Sivas’ta yaklaşık 180 kişi ev sahibi olma umudu ile arsalarını ve paralarını bir müteahhite kaptırdı. 

Türkiye’de son yıllarda dolandırıcılık haberlerine sıkça rastlar olduk. Bunlardan belki de en çok duyulanı ve dikkat çekeni Çiftlik Bank vakasıydı. Dolandırıcılık vakalarına bir yenisi de inşaat sektöründe bir müteahhit tarafından yaşatıldı.

N.Ö isimli bir müteahhit 13 yıl önce Sivas’ın Yüceyurt Mahallesi’nde ‘cazip şartlarda ev sahibi yapacağım’ vaadi ile çok sayıda kişinin tapularını üzerine geçirdi.

Üzerine geçirdiği arazilerin üzerinde inşaat yapmaya başlayan müteahhit N.Ö. birkaç yıl içerisinde bitirdiği inşaatların bir bölümünü sahiplerine teslim etti. Bu şekilde güven sağlayan N.Ö. yeni inşaatlara başladı. İnşaat yapacağı alanlardaki birçok tapuyu ev vaadi ile üzerine geçiren müteahhit inşaat aşamasında yaklaşık 150 kişiye de daire sattı.

İddiaya göre bir süre sonra işleri bozulan N.Ö. başladığı inşaatları bitiremedi. Ev sahibi olma umudu ile arsalarını ve paralarını verip mağdur olan çok sayıda kişi durumu mahkemeye taşıdı. Ancak N.Ö’nün arazi ve biten daireleri akrabalarının üzerine devrettiğini devirlerden sonra ise bu akrabalarının reddi miras yaparak hukuki sorumluluktan kurtuldukları ortaya çıktı. Mağdurlar arsa ve paralarını geri alabilmek için çalmadık kapı bırakmadı.

“11 YILDIR MÜCADELE VERİYORUZ”

Mağdurlar yaptıkları açıklamalarda “11 yıldır mücadele veriyoruz. Bizden aldığı arazileri kardeşlerinin üzerine devretmiş. Onlar da reddi miras yapmışlar. N.Ö’ye ulaşamıyoruz. Elimizdeki sözleşme ve senetleri icraya verdik. Ancak üzerinde herhangi bir şey kalmadığı için icra yolu ile tahsilat yapamıyoruz. Bitip teslim edilen dairelerin de tapuları kardeşlerinin üzerinde. İnşaatların ruhsatı bulunmuyor. Ne yapacağımızı şaşırdık. Devletimizden yardım istiyoruz” dedi.

 

Kaynak: Ntv

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here