Ana Sayfa Blog Beton Dökümü Bitti, Deprem Oldu. Şimdi Ne Olacak ?

Beton Dökümü Bitti, Deprem Oldu. Şimdi Ne Olacak ?

Hangi meslek mensubu olursanız olun, insani şaşırtan olaylar meydana gelebiliyor. Bu olaylar karşısında ne yapacağınızı bilemeyebiliyorsunuz.

İnşaat mühendisliği disiplini de bu beklenmeyen durumların fazlaca yaşandığı bir disiplin. Bir inşaat mühendisi iseniz bu bahsedeceğim olaya belkide meslek hayatınız boyunca rastlamayacaksınız. Belkide aklınıza bile gelmeyecek bir durum. Bir şantiyede görevlisiniz, betonarme bir yapının donatısını kalıbını kontrol ettiniz, beton dökümüne hazır hale getirdiniz. Sonra projeye uygun beton siparişini verdiniz, beton geldi, döküm işini tamamladınız. Tam oh bitirdim derken bir yer sarsıntısı oluştu. Baktınız kalıpta problem falan yok. Ne yapmanız gerekli?

Önünüzde iki seçenek var. Biri yanlış biri doğru. Önce yanlış seçeneği söyleyeceğim, daha sonra doğru seçeneği nedeniyle birlikte açıklayacağım.

Beton dökümünden sonra, deprem olmuşsa, hemen kalıplara bakıp herhangi bir hasar, eğilme vb. durum olmasa dahi problem yok deyip şantiyeyi terk etmek yanlış seçenektir.
Şimdi doğru seçeneği yazayım. Beton döküldü, deprem oldu. Hiçbir şeye bakmanıza gerek yok. O betonu hemen boşaltmalısınız. Artık o beton işlev görmez. Kalıplarınızı vb temizledikten sonra ileri bir tarihte tekrar sıfırdan beton atmalısınız. Beton yeni döküldüğünde bildiğiniz üzere akıcı bir kıvamdadır. Yer sarsıntısı olduğunda betonda da bir çalkalanma olur, çalkalanma neticesi beton içerisindeki iri malzemeler aşağı doğru iner. Basitçe düşünelim , herhangi bir daneli malzemeyi siz bir kaba sığdıramayınca ne yapıyorsunuz, kabı şöyle iler geri sola sağa doğru bir sallıyorsunuz ,iriler aşağı çöküyor rahatlıkla sığdırıyorsunuz. Deprem anında da kalıp içerisindeki beton çalkalanmakta iri malzemeler kalıp tabanında toplanmaktadır. Betonu beton yapan homojenlik kaybolmaktadır. Buna segregasyonun bir çeşidi diyebilirsiniz. Artık bu beton sizin istediğiniz dayanım özelliğini sağlamaz.
Beton dökümünden sonra hiçbir şeye bakmadan o betonu ortadan kaldırıp yeniden dökmek zorundasınız. Maliyet olacak tabi. Bunu bir şanssızlık olarak düşüneceksiniz.
Şu soru kafanıza takılabilir, “beton döktükten ne kadar sonraya kadar deprem olduğunda betonu tekrarlamak zorundayım?.” Sorunun cevabi da basit, beton prizini aldıysa ve herhangi bir sarsıntıda çalkalanma kıvamında değilse yani sertleşmişse problem yoktur. Bu zaman için bir şey söylemek veya bir saat vermek doğru olmaz. çünkü hava sıcaklığı, kullandığınız katkılar bu süreyi degistirir.
Ahmet ÇELİKKOLLU
Insaat Muhendisi
ESKISEHIR

İnş.Müh.Ahmet Çelikkollu
İnş.Müh.Ahmet Çelikkollu
İnşaat Mühendisi - Eskişehir

2 YORUM

  1. İyi de o zaman dökülen betona vibrasyon yapmakta sakıncalımı o zaman? O da sonuçta bir harekete sebep oluyor. Meydana gelen deprem çok kısa ise? Yine geçerlimi? Yani 2-3 saniyelik 4şiddetinde bir sarsıntı ne kadar zarar verebilir ?

    • Eger gerektigi gibi vibratör kullanilmaz ise sakincalı. Uzun süre vibratör ayni bölgeye tutulmaz, vibrator ucu kaliba dokundurulmaz vs…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Japon Deprem Uzmanı: ”30 Yıl İçerisinde 1999 Depremi Tekrar Edebilir!”

Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki, “Devlet ve belediyelerin yaptığı çalışmalar ile Türkiye’nin depreme hazırlıklı olması, hasarı yüzde 70 oranda düşürebilir” olduğunu söyledi. Ondokuz Mayıs Üniversitesi...

Uzmanlık ve Mühendislik