Avrupa ve Asyayı 4. kez denizin üzerinden birbirine bağlayacak olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Tamamlandığında dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü unvanına sahip olacak dev projede 1915 Çanakkale ruhu yaşatılacak.

Köprünün iki ayağı arası mesafe Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin 100. yılına atıfta bulunularak 2023 metre olarak ayarlandı. İki yakada bulunan 333’er metre uzunluğundaki kulelerin üzeri Çanakkale zaferinin sembollerinden Seyit Onbaşı’nın  namluya sürdüğü topu temsil edecek şekilde tasarlandı. Köprünün taşıyıcı kabloları kırmızı-beyaz renklere boyanacak.

2023 metre orta açıklık, 770’er metre yan açıklıklar ve yapılacak viyadüklerle birlikte köprünün toplam uzunluğunun 4 bin 608 metre olması öngörülüyor. Tabliye genişliği 45,06 metre olacak köprü, gidiş-geliş olmak üzere 3’er şeritten oluşacak.

Köprü için 4 betonarme viyadük, 2 yaklaşım viyadüğü, 10 alt geçit köprüsü, 33 üst geçit köprüsü, 6 köprü, 43 alt geçit, 115 menfez, 12 kavşak, 4 otoyol hizmet tesisi, 2 bakım işletme merkezi ve 6 ücret toplama istasyonu inşa edilecek.

Çanakkale Boğazı’nın ilk asma köprüsü olacak proje, Anadolu’da Lapseki’nin Şekerkaya mevkisi ile Avrupa’da Gelibolu’nun Sütlüce bölgesinin arasına inşa edilecek. Dev  yatırım Türk-Kore ortak girişimiyle yap-işlet-devret modeliyle yapılacak.

ÇALIŞMALAR TAM GAZ

Anadolu yakasındaki Şekerkaya mevkisinde kara çalışmaları sürerken, Avrupa yakasındaki Sütlüce bölgesinde kuru havuz çalışmaları devam ediyor. 24 saat vardiya usulüyle devam eden çalışmalarda köprü ayaklarının geleceği kısımlarda kara derinleştirme çalışmaları devam ediyor. Kot farkından dolayı gerekli olan derinleştirme çalışmaları nedeniyle Şekerkaya bölgesine beton santrali kurulması için çalışmalar devam ediyor.

ULAŞIM PROBLEMİNİ ORTADAN KALDIRACAK

Özellikle kış mevsiminde fırtınalı havalarda oluşan feribot kuyrukları tarihe karışacak. Uluslararası bir koridorun tamamlayıcısı konumunda bulunacak köprü, Avrupa’dan gelip Türkiye’nin Ege ve Akdeniz sahillerine gidecekler tarafından da yoğun olarak kullanılacak.

Bu içeriğimi puanlar mısın?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here