Ana Sayfa Testler Dünyanın En Kısa IQ Testi

Dünyanın En Kısa IQ Testi

ABD’li bilim adamı Prof. Shane Frederick’in oluşturduğu ve dünyanın en kısa IQ testi sadece 3 adet sorudan oluşuyor.

Prof. Shane, dünyaca ünlü Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) 2005 yılında geliştirdiği fakat yeni yayınladığı Bilişsel Yansıma Testi (CRT) olarak adlandırılan IQ testi toplamda 3 sorudan oluşuyor.

İngilterenin Daily Mirror gazetesine konuşan bilim insanı Prof. Shane Frederick, ”Bu IQ testi, farklı alanlardan farklı eğitim düzeyine sahip 3 bin kişi üzerinde denendi, aralarından sadece yüzde 17’lik kısmı tüm sorulara doğru cevap verebildi” diye ekliyor.

Soruların ancak ilk bakışta basit göründüğü uyarısında bulunan Prof. Shane, ne kadar kulağa basit gelse de akla gelen ilk yanıttan vazgeçmeyi tavsiye ediyor.

Biz de sizin için işi kolaylaştırıp çoktan seçmeli şeklini hazırladık.

İşte 3 soruluk IQ testi:

Bir tenis raketi ile bir tenis topunun toplam fiyatı 1.10 dolardır. Raket tenis topundan 1 dolar daha pahalı olduğuna göre topun fiyatı ne kadardır?

Doğru! Yanlış!

5 adet makine 5 dakikada 5 adet ürün üretebiliyor ise 100 adet makine 100 adet ürünü kaç dakikada üretebilir?

Doğru! Yanlış!

Bir gölün yüzeyinde zambak yaprağı var ve her gün bu yaprak, bir önceki güne göre iki kat daha fazla alan kaplayacak bir şekilde büyümektedir. Yaprağın gölün bütün yüzeyini kaplaması 48 gün sürdüğüne göre gölün yarısını kaç günde kaplar?

Doğru! Yanlış!

Dünyanın En Kısa IQ Testi
3'te 3 Yaptınız Bravo!!!

Tebrikler %17lik zeki kesimin içindesiniz.
3'te 2 Yaptınız!!

Tebrikler 3 sorudan 2'sini doğru yaptınız.
Daha çok düşünmeniz gerek!

1 soruyu doğru bildiniz.
3'te 0

Maalesef hepsi yanlış...

Sonuçlarını Paylaş:

YANITLARINIZI YORUM BÖLÜMÜNDEN BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ…

İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnşaat Yüksek Mühendisi / İSG Uzmanı

12 YORUM

 1. 1. Top=x Raket=x+1 x+x+1=1.1 x=0.5
  2. 5 makine 5 dk 5 ürün ise 1 makine 5dk’da 1 ürün üretir. Doğru orantıyla 100 makine de 5 dk’da 100 ürün üretir. Yani 5dk.
  3. Her gün iki katı alan kapladığı için 48. günde tüm alanı kapladıysa 1/2 sini kaplaması da bir gün öncesi yani 47 gündür. Her gün ileriye gidince 2 kat büyüyen sistem tam tersi her gün geriye gidildiğinde 1/2 lik büyüme gösterir.
  Sorular tam YGS-TYT Matematik soruları gibi :D

 2. Şimdi şöyle oluyor tenis topu fiyatı x olsun tenis raketi fiyatı x+1 dolar olur toplamları 2x+1 dolar 1,1 dolar yapıyormuş 2x 0,1 dolar 10 cent yapar x buradan 5 cent yapar. Sağlaması 5 cent top + 1dolar fazlası 1,05 raket = 1,10dolar. Buradan çıkarılacak sonuç orta okul matematik sorusunu inşaat mühendislerinin yapamadığı ülkede yaşıyoruz.

 3. İnşaat mühendisi İsmail’in (büyük ihtimalle) orta okul matematik sorusunu çözememesi ülkenin eğitim durumunu gösterir mi sizce?

 4. 3 soruya dogru cevap verince IQ’su yüksek oldugunu düşünenler fazla çabalamasın. IQ hesaplanabilir birşey değildir verilen cevaplar strese ve ruh haline göre her testte farklilik gösterebilir.

  Bir insan IQ’sunu hesaplamak istiyorsan en zeki sen olmalisin ki o testi hazirlayabilesin. Yani girdigin her odada en zeki sen olmalisin…

 5. ortaokulda iken çözerdik biz bu soruları .. bende bir tane sorayım . :
  içi su dolu bir kuyunun dibinde olan kurbağa gündüzleri 3 mt yukarı tırmanıyor, geceleri ise uyuduğu için 2 mt aşağı iniyor. kuyunun toplam derinliği 12 mt olduğuna göre bu kurbağa yüzeye kaç günde çıkar?
  a: 12 b: 11 c: 10 d: 9

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Cari İşlemler Hesabı Ağustos’ta 2,6 Milyar Dolar Fazla Verdi

Cari İşlemler Hesabı Ağustos 2019 Merkez Bankası, cari işlemler hesabı ağustos ayında 2,6 milyar dolar fazla verdi. 12 aylık dönemde cari fazla 5,1 milyar dolar...