Görsel: GazeteVatan

Son zamanlarda dolar kurunda yaşanan dalgalanmalar nedeniyle inşaat sektöründe olumsuzluklar maalesef yaşanmaya devam ediyor. İzmir’de faaliyet gösteren Tüzemenler Yapı Grubu Metal Turizm Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, kötü ekonomik gidişten dolayı konkordato başvurusu yaptı.

Gönül isterdi ki inşaat sektöründe ve ülkemizde yaşanan güzel ve umut verici haberleri paylaşalım. Ancak son zamanlarda dolar kurunda yaşanan dalgalanmalar her gün kendini hissettirmeye devam ediyor. Bu seferki haber ise İzmir merkezli Ege Bölgesi’nde faaliyet gösteren bir inşaat firmasının ekonomik nedenlerinden dolayı iflas etmesi.

İzmir merkezli Ege Bölgesi’nde ticari faaliyetlerini yıllardır etkin şekilde sürdüren Tüzemenler Yapı Grubu Metal Turizm Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, ekonomisindeki kötü gidiş sebebiyle kritik bir hamle yapmak zorunda kaldı.

Son zamanlrda zor günler geçiren dev şirket İzmir 1’inci Asliye Ticaret Mahkemesi’ne konkordato başvurusunda bulunmak zorunda kaldı. Ülke ekonomisinin son yıllarda endeksli olduğu inşaat sektöründe ilerleyen süreçte daha büyük çözülmelerin yaşanabileceği aktarıldı.

Öte yandan büyük ya da küçük ölçekte faaliyet gösteren çok sayıda firmanın yapılan başvuruların emsal alarak aynı yöntemi uygulayabileceği belirtiliyor.

Şirketin Devam Eden Projeleri Tehlikede!

İzmir Valiliği, İzmir Vergi Dairesi Başkanlığı, İzmir Defterdarlığı, Buca Belediyesi, Dikili Belediyesi, İzmir İl Özel İdaresi, Bayraklı Belediyesi, Selçuk Belediyesi, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı, Türkan Özilhan Bornova Acil Yardım ve Travmatoloji Hastanesi Baştabipliği, SSK İzmir İnşaat ve Emlak Sigorta Müdürlüğü, Yeni Foça Recep Kerman Lisesi, Menemen Anadolu Lisesi Müdürlüğü gibi kurumlara ait çeşitli tadilat, proje ve yatırımları hayata geçiren şirketin ayrıca Aydın Milli Eğitim Müdürlüğü, Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü Kanalizasyon Daire Başkanlığı, Manisa Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı, Manisa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Tüzemen+DASK İş Ortaklığı, Balıkesir Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı, Manisa Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, Konya Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı, Turgutlu Park Evleri, Turgutlu Tüzemenler Sitesi gibi devam eden projeleri de mevcut.

Tamamlanamayan bu projelerin artan döviz kuru ve kötü giden inşaat sektörünün ekonomik durumundan dolayı tehlikeye girebileceği öngörülüyor. Döviz kurunda yaşanan dalgalanmalar sebebiyle artan maliyetlerle birlikte malzeme alımının zorlaşması ve tedarikçi firmaların alışverişi durdurabileceği ifade ediliyor.

Peki Konkordato Nedir?

Çeşitli sebeplerden dolayı batmış veya batma durumu olan şirketlerin alacaklılarına borcunun ödenmesi için var olan bir sistemdir. Konkordato müessesesi borçlarını ödemede zorlanan şirket ve kooperatiflerin, bir kısım borçlarından kurtularak borçlarını ödeyebilir duruma getirmeleri için uygulanan bir müessesedir. Bu uygulamada alacaklı ve borçluların konkordato müessesesi kapsamında borç ve alacakları yeniden yapılandırma işlemine tabi tutulmaktadır.

Konkordato müessesesi 2004 sayılı İ.İ.K.’nun 285-309. maddelerinde düzenlenmiştir. Finansal yapısı önemli ölçüde bozulan iyi niyetli ve dürüst borçlu işletmeleri ve kooperatifleri korunmayı amaçlayan bir sistemdir. Burada önemli olan, borçlunun talebinin bulunmasıdır. Borçlunun talebi üzerine, konkordato müessesesi işlemeye başlar. Konkordato müessesesi 4 bölümden oluşmaktadır.

1-Adi Konkordato

2- İflastan Sonra Konkordato

3- Mal Varlığının Terki Suretiyle Konkordato

4- Sermaye Şirketleri ve Kooperatiflerin Uzlaşma Yoluyla Yeniden Yapılandırılması.

 

Kaynak: Ege’de SonSöz

Bu içeriğimi puanlar mısın?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here