Ana Sayfa Güncel Boğaziçi Üniversitesi Mezun İstihdamı İle Dereceye Girdi

Boğaziçi Üniversitesi Mezun İstihdamı İle Dereceye Girdi

Mezun istihdamı derecelendirmesi sonuçlarına göre, listeye Türkiye’den  Boğaziçi Üniversitesi girebildi. Verilere göre Boğaziçi Üniversitesi ilk 250 üniversite bandına yerleşerek ülkemizden sıralamaya girebilen tek üniversite oldu.

QS Dünya Üniversiteleri Sıralamasında, 2020 yılı için yapılan mezun istihdamı derecelendirmesi (Graduate Employability Rankings) sonuçlarında, Türkiye’den sadece Boğaziçi Üniversitesi istihdam sağlayan ilk 250 üniversite sırlamasına giren tek üniversite oldu.

Bosphorus University

Boğaziçi Üniversitesi Derecesini Geliştirdi

Her sene gerçekleştirilen incelemeler doğrultusunda hazırlanan listede geçtiğimiz yıl ilk 300 içerisinde bulunan Boğaziçi Üniversitesi bu yıl yükseliş göstererek, QS’in 2020 yılı rakamlarında istihdam sağlayan ilk 250 üniversite arasına girmeyi başardı.

Mezunların istihdam verileri ve işveren nezdinde itibarın değerlendirmeye alındığı sıralamada QS’in listesinde Boğaziçi Üniversitesi, dünya sıralamasında Türkiye’den ilk 250 bandında yükselen tek üniversite olarak yer aldı.

Geçtiğimiz yılda dünya genelinde 758 üniversite ve enstitünün bulunduğu incelemede, iş dünyasında itibar gören üniversiteler ve mezunları detaylıca incelendi. Yeni mezunların iş dünyasının önde gelen şirketler ve kurumları tarafından tercih edilme sebepleri, üniversitelerin iş dünyası üzerindeki itibarları, üniversite mezunları ile iş dünyasının ilişkisi gibi faktörler ayrı ayrı değerlendirildi.

Söz konusu mezun istihdamı değerlendirmesinin kriterleri;

  1. İşverenler nezdinde eğitim kurumunun itibarı (yüzde 30),
  2. Mezunlar nezdinde eğitim kurumunun itibarı (yüzde 25),
  3. Fakülte başına düşen işveren-üniversite iş birliği (yüzde 25),
  4. İşveren-öğrenci irtibatı (yüzde 10) ve
  5. Mezun istihdam oranı (yüzde10) yer aldı.
İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnşaat Yüksek Mühendisi / İSG Uzmanı

1 YORUM

  1. o zaman sadece boğaziçi üniversitesi açık kalsın diğer üniversitedeki inşaat mühendisliği bölümleri kapatılsın.İnsanları dandik üniversitelerden mezun edip 4 senesi çalıp işsiz güçsüz gezmesi çok hoşlarına gidiyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

BIM Convention Of Eskişehir 2019

Mimarlar Odası Eskişehir Şubesi olarak Prota Altar A.Ş. ana sponsorluğunda ve diğer paydaşlarımızla organize ettiğimiz "ESKİŞEHİR BIM KONGRESİ 2019" 16 Kasım 2019 Cumartesi günü...