Ana Sayfa Genel Beton dökümünde KATKI MADDESİ önemi!

Beton dökümünde KATKI MADDESİ önemi!

- Reklam-

BETON DÖKÜMÜNDE BETON KATKISI ÖNEMİ ! 

Betonun üretim aşamasındayken ya da beton dökümünden önce transmiksere betonun özelliklerini geliştirme amacıyla ilave edilen maddelere Beton Katkısı denir.

Katkı maddelerinin taze betonun üzerinde sağladığı iyileştirmeler :

- Reklam-

-Betona herhangi bir su müdahalesi olmadan işlenebilirliği arttırır. Şantiyede belirli işlenebilirliği yakalamak için önemli bir yapı malzemesidir.

-Katkı konulan beton konulmayana göre daha az su kusar.Beton kusma olayı gerçekleştiğinde su dışarıya çıkacağı için beton içersinde boşluk meydana getirir ve çimento hamurunun agregaya yapışmasını önler bunun önlenmesi için katkı ile su çimento oranı azalır ve kusmanın zararlı etkileri önlenir.

-Betondaki geçirimliliği azaltır ve daha geçirimsiz beton elde edilmesini sağlar.

– Çevresel etkilere karşı betonun dayanıklılığını arttırmaktadır.

-Priz süresi üzerinde etkisi vardır .Cinsine göre priz süresini hızlandırıcı ya da geciktirici etki yaratabilir.İnşaatın ilerleyişindeki istekler doğrulutsunda bu tür katkılara başvurulmaktadır.

-Donatı ile Beton arasındaki aderansı güçlendirilmesinde de rol oynar.

-Katkısız Zararlı betona göre pompalanabilirliği daha kolay gerçekleşir.

Katkının beton üzerine yarattığı olumlu etkilerin yanında betonun bakımı ve kür işleminin de iyi şekilde yapılması da betonun dayanımı üzerinde önemli etkiye sahiptir. Bunların yanında dozaj, agrega türü ve biçimi,granülometri,karıştırma süresi ve sıcaklık gibi faktörlerde göz ardı edilmemelidir.

Beton Katkısı Katkılar çeşitlerine göre Kimyasal katkılar ve Mineral katkılar olarak 2 ana gruba ayrılır.

Kimyasal Katkılar : Başlıcaları ; Akışkanlaştırıcılar,Priz geciktiriciler,Priz hızlandırıcılar ve Su geçirimsizlik katkılarıdır.

Mineral Katkılar tek başlarına iken bağlayıcılık özelliğine sahip değildir çimento ile uyumlu çalışır ve çimento ile karıştırıldığında bağlayıcılık özelliği kazanır yüksek performanslı betonların üretiminde de kullanılmakla birlikte başlıcaları Cüruf,Uçucu Kül,Silis Dumanı Antifirizler, Hava Sürükleyiciler vb…dir.

Herhangi bir hatalı durumla karşılaşılmadığı taktir de katkı kullanımının beton üzerine herhangi bir olumsuz etkisi olmamakla birlikte olumlu bir çok etkisi mevcuttur Fakat tüm bunlar oranının iyi ayarlanması durumunda gerçekleşir. Gereğinden fazla kullanmak olumsuz etkiler yaratabilir.

Mevcut olan agrega çimento ve istenilen performans hedeflerine uygun olan katkıyı seçmek en önemli kriterdir.

Katkının oranı çimento dozajının yüzde beşini geçmeyecek şekilde ayarlanmalıdır.

Eğer katkı redoz ise yani şantiyede transmiksere ilave edilen sıvı beton katkısı ise redoz türüne uygun oranda katılması ve uygun zaman aralığında karıştırılması gerekir.Katılma oranı ve mikserde döndürülme zaman aralığı ürün cinsine göre farklılık gösterebilmektedir.Fakat katkının mutlaka transmiksere verilmesi ve max. Hız ile döndürülmesi gerekmektedir.

İnşaat Mühendisi DOĞAN CAN DENİZ

 

KAYNAKLAR

-www.thbb.org

-imo/120 TMH-Türkiye Mühendislik Haberleri Sayısı

-cimbeton

 

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Dünya’nın En Büyük Dönme Dolabının İnşası Tamamlanmak Üzere !

Dubai 'de inşa edilmekte olan Ain Dubai isimli Dünyanın En Büyük Dönme Dolabı'nın yapımının önemli bir kısmı başarıyla tamamlandı. Ain Dubai tamamlandığında günümüzde hali hazırda...