerinde inceledi.

Davutoğlu, Elvan ile Yapı Merkezi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Arıoğlu, ATAŞ CEO’su Seok Jae Seo ve ATAŞ Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tanrıverdi’den bilgi aldı.

Başbakan Davutoğlu, incelemelerinin ardından yaptığı açıklamanın sonunda ATAŞ CEO’su Seo ile İngilizce konuştu.

Seok Jae Seo’ya ”Türkçe öğrenmelisiniz” diyen Davutoğlu, ”Öğreniyorum” yanıtını alınca, esprili bir şekilde ”Proje tamamlandığında sizinle Türkçe konuşuruz. Sizi test edeceğim” ifadesini kullandı.
– ÖZEL SİSMİK CONTALAR, DEPREME KARŞI KORUYACAK
Yetkililerden alınan bilgiye göre, proje için özel olarak tasarlanan tünel açma makinesiyle yürütülen kazı çalışmalarında 920 metre geride kaldı. Ayrıca, İstanbul Boğazı’nın deprem riskli bölgede bulunması nedeniyle Avrasya Tüneli Projesi’nde sismik koruma tasarımı en yüksek seviyede uygulanıyor. Bu kapsamda, tünelin depreme karşı dayanıklılığını artırmak amacıyla, Japonya’da üretilen ileri teknolojiye sahip sismik contalar tünele monte ediliyor.

İlk sismik contanın montajı, 852’nci metrede tamamlandı. İkinci conta ise bin 380’inci metrede monte edilecek. Sismik contalar, deniz tabanı altında hem yumuşak hem de kaya zeminden geçen tünelin yapısal hasar almasını önleyecek.
– GÜNDE 8-10 METRE İLERLENİYOR
Anadolu yakasında çalışmaya başlayan tünel açma makinesi, deniz tabanının yaklaşık 25 metre altından toprağı kazarak ve iç çeperleri oluşturarak günde ortalama 8-10 metre ilerliyor.

İstanbul Boğazı’nın altındaki tünel açma çalışmalarının yanı sıra Avrupa ve Asya yakalarında mevcut yolların iyileştirilmesi ve genişletilmesi, engellilerin kullanımına uygun alt ve üst geçit, yaya geçitleri yapılması için çalışmalar da sürdürülüyor.

Avrasya Tüneli Projesi’nde iş güvenliği kuralları da eksiksiz şekilde uygulanıyor, bu konuda düzenli eğitimler veriliyor.

– İSTANBUL BOĞAZI’NIN İKİ YAKASI İLK KEZ KARAYOLU TÜNELİYLE BAĞLANACAK
Proje, Asya ve Avrupa yakalarını, deniz tabanının altından geçen bir karayolu tüneli ile birbirine bağlayacak. İstanbul’da araç trafiğinin yoğun olduğu Kazlıçeşme-Göztepe hattında hizmet verecek Avrasya Tüneli, toplam 14,6 kilometrelik bir güzergahı kapsıyor. Projenin 5,4 kilometrelik bölümünü deniz tabanı altına inşa edilecek iki katlı tünel oluştururken, Avrupa ve Asya yakalarında toplam 9,2 kilometrelik güzergahta ise yol genişletme ve iyileştirme çalışmaları yapılacak.

İstanbul’da trafiğin çok yoğun olduğu güzergahta yolculuk süresi 100 dakikadan 15 dakikaya kadar inerken, güvenli ve konforlu yolculuk imkanı sağlanacak. Projenin tasarım ve inşaatını gerçekleştirecek ATAŞ, tünelin 24 yıl 5 ay süreyle işletilmesini üstlenecek.

Proje yatırımı için kamu kaynaklarından hiçbir harcamada bulunulmuyor. İşletme süresinin tamamlanması ile Avrasya Tüneli kamuya devredilecek. Proje, yap-işlet-devret modeliyle yaklaşık 1.3 milyar dolarlık finansmanla gerçekleştirilecek. Yatırım için 960 milyon dolarlık uluslararası kredi sağlandı. 285 milyon dolarlık öz kaynak, Yapı Merkezi ve SK E&C tarafından temin edildi.
Kaynak: emlakkulisi.com/

İnş.Müh.Mustafa AKSU
İnş.Müh.Mustafa AKSUhttps://www.sanalsantiye.com
Sanal Şantiye'nin kurucusu, İnşaat Mühendisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Trolle avlanan balıkçılar, fiber optik deprem kablolarına zarar verdi

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Haluk Özener, deprem izlenmesi için Marmara Denizi tabanına yerleştirilen fiber optik kabloların, trolle avlanan balıkçılar tarafından parçalandığını...