Görsel: Akşam

Evet yanlış duymadınız! 500 milyon dolar değil 500 milyar dolarlık mermer rezervi tespit edildi Bursa’nın Orhaneli ilçesinde. Rezervin tespit edilmesinin ardından; bünyesinde yüksekokul, otel ve fuar alanı da yer alacak Maden OSB’nin kurulmasına ilişkin bütün izinler tamamlandı, yatırımcılar 5-6 ay içerisinde fabrikalarının temelini atacak.

Bursa’nın Orhaneli ilçesinde son 4 yıldır devam eden çalışmalarda sona gelindi. Orhaneli ilçesinin muhtelif bölgelerinde piyasa değeri 500 milyar doları bulması tahmin edilen mermer kaynakları tespit edildi. Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu, pek çok kişinin rezerv miktarı dolayısıyla şoka uğradığını söyledi.

Bursa’nın Orhaneli ilçesinde, “dünya mermer piyasasına yön verecek” nitelikte Maden İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) kurulmasına ilişkin bütün izin süreçleri tamamlanırken, taahhütte bulunan 61 yatırımcı, 5-6 ay içerisinde fabrikalarını kurmaya başlayacak.

Bölgeye içerisinde yüksekokul, fuar ve otel bulunacak bir alan inşa edilerek teknik işgücünün bir araya getirilmesi sağlanacak: Tatlıoğlu, “Ülkemizdeki mermerciler, şu anda mermeri blok halinde satıyorlar. Blokları biçerek, işleyerek katma değer kazandırarak satabilmemiz lazım. Çünkü bir bloku 5 liraya satıyorsak biçilmiş işlenmiş halde 25 liraya bir de İtalyan mermeri diye geri alıyoruz. Maalesef ülkemizde böyle kaçan bir fırsat var” şeklinde konuştu.

Türkiye’deki 6 farklı üniversiteden görevlendirilen araştırma ekibi, uzun bir süredir bölgedeki mermer yataklarına yönelik çalışma yapıyorlardı. Tatlıcıoğlu’na göre sonuçları görmek için artık çok kısa bir süre kaldı: “Zannediyorum 5-6 ay sonra fabrikalarımız kurulmaya başlayacak. Şu anda 61 firma bize hemen yer lazım diye taahhütte bulundu. Hatta bazı arkadaşlarımız ‘Bize müsaade edin. Yoksa fabrikayı ocaklarımıza kuracağız’ diyorlar. İmar planı çerçevesinde ocaklarını kurabilmelerinin yolunu arıyoruz.”     

Bursa’nın Orhaneli bölgesindeki OSB bölgesine, zamanla yüksek oranda göç başlayacağı söyleniyor. Belediye yetkililerine göre Orhaneli ve çevresi önümüzdeki yıllarda ciddi bir gelişme kaydedecek. Yapılacak projeler ve açılacak fabrikalar, binlerce insana istihdam sağlayabilir.

Tatlıoğlu AA’ya verdiği açıklamada son olarak “Ben çok mutluyum. Bu proje son günlerde Türkiye çapında çok gündemde. Projeye imkan sağlayan bakanlardan Orhaneli’deki vatandaşlara kadar herkese teşekkür ediyorum. Orhaneli’nin önü açılmıştır.” dedi.

Umarız ki bulunan bu rezerv ülkemizde işlenerek yurtdışına öyle satılır. Aksi takdirde zengin bir iş insanına satarak hiçbir şey elde edemeyiz.

 

Kaynak: Webtekno, AA

Bu içeriğimi puanlar mısın?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here