Ana Sayfa Güncel Haberler Cephesinde Şelale Bulunan Gökdelen!

Cephesinde Şelale Bulunan Gökdelen!

Gökdelenler en çok dikkat çeken yapılardandır. Bunun sebebi sadece diğer yapılardan oldukça yüksek olması değildir. Aynı zamanda farklı tasarımları ile de dikkat çekerler. Bu durumun en son örneği ise Çin’de yaşandı. Gökdelenin bir cephesine 108 metrelik bir şelale tasarlandı!

Şelale, Çin’in güneybatısında bulunan şehirlerden olan Giyang’ta inşa edilen 120 metre uzunluğundaki Liebian Binası’nın bir parçası olarak tasarlandı. Gökdelen şehrin merkezi yerinde yer alan bir iş alanında, halka açık bir plazada yer alıyor.

Tabi gökdelende şelale fikrinin düşünülmesi ve uygulanması alışılagelmiş bir durum değil. Bu nedenle şelale ilk kez cepheden akıtıldığında yerel halk doğal olarak binada büyük bir su kaçağı olduğunu sanıp gazetelere haber vermişler. Gazetecilerin olay yerine gelmesiyle bunun büyük bir şelale olduğu anlaşılmış.

Gökdelen Çin Turizmine Katkı Sağlayacak

Her ne kadar şelalenin sadece özel günlerde akıtılacağı ve yağmur veya musluk suyunun kullanılacağı söylense de yapı yerel halk tarafından büyük tepki toplar. Yine de gökdelenin turizm açısından faydalı olacağı ve şehir için sembolik bir yapı olacağı kesinleşmiş durumda.

Ayrıca buradan daha önce sitemizde mimari ve mühendislik yönünden incelemesini yaptığımız dünyada bulunan eşsiz mühendislik harikası yapılara ulaşabilirsiniz.

Cephesinde şelale bulunduran gökdelenle ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

 

Kaynak: Arkitera

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Perlit Madeni Kullanılarak Üretilen Beton

Perlit Madenini Beton Üretiminde Kullanıldı Perlit madeni kullanılarak üretilen beton, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü tarafından yürütülen bir proje kapsamında, Erzincan yöresinde bolca...