Ana Sayfa Güncel Çöken Binaya İlişkin Soruşturmada Belediye Görevlisi Şüpheli Sayısı 39 Oldu

Çöken Binaya İlişkin Soruşturmada Belediye Görevlisi Şüpheli Sayısı 39 Oldu

Kartal’da 21 kişinin hayatını kaybettiği Yeşilyurt Apartmanı’nın çökmesine ilişkin olayda kusuru bulunduğu iddiasıyla belediye çalışanları hakkında yürütülen soruşturma kapsamında şüpheli sayısı 16’dan 39’a yükseldi. Şüpheliler ifadelerinde, kendilerine binayla ilgili herhangi bir müracaat veya şikayet olmadığını ve işlem yapmadıklarını belirterek suçlamaları kabul etmediler.

Kartal’da 6 Şubat 2019 tarihinde 21 kişinin hayatını kaybettiği 17 kişinin yaralandığı Yeşilyurt binasının çökmesine ilişkin olayda kusuru bulunan belediye görevlileri hakkında yürütülen soruşturma genişletildi.

16 şüpheli hakkında soruşturma izni verilmişti

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı Tugay Tarımcı tarafından ‘taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma’ ve ‘görevi kötüye kullanma’ suçlarından yürütülen soruşturma kapsamında, Kartal Belediyesi İmar Müdürlüğü birimindeki görevliler hakkında Kartal Kaymakamlığı’ndan soruşturma izni istenmişti. Kaymakamlık, ruhsatın verildiği 1992 yılından binanın kaçak katlarla birlikte tamamlandığı 1998 yılına kadar olan süreçte belediyenin ilgili biriminde görev yapan 16 kişi hakkında soruşturma izni vermiş, 1998 sonrasında ilgili birimde görev yapanlar hakkında ise soruşturma izni vermemişti.

Savcılık itiraz etti: ‘Belediyenin kontrol etme yükümlülüğü her zaman var’
Bunun üzerine savcılık, Bölge İdare Mahkemesi Başkanlığı’na itiraz ederek, belediyenin kontrol etme yükümlüğünün her zaman olduğunu, binanın çökmesinde herkesin sorumluluğu ve denetleme görevinin bulunduğunu belirtip, 1998 yılından binanın yıkıldığı tarihe kadar Kartal Belediye’sinin İmar Müdürlüğü biriminde çalışan tüm görevliler hakkında soruşturma izni talep etmişti.

Şüpheli sayısı 39 oldu

Bölge İdare Mahkemesi savcılığın itirazını kabul etti. Binanın ruhsat aldığı tarihten yıkıldığı tarihe kadar olan süreçte Kartal Belediyesi İmar Müdürlüğü’nde görevli müdürler ve mıntıka mühendislerinin aralarında bulunduğu şüpheli sayısı 16’dan 39’ çıktı.

Suçlamaları kabul etmediler

Savcılık 30 şüphelinin ifadesini aldı. Şüpheliler, kendilerine binayla ilgili herhangi bir müracaat veya şikayet olmadığını, herhangi bir işlem yapmadıklarını belirterek suçlamaları kabul etmedi. 9 şüphelinin de ifadesinin alınmasının ardından soruşturmanın tamamlanması bekleniyor.

Olayın Geçmişi

Kartal’da 6 Şubat 2019 tarihinde Yeşilyurt Apartman’ın çökmesi sonucu 21 kişi hayatını kaybetmiş, 17 kişi yaralanmıştı. Olayın ardından “taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçundan hakkında 15’er yıla kadar hapis istemiyle dava açılan binanın projesini oluşturan Suzan Çayır, inşaatın teknik uygulama sorumlusu Uğur Mısırlıoğlu ve inşaat teknikeri Arzu Keleş Baran’ın yargılanmasına başlanmıştı. Olayda sorumluluğu bulunduğu iddia edilen belediye çalışanları hakkında da soruşturma başlatılmıştı.

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Ağustos 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
Avatar
Sanal Şantiyehttps://sanalsantiye.com
Sitemiz 2009 yılında sektörel geleceği takip etmek ve internet üzerinden inşaat sektörüne katkıda bulunmak için kuruldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Akkuyu NGS teknolojisine sahip bir güç ünitesi daha hayata geçiriliyor

Akkuyu NGS teknolojisine sahip bir güç ünitesi daha hayata geçiriliyor Rusya ile Belarus arasındaki en büyük ortak proje niteliğini taşıyan Belarus Nükleer Güç Santrali’nin 1’inci...

Deriner Barajı’nın Türkiye Ekonomisine Katkısı

 Artvin’de 249 metre gövde yüksekliği ile kemer barajı sınıfında Türkiye’nin birinci, dünyanın altıncı barajı olma özelliği taşıyan Deriner Barajı’nda elektrik üretimi 11. 3 milyar...

4. kattan düşen inşaat işçisi hayatını kaybetti

Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde bulunan inşaatın 4. katında çalışırken dengesini kaybederek yere düşen inşaat işçisi hayatını kaybetti.Olay, öğle saatlerinde Gölcük ilçesi İhsaniye Merkez Mahallesi üzerinde...

Bir Mühendis Gözüyle Ayasofya

Bu yazımızda yeni statüsüyle, Ayasofya Cami'nin teknik özelliklerini bir mühendis gözüyle, sizlerle beraber incelemeye çalışacağız.https://www.youtube.com/watch?v=GpwEML8Vo5A "Ayasofya" Ne Anlama Gelmektedir? Eski Yunanca'da "sofya" sözcüğü bilgelik anlamında kullanılmakta...

SON YORUMLAR