More

  Ana Sayfa Blog Beton Dökümü Bitti, Deprem Oldu. Şimdi Ne Olacak ?

  Beton Dökümü Bitti, Deprem Oldu. Şimdi Ne Olacak ?

  Hangi meslek mensubu olursanız olun, insani şaşırtan olaylar meydana gelebiliyor. Bu olaylar karşısında ne yapacağınızı bilemeyebiliyorsunuz.

  İnşaat mühendisliği disiplini de bu beklenmeyen durumların fazlaca yaşandığı bir disiplin. Bir inşaat mühendisi iseniz bu bahsedeceğim olaya belkide meslek hayatınız boyunca rastlamayacaksınız. Belkide aklınıza bile gelmeyecek bir durum. Bir şantiyede görevlisiniz, betonarme bir yapının donatısını kalıbını kontrol ettiniz, beton dökümüne hazır hale getirdiniz. Sonra projeye uygun beton siparişini verdiniz, beton geldi, döküm işini tamamladınız. Tam oh bitirdim derken bir yer sarsıntısı oluştu. Baktınız kalıpta problem falan yok. Ne yapmanız gerekli?

  Önünüzde iki seçenek var. Biri yanlış biri doğru. Önce yanlış seçeneği söyleyeceğim, daha sonra doğru seçeneği nedeniyle birlikte açıklayacağım.

  Beton dökümünden sonra, deprem olmuşsa, hemen kalıplara bakıp herhangi bir hasar, eğilme vb. durum olmasa dahi problem yok deyip şantiyeyi terk etmek yanlış seçenektir.
  Şimdi doğru seçeneği yazayım. Beton döküldü, deprem oldu. Hiçbir şeye bakmanıza gerek yok. O betonu hemen boşaltmalısınız. Artık o beton işlev görmez. Kalıplarınızı vb temizledikten sonra ileri bir tarihte tekrar sıfırdan beton atmalısınız. Beton yeni döküldüğünde bildiğiniz üzere akıcı bir kıvamdadır. Yer sarsıntısı olduğunda betonda da bir çalkalanma olur, çalkalanma neticesi beton içerisindeki iri malzemeler aşağı doğru iner. Basitçe düşünelim , herhangi bir taneli malzemeyi siz bir kaba sığdıramayınca ne yapıyorsunuz, kabı şöyle ileri geri sola sağa doğru bir sallıyorsunuz ,iriler aşağı çöküyor rahatlıkla sığdırıyorsunuz. Deprem anında da kalıp içerisindeki beton çalkalanmakta iri malzemeler kalıp tabanında toplanmaktadır. Betonu beton yapan homojenlik kaybolmaktadır. Buna segregasyonun bir çeşidi diyebilirsiniz. Artık bu beton sizin istediğiniz dayanım özelliğini sağlamaz.

  Beton dökümünden sonra hiçbir şeye bakmadan o betonu ortadan kaldırıp yeniden dökmek zorundasınız. Maliyet olacak tabi. Bunu bir şanssızlık olarak düşüneceksiniz.
  Şu soru kafanıza takılabilir, “beton döktükten ne kadar sonraya kadar deprem olduğunda betonu tekrarlamak zorundayım?.” Sorunun cevabi da basit, beton prizini aldıysa ve herhangi bir sarsıntıda çalkalanma kıvamında değilse yani sertleşmiş ise problem yoktur. Bu zaman için bir şey söylemek veya bir saat vermek doğru olmaz. çünkü hava sıcaklığı, kullandığınız katkılar bu süreyi değistirir.

  Ahmet ÇELİKKOLLU
  Insaat Muhendisi
  ESKISEHIR

  İnş.Müh.Ahmet Çelikkollu
  İnş.Müh.Ahmet Çelikkollu
  İnşaat Mühendisi - Eskişehir

  Bloga e-posta ile abone ol

  Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

  Diğer 12.555 aboneye katılın

  – Sanal Şantiye’ye Özel İndirimli Eğitimler (Kasım 2020) –

  – Mühendis Akademi Eğitimleri –

  → TBDY 2018’e göre SAP2000 Eğitimi – 60 TL Satın Al


  → TBDY 2018’e göre ETABS Eğitimi – 52.99 TL Satın Al


  → TEKLA STRUCTURES Eğitimi – 52.99 TL Satın Al


  → MSPROJECT Eğitimi – 60 TL Satın Al


  → REVIT Architecture Eğitimi – 45.99 TL Satın Al


  → Revit Structure Eğitimi – 52.99 TL Satın Al


  → Sta4CAD Eğitimi – 45.99 TL Satın Al

  ⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi – 40 TL Satın Al


  ⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci (Metraj Eğitimi) – 36.99 TL Satın Al


  ⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi – 36.99 TL Satın Al


  ⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi – 50 TL Satın Al


  ⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi – 60 TL Satın Al


  ⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi – 40 TL Satın Al


  *Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

  2 YORUM

  1. İyi de o zaman dökülen betona vibrasyon yapmakta sakıncalımı o zaman? O da sonuçta bir harekete sebep oluyor. Meydana gelen deprem çok kısa ise? Yine geçerlimi? Yani 2-3 saniyelik 4şiddetinde bir sarsıntı ne kadar zarar verebilir ?

   • Eger gerektigi gibi vibratör kullanilmaz ise sakincalı. Uzun süre vibratör ayni bölgeye tutulmaz, vibrator ucu kaliba dokundurulmaz vs…

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  ABONE OL

  HAFTANIN İÇERİKLERİ

  Sehatek ile Enerjinizi Verimli Kullanın!

  Sehatek ile Enerjinizi Verimli Kullanın ! 21. yüz yılda endüstrileşmenin lokomotifi hiç şüphesiz enerjidir ve özellikle ülkemizdeki endüstriyel işletmeler için başat maliyetlerin başında enerji gelir...

  Depremler, Yapılar Ve Sosyal Konular Üzerine Bazı Değerlendirmeler

  Bendeniz, 20 yıllık inşaat mühendisiyim. Hem meslek hayatımda, hem de öncesinde üniversite hayatımda, yaşadığım tecrübelerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Yazımda depremle ve yapılarla, sosyal bazı...

  ALES Nedir? ALES Puanı Ne İşe Yarar?

  Başlıktan da anlaşılacağı üzere bu yazıda ALES sınavı hakkında genel bilgiler vermeyi düşünüyorum. Başka bir yazıda ise kendi Ales tecrübelerimden  bahsedeceğim. Şimdiden, Ales'e girecek herkese...

  Mimari Tasarımın Deprem Dayanımına Etkisi

  Bu yazımızda depreme dayanıklı bir yapının nasıl yapılması gerektiğini, mimari tasarım evresinde yapılan yanlış ve eksiklikleri ve dikkat edilmesi gerekenleri inceleyeceğiz. Binalar genellikle düşey kuvvetleri...

  SON YORUMLAR