Facebook sayfamıza öğrenci arkadaşlarımızdan, meslektaşlarımızdan ve sektörle ilgili birçok takipçimizden sorunlarını anlatan mesajlar geliyor. Mesaj gönderenlerden Ercan Bey’in yazısını paylaşmak istedik.

Sayın Meslektaşlarım; 2007 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın imzaladığı Lizbon eğitim anlaşması üzerine Bulgaristan Sofya da İnşaat mühendisliği eğitimi aldım toplamda hazırlık +5 yıl eğitim görerek mezun oldum bitirme tezim dahil 300 kredi ile mezun oldum. 2014 yılından beri Yüksek Öğretim Kurumu ile savaş halindeyim YÖK sebep belirtmeden benim gibi gençleri mağdur etmektedir ve anayasa niteliğinde olan şartnameleri yerine getirmemektedir. Bunun sebebi de özel üniversitelerin baskılarından kaynaklanmaktadır. Yaklaşık 18 ay kadar sigortasız bir yapı denetim firmasında çalıştım oda kaydı yaptıramadığım için iş bulmam çok zor. Şuan sadece sağlık sigortam yatmakta.Asker kaçağıyım sebebi ise askerlik şubesi beni lise mezunu olarak görüyor.Bunun gibi yaşadığım tonla sıkıntı var ve benim gibi bu memlekette binlerce Türk genci var. Şunu da belirtmek isterim şuan Suriyeli kardeşlerimize denklik belgesi verilmeden mesleklerini icra etmeleri için yeni bir tasarı oluşturulmaktadır. Okuduğum üniversite tanınmaktadır hatta beraber okuduğumuz mimar arkadaşlarımız denkliklerini direk almışlardır. YÖK’e sebebini sorduğumda bana onlar binanın dışında siz içindesiniz tarzı bir yaklaşımda bulunmuşlardır ama baktığımız zaman çalışma alanın da iki meslek grubu teknik kadroda çalışmakta ve çalışma alanlarımız birbirine çok yakındır. Size gönül rahatlığıyla almış olduğum dersleri paylaşmaktayım (europass). YÖK öyle bir kurumdur ki telefonlara cevap vermeyen ,bilgi edinmek için verdiğimiz dilekçelere para alan ve açtığımız davaları kazanmamıza rağmen işlem uygulamayan veya kararı kötü kullanan milli çıkarlarımızı gözetmeksizin kendi çıkarları doğrultusunda hareket eden kurumlardan birisidir. Sert üslubumdan dolayı çok özür dilerim . 2,5 sene boyunca çok büyük olumsuzlar yaşadım. Takdir siz meslektaşlarımındır.

Saygılarımla…
Ercan Gündüz

Bu içeriğimi puanlar mısın?

1 YORUM

 1. Bende Bulgaristan’da bilgisayar mühendisliği okudum.
  Denklik alamadım.
  15 ay er olarak askerlik yaptım.
  Yanımda öğrenci değişimi programıyla gelen öğrencilerle okudum, hepsi ülkelerinde geçerli diplomalarıyla çalışıyor.
  Benim diplomam İsviçre’de, Finlandiya’da, Avusturya’da ve daha eğitim sistemi tüm dünyaya örnek gösterilen ülkede geçerli.
  Bizim ne yüce bir eğitim sistemimiz vardır ki Türkiye’de benim gördüğüm eğitim sorgulanıyor diye çok sordum kendime.
  Zaten bir yandan yabancı bir ülkede vatana millete laf gelmesin, bizi iyi tanısınlar diye örnek bir öğrenci olmak gerekliliğinin bilinci ve gerekliliği altında ezilip bir yandan da Türk mü, hadi kazıklayalım diyen Bulgar halkının üzerimize gelmesinden gına gelmişken memlekete dönünce ikinci sınıf vatandaş olarak karşılanmak ve hatta aşağılanmak hak etmediğim bir durumdu.
  2011’de askerden gelip denkliğimi aldım. (sınavla…)
  Acaba neden yurt dışında okumaya mecbur etti bu memleket beni?
  Ben söyleyeyim.
  Ticaret Lisesi mezunuyum.
  Katsayı var o zaman tabi.
  Seçebileceğim tek fakülte Gazi Üniversitesi Muhasebe Öğretmenliği :)
  Komik.
  Ben lise seçimimi cahilce yapmış olmanın bedelini ağır ödedim.
  Önce Gazi’de iki yıl muhasebe okudum ve anladım ki bu iş bana göre değil. Yeniden, yeniden, yeniden sınava girdim ama aldığım o yüksek puanlar katsayı zorbasının altında ezilip ufaldı.
  Beni yurt dışında okumaya iten muhteşem eğitim sistemimiz, sonrasında da okuduğum okulu, diplomamı beğenmedi.

  Neyse, uzayıp gidecek. Çok dertliyim bu konudan da.
  Hala aynı dertlerle uğraşan arkadaşların olması beni üzüyor. Allah yardımcımız olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here