Ana Sayfa Güncel Bereket Enerji 2020'de Borsaya Girecek

Bereket Enerji 2020’de Borsaya Girecek

Bereket Enerji 2020’de Borsaya Girecek

4.6 milyar dolarlık borçlarını yeniden yapılandırmak üzere bankalarla anlaşmaya varan Bereket Enerji Grubu 2020’de borsaya girecek. Bereket, toplam kurulu gücü 1100 MW’lik HES ve RES gelecek yılın ilk çeyreğinde halka arz edecek. Ülkemizin önde gelen enerji firmalarından Bereket Enerjinin yetkilisi İdris Küpeli, borçların yeniden yapılandırması konusunda bankalar ile anlaştıklarını belirtti. Yenilenebilir kaynakları ve toplam 1100 MW’lik elektrik üretim santralinin 2020 yılında halka arzı konusunda da uzlaştıklarını ekledi.

Yeni Yatırımlara 2 Yıl Ara Verilecek

Küpeli, borç yapılandırmasının ardından büyüme odaklı yatırımlar dönemini iki yıllığına askıya aldıklarını belirtti. Şu anda sadece zorunlu yatırımlara odaklandıklarını ifade eden Küpeli “Bunlar da rehabilitasyon yatırımları ve dağıtım tarafındaki iyileştirme yatırımları. Bu sürecin en az iki yıl olacağını öngörüyoruz. İki yıl sonra daha sağlıklı bir büyüme için sıfırdan yeni yatırımlara başlayacağız.”

Bereket Enerji Yerli Güneş Paneli Üretiyor

Bu arada, geçtiğimiz Mart ayında yerli güneş hücresi üretimine başladıklarını kaydeden İdris Küpeli şöyle devam etti: “15 milyon dolar gibi görece küçük bir rakam olsa da hücre üretimi, katma değeri çok yüksek ve ilk kez yapılan bir yatırım. Bu tür düşük meblağlı ama yüksek katma değerli yatırımları önümüzdeki senelerde tabii ki değerlendirmeye devam ederiz” diye konuştu.

Yatağan’a 200 Milyon Dolarlık Yatırım

Büyüme odaklı yatırımlara iki yıllığına ara veren Bereket Enerji Grubu, bu süre boyunca öncelikle yapmak zorunda olduğu yatırımlara devam edecek. Şirket CEO’su İdris Küpeli’nin verdiği bilgilere göre bunlar arasındaki en büyük kalemi ise Yatağan Termik Santrali’nin 200 milyon dolarlık rehabilitasyon yatırımı oluşturuyor. ”Nispeten daha genç bir tesis olan Çatalağzı Termik Santrali’nde ise Yatağan’daki gibi bir rehabilitasyon yatırımına ihtiyaç yok” dedi.

Bereket Enerji ve tüm enerji firmalarına Sanal Şantiye olarak başarılarının devamını diliyoruz. Ülkemizin en büyük cari açığının olduğu enerji sektörünün geleceği enerji firmalarımızın başarısına bağlı.

Sanal Şantiye
Sanal Şantiyehttps://sanalsantiye.com
Sitemiz 2009 yılında sektörel geleceği takip etmek ve internet üzerinden inşaat sektörüne katkıda bulunmak için kuruldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Türkiye’den 11 Üniversite Dünyanın En İyi Üniversiteleri Listesinde (Güncellendi)

Dünyanın En İyi Üniversiteleri Türkiye'den 11 üniversite dünyanın en iyi üniversiteleri listesine girdi. İngiltere'de Times Higher Education (THE) dergisi tarafınfan hazırlanan, 2020 yılına ilişkin dünyanın...