Ana Sayfa Blog Başakşehir Şehir Hastanesi (DÜNYANIN EN BÜYÜK SİSMİK İZOLATÖRLÜ BİNASI)

Başakşehir Şehir Hastanesi (DÜNYANIN EN BÜYÜK SİSMİK İZOLATÖRLÜ BİNASI)

Başakşehir Şehir Hastanesi

Yapımı devam eden ve bittiğinde Türkiye’nin en büyük entegre sağlık kampüsü olacak olan Başakşehir Şehir Hastanesi inşası tüm hızıyla devam ediyor. Yaklaşık olarak 1 milyon m² alana yapılan ve 4.3 milyar dolar yatırım yapılan bu devasa yapının ortaklığı ise Rönesans Sağlık Yatırım ve Japon Sojitz firması. Sağlık bakanlığı ortaklığıyla yapılan yapı 2016 yılında başladı ve 2020 yılında bitirilmesi planlanıyor. Proje aynı zamanda PFI (Uluslararası Finans Proje Ödülleri) kapsamında Avrupa’da ‘Yılın PPP Anlaşması’ ödülünü kazandı. Bünyesinde Kalp ve Damar, Ortopedi ve Nöroloji, Çocuk, Kadın, Onkoloji, Psikiyatri ve FTR hastanelerini bulunuduruyor. Projeye göre toplam yatak kapasitesi 2.682 olup bu yatakların 2.354 adedi Ana Hastanede bulunacak. Bina bitimiyle birlikte İstanbul için toplam yatak kapasitesinin 50.000 olacağı planlanıyor. Yaklaşık olarak proje sonunda 10.000 kişiye iş istihdamı sağlanmasıda hedefler arasında.

“Dünyanın En Büyük Sismik İzolatörülü Binası” olacak

Hastanenin en büyük özelliklerinden birisi içinde barındırdığı tamı tamına 2040 adet sismik deprem izolatörü. Dünya üzerinde kullanımı gittikçe artan ve deprem ile karşılaşıldığında deprem kuvvetini sönümleyerek yapıyı koruyan bu sistem kolonların arasına veya altlarına konarak imalatı yapılıyor. Ayrıca proje bittiğinde “Dünyanın En Büyük Sismik İzolatörlü Binası” ünvanını kazanacak.

Heliped bulunuyor

Binanın bir diğer özelliği ise 3 temel kule’nin çatı katlarında bulunan helipedler. Biri batıya ikisi doğuya bakmakta olan bu 3 heliped proje bitimiyle beraber helikopter iniş ve kalkışlarına hazır hale gelecek.

Dış cephede sinterflex seramik uygulaması var

Dış cephede yeni nesil bir malzeme olan sinterflex seramik malzemesi kullanılıyor. Bu malzeme su emmeyen ve rengini hamurdan alan esnek bir malzeme. Projede renkleri koyu ve açık kahve tonlarında kullanılıyor.

Metro hattı ve toprakarme uygulaması

Yapının inşa süreci devam ederken aynı zamanda Yenikapı – Kirazlı- Metrokent hatlarına ek Şehir Hastanesi Durağı için kazı ve yapım işlemleri devam ediyor. Yapının güneye bakan kısmında ise yaklaşık 800m uzunluğunda toprakarme istinat duvarı yapılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

2,5 milyar TL’ye mal olması beklenen Kanuni Bulvarı inşaatı 8 yıldır...

Karadeniz Sahil Yolu’nun Akyazı Kavşağı'ndan başlayarak Trabzon-Gümüşhane yolunun Çağlayan Kavşağında son bulacak olan 28 km'lik Kanuni Bulvarı’nın inşaatı 2,5 milyarı bulan maliyeti ile Türkiye'nin...